Clubul "babelor" FIV-oase 10

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

adinutzo si mesele mele preferate sunt tot cele de fructe si apoi cele de legume.

cum ti-a iesit quinoa???




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

aristico,ba sa crezi tu...painea aia pe care mi-o fac eu este extrem de satioasa...apoi semintele crude sunt iarasi foarte satioase.

si eu trebuie sa fac astazi aprovizionarea cu fructe ca mor daca nu mananc fructe zilnic.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Aristica te astept Cred ca persoana in cauza nu a inteles primul tau mesaj, nu a vazut dincolo de nas ( e o vorba care imi place )asa ca "just leave it". Avem treburi muullttt mai importante acu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

adriana,aristica...aveti secrete???




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Adina, extras dintr-un material "cronobiologia" alimentatiei:

Ora 20 Cresc capacitatile vizuale. Ultima masa a zilei nu trebuie luata mai târziu de ora 20, corpul reactioneaza deja într-un ritm redus. Ficatul înregistraza o activitate intensa, astfel bauturile alcoolice fiind mai bine tolerate la aceasta ora.
Ora 21 Scade temperatura corpului si metabolismul. Nu se mai asimileaza nici un aliment. Mâncarea ramâne nedigerata sau digerata pe jumatate. Doar stomacul si ficatul mai lucreaza.
Ora 22 Ficatul “trage pe dreapta”. Stop fumatului, caci în pauza ce survine în functionarea ficatului, organismul absoarbe toata nicotina nefiltrata;.
Ora 23 Începem sa visam cu ochii deschisi. De la aceasta ora corpul se linistete. Nervul parasimpatic responsabil cu acest lucru reduce schimbul de substante, tensiunea, temperatura, activitatea cardiaca la minim. Productia de cortisol, hormonul stresului, este oprita. Daca vrem sa fim frumoase trebuie sa; ne culcam la aceasta ora pentru ca acum începe procesul de regenerare a celulelor pielii.
Ora 24 Dupa perioada maxima din activitatea sa, organismul se autoregleaza la minim pe scala sa de functionare si se programeaza “pentru mâine”. Este obligatoriu ca aceasta ora sa ne gaseasca într-un somn profund. Noaptea, între orele 2 si 4, toate simturile sunt în stare de inhibitie. Este momentul catastrofelor de tot felul, a accidentelor rutiere, a naufragiilor si a accidentelor de munca. Între ora 3 si 5 scade tensiunea arteriala. Dimineata retinem mai usor informatiile, dar pentru a le pastra în memorie pe termen lung trebuie repetate dupa-amiaza.


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Citat:
citat din mesajul lui samira33

adriana,aristica...aveti secrete???
aveeeemmmm, da' vi le dezvaluim in aprilie







PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

aaaa...pai atunci nu ma mai joc.
chiar imi iau jucariile si plec.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Ari, ce "cereale ingrozitor de scumpe si ciudatele la gust" ai mancat?! Oricum, stii ca trebuie mestecat de cel putin 20 de ori fiecare gura de mancare, da?! Ca sa aiba loc predigestia si sa fie tolerat mai bine ulterior bolul alimentar, da?! Se obisnuieste organismul, dar nu manca o cantitatate prea mare din ceva nou niciodata ca sa testezi reactia organismului. Da-mi mai multe amanunte, ca nu stiu exact ce ai mancat tu acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moromeata spune:

Ana, eu nu pricep. Cum vine asta cu mineralele se transforma in anorganice? Ca ele sunt substante anorganice. Nu te supara, eu m-am trezit azi cu fata la cearceaf si primul lucru - am deschis FB, unde, ce crezi...articol despre lapte. Nu e bun. Merg mai departe...nici apa nu e buna, trebuie de aia cu osmoza. Zau asa, mi-au luat pana si apa si laptele. Si uite de aia imi tot ploua si ninge si ma leg de chestii de astea. Cate despre cazeina cancerigena, nu zic, se prea poate, dar as vrea sa vad un studiu serios pe tema asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Cazeina, oricum se distruge la fierbere, ca e termo-labila, deci laptele pasteurizat nu are aceasta "tara"..


to be continued..

Mergi la inceput