Strugurasi de Sept-Oct2011 *39*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Ingerasa, multumim! Face niste mutrite asa de haioase chiar si atunci cand este suparat, primeste mii de pupici pt ele! Toata ziua radem de el si de talentul lui actoricesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Multam de raspuns.
Si eu ar tb sa-mi mai scot una care e tot pe burtica si a crescut in timpul sarcinii.


Citat:
citat din mesajul lui anca_toma

mi-am scos-o la Medicover, si nu cu laserul ca vroiam sa ii fac biopsie si daca era cu laser o ardea.Mi-a aparut de vreo doi ani si in timpul sarcinii a crescut odata cu burtica si s-a si rupt si ma manca , deci chiar vreau sa stiu ce e cu ea, nu sunt eu paranoia dar sunt prea multe cazuri de cancer in familie.Asa ca suflu si in iaurt.

Apropo de paranoia stiu ca tot am vb dar Iancu are aproape sase luni si nu vrea domle' sa se intoarca pe nici o parte , anumea face sa imi faca in ciuda.Deci daca e vb de personalitatea bebeilor al meu i-a zece la incapatanare

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Eu ma plangeam de asta Dimitris nu vrea sa se rostogoleasca de loc

Citat:
citat din mesajul lui racheel

Lena bulanasele


Anca Toma a spus cineva pe aici nu mai stiu cine, despre un bebel care nu s-a intors deloc.


Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Hello si de la noi Sper sa aveti o zi superba , la noi e soare,sunt 14 C ma pregatesc sa ies cu Nourasul la plimbare ,vom merge pe langa raul Main sa ne plimbam ,e locul nostru preferat

Ce mai fac strugurasii mancaciosi ?

Anca , de ce ai scos alunita ?Pe ce parte a corpului iesise? Mie mi-au iesit multeee in timpul sarcinii ,mai ales pe sani si nu-mi plac deloc sunt maronii inchis ,altele parca se crapa,usca nu stiu cum sa zic

Camady , rabdare mami va accepta bebelina pana la urma ,stiu cum e sa te strofoci si sa te strezi,iar bebe sa scuipe la sfarsit .Mie mi-e frica de mor de diversificare

Citat:
citat din mesajul lui pinkysor
Alayna, sa aveti parte de o vacanta super in Egipt! Sa-i placa Nourasului si sa va distrati!


Multumim frumos Nourasul cred c-o sa umble din mana-n mana ,daca mi-o invata acolo cu "in brate" ii impusc pe toti
Am vazut ca scriai de calciu la bebe . Intr-un timp Noura avea picioarele umede si credeam ca e de la lipsa de CA,dar pediatrul imi spusese ca Vigantolette contine deja acest element chimic si nu e nevoie de supliment
P.S :Sunteti grasani la 7,5 kg

Citat:
citat din mesajul lui racheel
Alayna gata plecarea?O sa ne fie dor de voi?A inceput Noura sa pape?

Ce randurele are Anastasia la bulane iamy si arata destul de bolfosica . Cati cm are ?
Noura papa numai titi inca Lp nu vrea nici acum ,iar pediatrul mi-a zis ca e idee proasta sa incep diversificarea acum ,e devreme apoi vom calatori , bebele nu va fi in mediul lui si nu papa ce-i nou

Citat:
citat din mesajul lui nanna_mika
Alayna - drum bun, distractie placuta si sa va intoarceti sanatosi! O sa mai intri si de acolo sa ne spui de voi, da?


Multumim o sa intram sa va salutam ,sper cu vesti bune si nu de genul ... greva foamei ,vrea sanul nu vrea sanul ,e lapte nu e lapte si tot asa.

Citat:
citat din mesajul lui Alex2011
Alayna, sa-mi spui si mie ce-a fost bine/ rau prin aeroporturi.
Te rugam!



Acum vad ca si voi aveti de gand sa calatoriti in tara la sf lui martie , mai ai timp pana atunci, bebe va fi cu o luna mai mare ,veti incepe diversificarea ,spuneai ceva de LP,va fi usor.
Noi vom zbura 4 ore pana la Cairo . O voi alapta acasa , inainte de imbracare ,dar nu stiu ce sa fac in avion , sunt multi arabi si mi-e rusine sa-mi scot titi pe acolo ,chiar daca voi cere un loc la geam. Dar o sa iau o esarfa ,o sa vad . La decolare/aterizare bebe trebuie pus la san ,bagat suzi in gurita sau sa pape din biberon .
Daca Clara va papa LP ,poti cere apa de la stewardeze sa-i prepari LP sau chiar titi sa-i dai .
Cand ne vom intoarce iti voi povesti cum a fost cu noi

Bunny ,imi pare rau ca ti-a scazut lapticul in halul asta Stiu ca la inceput erai "laptareasa" forumului nu scoteam nici un sfert cat scoteai tu , cred ca stii toate metodele de stimulare a lactatiei , n-ai insistat poate poate sa-ti revii ?
Stiu ca e greu ,ma confrunt cu problema asta de 2 luni jumate

Maria ,ce fac baietii ? A fost sau n-a fost varicela ?

Sei ,a papat bubulina un mar copt ? Wow ! Legume i-ai dat ?

Jade pup grasunelul mancacios ,esti o norocoasa ca nu face fitze la mancare si ia bine greutate .Sa-l filmezi cand papa sa ai amintire si sa ne arati si noua cum plescaia din gurita
Stati deja in fundulet ???? Nu mai e T bebelus ,gata e baiaaatt maaareeeee

Zubi e belea Ayu cam rade ,am vazut filmuletul pe facebook a mea nu rade cu zgomot ,e atat de serioasa !!!

Stefy , va doresc sanatate


Ieri am fost la vaccin , a fost agitata toata noaptea ,a adormit in brate,a fost plancacioasa ,a fost fierbinte (n-a avut mai mult de 38 C) si nu stiu de la o fi : de la vaccin sau ca i-am dat un tratament impotriva Rotavirus-ului ???
Cel din urma am hotarat sa-l facem ca e epidemie in tarile din nordul Africii . Vb sotul cu un prieten din Cairo si cica a stat cu bebe ( are 5 luni )in spital zile bune in perfuzie , trecand prin momente de cosmar .Mi-e frica de mor acum .
Nouras are 65 cm , 6.500 gr si mi se pare o slabatura , cand o iau in brate ii pocnesc oasele si pot sa i le numar .N-are carnita deloc pe ea ,doar un pic la falci si bulane .
Inca ii dau numai titi LP nu vrea ,nici cu tetina din latex (Hellena) nici cu tetina incalzita (May) diversificarea n-am inceput-o absolut deloc ,nici macar apa nu i-am dat .
Pediatrul ne spunea ca e devreme s-o diversificam si vom ingreuna situatia ffff tare acum cand vom calatori .Bebele oricum nu va accepta din prima usor ,ii vor lua poate cateva zile bune pana se va obisnui cu mancara, vom fi in vacanta si ne va cam pieri cheful , ba sa fierbem apa ,ba s-o racim ,ba fiert legume ,hop bebe nu vrea ia sa incercam altceva si tot asa.
Cand ne vom intoarce Noura va avea deja 5 luni si un pic ,va fi in mediul ei ,casuta ei ,camaruta ei si doar cu mami si tati in jur
Ne-a prescris niste medicamente ,sa fie acolo : picaturi pt nas, ceva pt febra,diaree si daca vomita . Daca va avea o problema din astea nu e grav dar trebuie urmarita ,daca le va avea pe toate odata sa fugim la spital cu ea. Sper sa nu folosim nimic din astea si sa fie totul bine .
Plecam vineri dimineata ,ne intoarce la mijlocul lui martie,voi incerca sa intru pe forum de acolo,sa nu dati la disparuti ,sa nu ne stergeti de pe facebook sau grup vom veni cu poze frumoase si noi mai dolofane ea ca eu sunt cat un elefant
Abia astept sa mergem ,sa ma odihnesc ,sa nu gatesc iar Nouras sa aiba parteneri de joaca

Va pupam si doresc multa sanatate strugurasilor si sa fie ce mai mancaciosi









Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Dimitris a primit fara probleme branzica cu mar copt si avocado Chiar radea la mine si imi vb in acelasi timp. A fost cam suparat cand m-am oprit din a-i da, dar fiind prima zi, am zis sa nu exagerez cu cantitatea

Pana acum pare ca nu e pretios la mancare, cum era, si mai e inca, Iannis

cra-cra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

bravo Dimitris

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

despre alunita , nu ti minte sa o fi avut inainte de sarcina si arata si rau era oe burta si s-a tot marit pana s-a rupt..Pe sani am si eu in jurul sfarcurilor tot din sarcina dar alea sunt ok. Ce e fff ciudat e ca eu nu am alunite asa de fel, acum am scos-o si pe singura mai vizibila pe care o aveam.

oficial mi-am luat interfon nou, sper ca diseara sa dorm linistita

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

alayna stai linistita nu te uitam sigur, intelegem cu atatea neamuri ca nu o sa mai ai timp de nimic.

apropo uitasem sa-ti spun sotului meu ii place la nebunie numele Noura

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Anca bine ca ai scapat de un stres ;)

Alayna, ati planificat totul foarte bine !!! Calatorie placuta si stai linistita ca nu te scoatem de nicaieri
Pai Noura are cu 400 grame mai putin ca grasuna mea, eu cred k sunteti in grafic ;)

Kora sa va fie de bine papica
SE poate da asa devreme branzica?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Lena, e branzica facuta de mine - la recomandarea dr - din lapte de vaca cu cateva picaturi de lamaie. Se poate pune in loc de lamaie, pastila de calciul lactic. Si-l fac asa: pun laptele la fiert, cand incepe sa bulbuceasca storc putin dintr-o lamaie si cand incepe sa se vada zerul separat de cocoloase de branzica, iau de pe foc si strecor printr-o sita deasa. Si uite asa a iesit branzica. Am bagat-o la blender cu mar copt si o feliuta de avocado si a iesit o crema delicioasa

Citat:
citat din mesajul lui LenaC


Alayna, ati planificat totul foarte bine !!! Calatorie placuta si stai linistita ca nu te scoatem de nicaieri
Pai Noura are cu 400 grame mai putin ca grasuna mea, eu cred k sunteti in grafic ;)

[b]Kora
sa va fie de bine papica
SE poate da asa devreme branzica?


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Mergi la inceput