Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 34

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

azi o sa fiu si eu in clubul bu-hu-hu, ca dupa 5 ore petrecute in mall, 3 pe scaun, la povesti cu o colega si 2 prin magazine , cand m-am intors am dormit ca un prunc, pana la 6 seara, deci acum sunt fresh si dornica de povesti, mai ales ca cel mic doarme si barbatu e plecat, deci sunt un bufnitoi singuratic!

descarc filmele si cred ca imi fac un popcorn si le vizionez :))




meg,dematei(9.02.2007) si cu 36+

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Monna, da de la botez sunt. Desi nu a inceput prea bine (andrei era marait, ca na, l-am tinut nedormit la pranz) pana la urma ne-am distrat.

Meg, desi nu m-ai intrebat :P recunosc ca ma sperii ca am uitat multe de la primul bebe....da, rochita desigual e in poze.

Happy, sunt in lista cu date de contact din google docs. Acum nu sunt pe laptop, ca as accesa-o eu sa te adaug.

Dara...ce sa zic, cred ca m-am cam hotartat. Dar trebuie sa ma grabesc cu avansul. Era f curat, mancarea f buna, dj-ul a fost recomandat de cei de la restaurant - 150 eur. Scaunele nu erau ornate dar nici nu tbuie pt ca arata f bine. Imi place ca au si hotel si iti pun la dispozitie o camera pt bebe, fara sa ia bani in plus. Bebelina de azi mai mult acolo a stat, ba cu bunica, ba cu mamica... Sa stii ca au incaput ok 52 de adulti si 14 copii, copiii au avut cam fiecare scaun, deci...si a fost si loc de dans. Atceva ce sa-ti mai zic? Nu-mi mai vine nimic in minte.

Scuzati greselile, dc sunt, ca n-am scris de pe laptop

Irina, 32+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, ideea e asa, ca ne-am uitat pe niste studii ce plante sunt cu adevarat galactogoge si printre ele ar fi schinduf (fenugreek afara), armurariu (milk thistle). Si astea se gasesc sub forma de comprimate mai mult. Separat mai e ceaiul de fenicul, ca anasonul e doar minor galactogog. Si chimenul e probabil mai mult pentru colici la bebe, nu pentru lactatie.

Sovi imi dadea link cu niste seminte de armurariu parca, in ideea ca alea incoltite au proprietati mai bune. Dar asta o sa vedem daca mai facem si asa ceva (sa mai si incoltim seminte, mai greu cu bebe mic), deci nu e mult de bagat in seama.

Separat, ca laptele sa fie bogat (ca si compozitie, nu in sens de mai mult lapte), e bine sa se consume seminte de cedru, de dovleac, alea se mananca. Sunt o sursa de grasimi bune.

Treaba cu astea (schinduf, armurariu, fenicul) e ca eu vreau sa mi le iau in spital ca sa vina si laptele repede (sper eu), nu doar sa le iau daca am probleme. Adica sper sa vina sa zicem in zi 3 in loc de zi 4-5 cum se mai intampla la cezariene.

In plus, eu mai am probleme si cu PCOS si femeile cu PCOS au probleme cu lactatia. Si pentru asta, pe afara se recomanda goat's rue - galega officinalis -ciumarea - pe care am descoperit-o in galactogil (desi mai are si malt galactogilul si nu am gasit c-ar face cine stie ce maltul), dar am descoperit-o si in ceaiul Humana pentru mamici. Asa am descoperit ca exista si ceai pentru mamici Milupa si Hipp, tot pentru indus lactatia, ca si Humana.

Practic una-s ceaiurile de indus lactatie si alta-s ceaiurile baute de mama ca sa nu aiba bebe colici.

Practic dintre toate, studiul cel mai clar ar fi pe armurariu (silimarina - milk thistle), restul sunt mai mult "anectodal evidence" dar am zis ca na, e de incercat, ca n-am gasit sa faca rau.

Daca o sa fiu pe receptie, o sa reiau, no problem.




31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Irina, merci, am inteles, daca zici c-au stat copiii pe scaune, inseamna c-ar incapea si invitatii mei.



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

cum, bre, n-ar face cine-stie-ce maltul? pai nu zisei io de bere??




meg,dematei(9.02.2007) si cu 36+

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Dara, am sunat-o pe propietareasa cat am stat acolo, si ea afirma ca baga ~85 de persoane acolo, cu sacrificarea spatiului pt dans.... Ma gandesc ca nu se da ea rotunda chiar asa...

Ma duc la nani... Noapte buna buhuhu


Irina, 32+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Meg, stiu, si asa se zice si din popor, da' se pare ca mai mult din poporu' roman, ca popoarele d'afara n-auzira si ele, am dat cautare si nu prea.... :P

In caz ca e ceva, io o sa ma gandesc in colaborare cu medicu' daca bag si artileria grea pt alaptare, mai precis metoclopramid, din cauza de prostia aia de PCOS a mea.

O sa pun in folderul cu alaptare un zip cu studiile (mai precis reviewurile) dupa care ne-am luat.



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Pai e ok, Irina, ca mie nu-mi trebuie atatia, ci 50 si ceva, si in plus vreau spatiul pentru dans :) Si faci la biserica aia de langa? E ok?



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

aici e linkul cu reviewurile - la ala cu 'medications and breastfeeding' ne-am uitat la partea cu 'herbal' - dar atentie ca dozele sunt amestecate acolo, ba sunt ceaiuri, ba sunt tincturi, ba sunt extracte (unde scrie mg).
https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=explorer&chrome=true&srcid=0B7zzZviLhA72NzNkMWI0MTMtODZhZi00MmJkLTk4MDMtMDg4MTNiMzFlNzEx



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

mi-am amintit ca mai aveam o intrebare: care era relatia temporala dintre diaree si debutul travaliului?

ma rog, ce am experimentat eu azi sper sa fi fost de la cheesecake-ul de la starbucks si/sau cafeaua lor, dar just in case, as vrea sa am informatia




meg,dematei(9.02.2007) si cu 36+

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput