Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (50)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Ilida - si noi cam tot astea, si cu aceleasi reactii, rade de se prapadeste. Plus ca se gadila, dar asta de cand era mica-mica ... Cand se mai plictiseste si da peste o carpa (scutec de finet, camasa, bluzita etc.) si le trage peste fata si face "cucu-bau" sub ele, doar ca am senzatia ca-si opreste respiratia cat e cu alea pe fata ... si ma cam sperie ...

Corry - fa contestatie, impozitul pe anul asta nu este inca depasit, n-ar cum sa fie, termenul e sfarsitul anului ...

Fetelor, nu am timp deloc sa scriu, sunt intr-o mare viteza, acum am emotii pt ca Irina este la evaluarea psihologica pt clasa I, cu taica-sau, si nu stiu ce-o sa iasa ...

Revin cand pot, ca plange bebe.

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Fetelor, voi ce jocuri va mai jucati cu bebelusii?

Eu cu Tudor cam astea le fac:
- Lui Tudor ii place bineinteles avionul(purtat pe brate si invartit in aer). Cand ma dor mainile sau spatele joc elicopterul - ma pun cu el pe scaunul rotativ de la calculator si ne invartim.
- ne jucam de-a "te vad" - adica ma uit in ochisorii lui zambind spunad "te vad te vad te vad!" apoi intorc privirea in alta parte si iau o figura indiferenta, stau cateva secunde si ma intorc din nou zambind la el spunad "te vad te vad te vad!" - rade de se prapadeste. Acelasi joc si la iesirea din camera, eu dupa usa el undeva in camera - dar cu ochii la mine
- sta pe spate si cateva secunde ii arunc cu paturica pe fata intreband "unde-i baiatul?" - apoi "bau baiatul"
- ii cant "oac oac diri diri dam" si la refren ii apas pe obrajori si nasuc. Mai cantam si zece degetele - dar numai eu bat din palme
- ne jucam de-a gheara - sta pe spate si eu misc o mana cu degetele rasfirate si-l previn ca vine gheara, apoi vin cu mana pe el si il gadil.

Cam astea imi amintesc.... Voi ce va mai jucati?



din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Ffff frumos va jucati!Si noi cam tot astea plus :
-in fatza oglinzii;ori se vede pe el ,ori pe mine si radem,ne strambam,facem bau-bau,ii arat care-i mami care-i bebe,undes ochisorii,etc.El e tare fericit
-ai nou imi arunca jucari pe jos si eu trebuie sa i le dau:se uita sa-l vad si atunci arunca jucaria si rade sugubatz la mine sa i-o dau
-un prosopel pe fata si face bau
-cu o jucarie care are aer ii suflu in fatza si oare de ras
-i-l fac avionul ,dar punandul pe picioarele mele,eu fiind in pat pe spate cu picioarele stranse
-ne ai jucam cu oale,castroane si descoperim sunete(cu o lingura de inox sau ce vrei tu)
-si....cam atat imi amintesc
Spor la joaca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Fetelor, voi ce jocuri va mai jucati cu bebelusii?

Eu cu Tudor cam astea le fac:
- Lui Tudor ii place bineinteles avionul(purtat pe brate si invartit in aer). Cand ma dor mainile sau spatele joc elicopterul - ma pun cu el pe scaunul rotativ de la calculator si ne invartim.
- ne jucam de-a "te vad" - adica ma uit in ochisorii lui zambind spunad "te vad te vad te vad!" apoi intorc privirea in alta parte si iau o figura indiferenta, stau cateva secunde si ma intorc din nou zambind la el spunad "te vad te vad te vad!" - rade de se prapadeste. Acelasi joc si la iesirea din camera, eu dupa usa el undeva in camera - dar cu ochii la mine
- sta pe spate si cateva secunde ii arunc cu paturica pe fata intreband "unde-i baiatul?" - apoi "bau baiatul"
- ii cant "oac oac diri diri dam" si la refren ii apas pe obrajori si nasuc. Mai cantam si zece degetele - dar numai eu bat din palme
- ne jucam de-a gheara - sta pe spate si eu misc o mana cu degetele rasfirate si-l previn ca vine gheara, apoi vin cu mana pe el si il gadil.

Cam astea imi amintesc.... Voi ce va mai jucati?



din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Ffff frumos va jucati!Si noi cam tot astea plus :
-in fatza oglinzii;ori se vede pe el ,ori pe mine si radem,ne strambam,facem bau-bau,ii arat care-i mami care-i bebe,undes ochisorii,etc.El e tare fericit
-ai nou imi arunca jucari pe jos si eu trebuie sa i le dau:se uita sa-l vad si atunci arunca jucaria si rade sugubatz la mine sa i-o dau
-un prosopel pe fata si face bau
-cu o jucarie care are aer ii suflu in fatza si oare de ras
-il fac avionul ,dar punandul pe picioarele mele,eu fiind in pat pe spate cu picioarele stranse
-ne ai jucam cu oale,castroane si descoperim sunete(cu o lingura de inox sau ce vrei tu)
-si....cam atat imi amintesc
Spor la joaca!




scuze de greseli
Si in plus,el se joaca ff ult cu Alexia,de fapt,Alexia cu el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Buna ziua,

1. Am primit, ieri, o instiintare cum ca mi se suspenda indemnizatia incepand cu 01 febr, datorita ''neachitarii obligatiilor legale''.
Super, nu?
Intrucat platisem impozitul vineri, am mers sa contestam si....surpiza.
A trebuit sa mergem sa obtinem un certificat cum ca sunt ''curata''.Dupa ore de stat la coada, l-am obtinut si ce credeti:NU CONTEAZA, oricum nu primesc banii luna viitoare
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva????

2. La ce varsta ar trebui sa le inlocum cele 2, respectiv 3 mese?
Adica cand nu ar mai trebui sa completam cu lapte?
(incepem incet, incet sa nu ne mai placa lapticul....).



O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*



ce obligatiilor legale'' ai de achitat? ce impozit????? imi vorbesti limbi straine, nu am mai auzit de asa ceva pana acum !!!!!!!!

alex are deja 3 mese inlocuite, ii dau lapte doar cand nu are chef de mancare sau papa putin. asta se intampla cam la 2-3 zile, la o masa pe zi. cam asa e regula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Buna ziua,

1. Am primit, ieri, o instiintare cum ca mi se suspenda indemnizatia incepand cu 01 febr, datorita ''neachitarii obligatiilor legale''.
Super, nu?
Intrucat platisem impozitul vineri, am mers sa contestam si....surpiza.
A trebuit sa mergem sa obtinem un certificat cum ca sunt ''curata''.Dupa ore de stat la coada, l-am obtinut si ce credeti:NU CONTEAZA, oricum nu primesc banii luna viitoare
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva????

2. La ce varsta ar trebui sa le inlocum cele 2, respectiv 3 mese?
Adica cand nu ar mai trebui sa completam cu lapte?
(incepem incet, incet sa nu ne mai placa lapticul....).







ce obligatiilor legale'' ai de achitat? ce impozit????? imi vorbesti limbi straine, nu am mai auzit de asa ceva pana acum !!!!!!!!

alex are deja 3 mese inlocuite, ii dau lapte doar cand nu are chef de mancare sau papa putin. asta se intampla cam la 2-3 zile, la o masa pe zi. cam asa e regula

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Buna ziua,

1. Am primit, ieri, o instiintare cum ca mi se suspenda indemnizatia incepand cu 01 febr, datorita ''neachitarii obligatiilor legale''.
Super, nu?
Intrucat platisem impozitul vineri, am mers sa contestam si....surpiza.
A trebuit sa mergem sa obtinem un certificat cum ca sunt ''curata''.Dupa ore de stat la coada, l-am obtinut si ce credeti:NU CONTEAZA, oricum nu primesc banii luna viitoare
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva????

2. La ce varsta ar trebui sa le inlocum cele 2, respectiv 3 mese?
Adica cand nu ar mai trebui sa completam cu lapte?
(incepem incet, incet sa nu ne mai placa lapticul....).







ce obligatiilor legale'' ai de achitat? ce impozit????? imi vorbesti limbi straine, nu am mai auzit de asa ceva pana acum !!!!!!!!

alex are deja 3 mese inlocuite, ii dau lapte doar cand nu are chef de mancare sau papa putin. asta se intampla cam la 2-3 zile, la o masa pe zi. cam asa e regula

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.


Am o masina pe numele meu.
Daca eu, ca mama, nu am achitat impoztiul pana la 31 ian 2012 (impozit aferent anului 2012), mi se opreste indemnizatia.
Cum eu am platit in februarie, am primit o instiintare prin care ma anunta ca am banii suspendati.
Am facut contestatie, am dovedit ca ca am platit impozitul, ca nu am niciun fel de datorie, dar cu toate acestea banii raman blocati luna martie.
Voi primi in aprilie, cumulat!
Sincer, mi se pare o mare magarie!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Am o masina pe numele meu.
Daca eu, ca mama, nu am achitat impoztiul pana la 31 ian 2012 (impozit aferent anului 2012), mi se opreste indemnizatia.
Cum eu am platit in februarie, am primit o instiintare prin care ma anunta ca am banii suspendati.
Am facut contestatie, am dovedit ca ca am platit impozitul, ca nu am niciun fel de datorie, dar cu toate acestea banii raman blocati luna martie.
Voi primi in aprilie, cumulat!
Sincer, mi se pare o mare magarie!!!!!

O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*

A, deci tot primesti banii, da? Pai asta e bine. Eu credeam ca nu ti-i mai dau deloc! Cat despre cat de corect este...pai se mira si ei cum sa faca bani la buget din care sa fure, si atunci inventeaza tot felul de piedici Ce mi se pare compelt aiurea este ca ei tin secrete cumva toate minunatiile astea de reguli, astfel incat mamicile nu au cum sa afle de ele decat ori in ultimul moment, ori cand nu mai pot face nimic. Offff....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Anaemi, daca o sa am vreodata bani multi, am sa deschid o piscina si SPA in Romania speciala pentru strumfii si prichindeii nostri!!!

Ramona, da, am vrut sa ti spun si eu ca e tare de tot poza de avatar!!! Vrei sa ne inspiri??

Lori, azi a fost prima zi la sala!!! Si spre seara, am fost toti 3 la piscina!! Sotul a ramas cu Imi mai mult in timp ce eu am fost de m am relaxat vreo 10 minute in sauna!! Vai vai ce bine a fost!!!
Sa va priasca sederea soacrei!!
Vorba ta Lori, sa traim noi mamele azi!!! Pe 20 e ziua tuturor mamicilor din odiseea noastra, caci nu avem nici un sarbatorit!!!

Maine nu i mai pun asa multe cereale in piure ul de fructe!! De maine cred ca incep si eu legumele, ca supa de saptamana trecuta nu se pune ca de atunci nu i am mai dat legume!
Si pana acum am folosit DOAR baby rice ul de la earth's best, poate de maine o sa desfac punga cu cereale de mei, ca o asteapta pe Imi acolo in dulap de ceva vreme!! Chestia e ca astia zic ca o data deschise trebuie consumate in maxim 4 saptamani si eu inca mai am jumate de cutie de la earth's best baby rice!!
Oare are ceva daca le folosesc si mai mult de 4 saptamani de la deschidere?

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


exact miha. vreau sa o vedeti mereu si sa uitati imediat de prajituri si alte pofte. si pt mine e o sursa de inspiratie. ma lupt cu 4 kilograme, pe care vreau sa le dau jos, ca sa ajung la 49 de kg, greutate la care sunt f slabanoaga si ma simt f sexi.

_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Buna ziua,

1. Am primit, ieri, o instiintare cum ca mi se suspenda indemnizatia incepand cu 01 febr, datorita ''neachitarii obligatiilor legale''.
Super, nu?
Intrucat platisem impozitul vineri, am mers sa contestam si....surpiza.
A trebuit sa mergem sa obtinem un certificat cum ca sunt ''curata''.Dupa ore de stat la coada, l-am obtinut si ce credeti:NU CONTEAZA, oricum nu primesc banii luna viitoare
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva????

2. La ce varsta ar trebui sa le inlocum cele 2, respectiv 3 mese?
Adica cand nu ar mai trebui sa completam cu lapte?
(incepem incet, incet sa nu ne mai placa lapticul....).



O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*



cred ca si scot singuri mesele de lapte. nu stiu dc putem influenta cu ceva.

azi pt prima data iustin si-a scos singur o masa. si a devansat toate mesele si una a disparut. cam la o 3-4 sapt de cand am introdus si a doua masa, cea de legume. atat a durat sa scoata o masa, mkr. desi avea 2 mese de mancare, fructe si legume, laptele il manca la fel. azi e prima zi cand am scapat de una din mese.
sa vedem dc se repeta.

legat de indemnizatie, nu stiu ce sa zic, pe a mea cred ca o baga pt ca e atat de mica, ca si invisibila.

_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Buna ziua,

1. Am primit, ieri, o instiintare cum ca mi se suspenda indemnizatia incepand cu 01 febr, datorita ''neachitarii obligatiilor legale''.
Super, nu?
Intrucat platisem impozitul vineri, am mers sa contestam si....surpiza.
A trebuit sa mergem sa obtinem un certificat cum ca sunt ''curata''.Dupa ore de stat la coada, l-am obtinut si ce credeti:NU CONTEAZA, oricum nu primesc banii luna viitoare
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva????

2. La ce varsta ar trebui sa le inlocum cele 2, respectiv 3 mese?
Adica cand nu ar mai trebui sa completam cu lapte?
(incepem incet, incet sa nu ne mai placa lapticul....).



O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*



ce obligatiilor legale'' ai de achitat? ce impozit????? imi vorbesti limbi straine, nu am mai auzit de asa ceva pana acum !!!!!!!!

alex are deja 3 mese inlocuite, ii dau lapte doar cand nu are chef de mancare sau papa putin. asta se intampla cam la 2-3 zile, la o masa pe zi. cam asa e regula




Am o masina pe numele meu.
Daca eu, ca mama, nu am achitat impoztiul pana la 31 ian 2012 (impozit aferent anului 2012), mi se opreste indemnizatia.
Cum eu am platit in februarie, am primit o instiintare prin care ma anunta ca am banii suspendati.
Am facut contestatie, am dovedit ca ca am platit impozitul, ca nu am niciun fel de datorie, dar cu toate acestea banii raman blocati luna martie.
Voi primi in aprilie, cumulat!
Sincer, mi se pare o mare magarie!!!!!

O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*



f.ck. am o amenda neplatita, oare patesc la fel? nu am stiut de chestia asta, pana acum nu am mai auzit, 'tre' sa il trimit pe florin la primarie. tks de instiintare

Mergi la inceput