Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (50)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Fetelor, voi ce jocuri va mai jucati cu bebelusii?

Eu cu Tudor cam astea le fac:
- Lui Tudor ii place bineinteles avionul(purtat pe brate si invartit in aer). Cand ma dor mainile sau spatele joc elicopterul - ma pun cu el pe scaunul rotativ de la calculator si ne invartim.
- ne jucam de-a "te vad" - adica ma uit in ochisorii lui zambind spunad "te vad te vad te vad!" apoi intorc privirea in alta parte si iau o figura indiferenta, stau cateva secunde si ma intorc din nou zambind la el spunad "te vad te vad te vad!" - rade de se prapadeste. Acelasi joc si la iesirea din camera, eu dupa usa el undeva in camera - dar cu ochii la mine
- sta pe spate si cateva secunde ii arunc cu paturica pe fata intreband "unde-i baiatul?" - apoi "bau baiatul"
- ii cant "oac oac diri diri dam" si la refren ii apas pe obrajori si nasuc. Mai cantam si zece degetele - dar numai eu bat din palme
- ne jucam de-a gheara - sta pe spate si eu misc o mana cu degetele rasfirate si-l previn ca vine gheara, apoi vin cu mana pe el si il gadil.

Cam astea imi amintesc.... Voi ce va mai jucati?



din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




toate astea pe care le ai zis tu, cu varianta diferita de cantec;)) si in plus:

- hai la groapa cu furnici- cu sotul impreuna,il pui pe bebe intr o paturica si l leganati impreuna, moare de placere
- cucu bau in fata oglinzii, il apropii repede de oglinda si spui BAU!
- dansez cu el f mult
- dc l tin in brate la calculator si poate busi in tastatura la discretie e placere maxima
- mai nou ii dau o cana si bate in ea cu o lingura si tipa (ma bucura ca nu mai tresare la zgomote puternice de cand bate in cana aia, dar pe mine m a capiat de zgomot).
- ii fac teatru de papusi la marginea patului, el sta in pat in fund si eu ascunsa de tablie ridic cate un maimutoi, apoi altul si la fiecare scot un sunet anume sau imi schimb glasul.unul e renul suparat si ragusit, altul e un iepure speriat care cere mila, altul e un sobolan mort de foame care ii cere sa i bea lapticul, altul e un raton cu ochi albastri si infumurat ca e prea frumos. inventez la fiecare o personalitate.
- arunc cu jucarii in el...se pare ca i place:))


_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

si il mai distreaza teribil o chestie: sa arunce cu jucariile pe jos si eu sa i le ridic. rade de se ineaca cand le iau de pe jos.

_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Anaemi, daca o sa am vreodata bani multi, am sa deschid o piscina si SPA in Romania speciala pentru strumfii si prichindeii nostri!!!

Ramona, da, am vrut sa ti spun si eu ca e tare de tot poza de avatar!!! Vrei sa ne inspiri??

Lori, azi a fost prima zi la sala!!! Si spre seara, am fost toti 3 la piscina!! Sotul a ramas cu Imi mai mult in timp ce eu am fost de m am relaxat vreo 10 minute in sauna!! Vai vai ce bine a fost!!!
Sa va priasca sederea soacrei!!
Vorba ta Lori, sa traim noi mamele azi!!! Pe 20 e ziua tuturor mamicilor din odiseea noastra, caci nu avem nici un sarbatorit!!!

Maine nu i mai pun asa multe cereale in piure ul de fructe!! De maine cred ca incep si eu legumele, ca supa de saptamana trecuta nu se pune ca de atunci nu i am mai dat legume!
Si pana acum am folosit DOAR baby rice ul de la earth's best, poate de maine o sa desfac punga cu cereale de mei, ca o asteapta pe Imi acolo in dulap de ceva vreme!! Chestia e ca astia zic ca o data deschise trebuie consumate in maxim 4 saptamani si eu inca mai am jumate de cutie de la earth's best baby rice!!
Oare are ceva daca le folosesc si mai mult de 4 saptamani de la deschidere?

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


exact miha. vreau sa o vedeti mereu si sa uitati imediat de prajituri si alte pofte. si pt mine e o sursa de inspiratie. ma lupt cu 4 kilograme, pe care vreau sa le dau jos, ca sa ajung la 49 de kg, greutate la care sunt f slabanoaga si ma simt f sexi.

_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)






Wow!Bravo fetele!Va admir pt ambitie!Mie imi lipseste,desi nu-i vorba decat de 5-6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

Multumimmult fetelor pt urari
La multe lunite si de la noi sarbatoritilor de azi!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

fetelor am reusit si eu sa citesc din acest capitol si i multumesc Ilidei si Ramonei pentru idei de jocuri, unele le faceam altele nu.

de asemenea, Corry mi-ai deschis ochii ca si mie mi a venit o hartie legat de impozitul pe 2012 si scrie ceva de februarie, dar eu cand am citit fugitiv m-am gandit ca pentru reducere dc l platesti mai repede.Insa maine ma uit din nou sa nu cumva sa fie termenul pana in februarie.

Despre bebita pot spune ca doar noaptea mai papa lapte, in rest mi l refuza.Ii dau o masa de branza cu lapte si cartof seara...asa subtiat cu lapte sa curga prin tetina...ca altfel se culca nemancata, nu mai vrea laptele cu cereale.In rest papam f bine piureul de legume cu carnita,ou,ficatel.Eu i-am dat si mazare, desi dr mi a zis ca nu e indicat.Dar intr-o seara la masa noi mancam tocanita cu mazare, iar ea saliva si i am dat si tot deschidea gurita ca pelicanul..a papat destul de mult...nu a avut crampe si am introdus si mazarea.

Astazi s-a ridicat pentru prima oara de pe spate in fund, ajutandu-se cu manuta.Si a tot repetat smechera apoi...INSA nu ne taram...se deplaseaza doar prin rostogolire.Mai e un bb care nu se taraste oare e ok?De stat in fund sta f f bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

alataieri alex s-a ridicat in picioare singurel, numai asta face acum si numai de mobila, sta cu picioarele pe parchet si mi-e frica de mor sa nu alunece si sa nu se loveasca.


revin cand mai pot

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.


Super!!!


Bravo Alex!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

anda, iustin NU se taraste.sta f bine in fund, tinde sa se ridice in picioare, ridica fundul sa o ia de a busilea, dar nu se taraste. se rostogoleste pe toate partile. asa avanseaza. prin rostogolire.


_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Buna ziua,

1. Am primit, ieri, o instiintare cum ca mi se suspenda indemnizatia incepand cu 01 febr, datorita ''neachitarii obligatiilor legale''.
Super, nu?
Intrucat platisem impozitul vineri, am mers sa contestam si....surpiza.
A trebuit sa mergem sa obtinem un certificat cum ca sunt ''curata''.Dupa ore de stat la coada, l-am obtinut si ce credeti:NU CONTEAZA, oricum nu primesc banii luna viitoare
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva????

2. La ce varsta ar trebui sa le inlocum cele 2, respectiv 3 mese?
Adica cand nu ar mai trebui sa completam cu lapte?
(incepem incet, incet sa nu ne mai placa lapticul....).



O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*


Cory erau restante sau pe anu asta impozitu? Ca si noi avem restantesi nu stiu cu o sa scapam de ele

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


Era impozitul pe anul acesta

O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*



Esti sigura ca e pe anul acesta? Eu l-am platit pe cel de anul trecut si mi-a dat de la primarie certificat de neurmarire fiscala fara datorii ca sa il pun la dosarul pt cei 500 ron ca m-am intors la serviciu.
Sotul meu spune ca impozitul pe anul acesta se plateste pana pe 31.03.2012 ca sa ai reducere 10% daca nu platesti numai pt 1-ul trimestru. Si crede-ma ca am stat si noi cu inima cat un purice ca nu o sa luam ca am auzit de asta pe la tv asa ca ne-a interesat.

Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Ramona, asa face si a mea.Ridica fundul insa se ridica in maini, dar nu reuseste sa se coordoneze sa se deplaseze.Tot prin rostogolire...
Hai ce faci, cand anunti ca esti gravi?Se zice ca femeia dupa o sarcina e mult mai fertila...asa ca bate fierul cat e cald


Mai intai astept sa anunti tu ca bb Iustin a reusit, ca oricum Nectaria mea s-a rostogolit dupa ce a reusit Iustin...abia la 5 luni 3 sapt..deci cred ca mai e de asteptat la noi.O stimulez cu jucarii, se chinuie insa nu i iese, se enerveaza si plange.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andy08

Miha, Emma se constipa de la banana si de la avocado, dar le-am scos o perioada si tot a fost constipata. Doar cand am scos cerealele de bebe a avut scaune ok. O sa incep sa-i dau cereale obisnuite, nu cele de bebe.

Andy, mami de Andrei si de Emma


A mea in continuare e foarte constipata. Azi i am dat de dimineata para+piersica, dar toata ziua s a scremut pentru ca sa faca niste bucatele foarte mici de caca. Mi se facea atat de mila de ea!!!
Oare nu se poate o zi sa fac pauza de la mancare si sa i dau doar LM?
Azi am incercat azi la amiaza zuchini fiert si mixat (doar zuchini simplu). Nu i a placut deloc si a trebuit sa l arunc.
Oana voi care ati inceput legumele, cu ce ati inceput? Ii plac?

Mergi la inceput