Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 34

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Irina deci pozele de pe FB sunt de la botez se vede ca v-ati distrat, bravo!


Monica, fericita 35+ cu Cezar-Andrei

AMR: 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

wow, at de mult am avut de recuperat la citit dupa 24 de ore de pauza de forum!

ronina, te inteleg perfect cu sentimentul de bine la finalizarea pregatirilor, ca il traiesc si eu! de acum bebelina poate sosi oricand, ce era important este cumparat; si dupa ce am fost la control si am aflat ca are cam 2800g, chiar m-am linistit!

tala, f interesant articolul de scoica..noi am avut is lamtei si vom folosi si acum in primele luni tot un soi de scoica, ar care are un "unghi" mai mare, nu sta copilul ghemotoc acolo..e la vreo...150 de grade, sa zicem. in scoica aceea o vom scoate din maternitate (oricum pana acasa facem 5 minute cu masina..) - asta ca intreba happy in ce ducem copilul acasa; eu sunt stresata de accidente rutiere (cu motiv, am vazut efectele de destule ori) si fara centuri/hamuri, ancorat bine nu am curaj sa circul.

happy, la ce dr mergi? ca acelasi text l-am auzit si eu, ca daca stau cuminte sta bb in burtica pana pe 7 martie...dar si eu mai merg la un control intre timp, pe 28...

fetele, unde gasesc si eu filmuletele "laugh and learn " despre care vorbiti?

nikoniko, aoleu, ce stres pe capul tau cu mononucleoza! sanatate multa lui alex! am trecut si eu printr-o spaima din asta de craciun cand a tras matei o eruptie pe tot corpul, am inlemnit, ma gandeam numai la ce poate pati bb din burtica, dar la el a fost o alergie, am scapat ieftin..

tre sa citesc si eu cu igiena intima la fetite, ca nu am experienta ..desi sunt ingrozita cate lucruri am uitat de la matei..tala, JD, niko, vi se pare si voua ca ati uitat multe de la primul copil? de ex nu mai stiu cum curatam ochisorii, dinspre exterior spre interior sau invers?

Citat:
citat din mesajul lui Tala
Dara, daca atunci cand am aflat ca am baiat m-am ingrozit la ideea ca are putza pe care nu stiu cum s-o ingrijesc, acu mi se pare floare la ureche pa langa pasarica


EXACT!!!!

amy, la placenta eu parca stiu ca 3 e gradul maxim de maturitate...

bia, abia astept sa fac galerie!!!

J.D., tot vroiam sa te intreb daca nick-ul tau are vreo legatura cu personajul JD din serialul "scrubs" , mie numai asta imi suna in cap cand iti scriu numele..

am citit lista de cerinte a darei (da, mie im ziceau ca il pot avea in primele 2 ore daca totul merge bine)..aoleu, m-am panicat brusc..am uitat cum se facea asta: "Decompresie cand il ia pe bebe de la san la terapie intensiva, ca sa nu faca rani mamelonului"...tre sa caut in documetele de alaptare..repede, stie cineva sa imi spuna pe de rost, m-am panicat?!?!.am uitat cum il "demufam" pe matei! am un CD de la avent cu un filmulet, dar e in camera lui matei si mi-e sa nu-l trezesc!!

sovi, semintele de cedru le papi tu sau se pun la fiert in ceai? (mu radeti, va rog, de intrebare)




meg,dematei(9.02.2007) si cu 36+

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Meg din cate am citit eu, bagi degetul intr-o parte a guritei si da drumul la sfarc. Sper ca am inteles bine ce am inteles

Monica, fericita 35+ cu Cezar-Andrei

AMR: 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

irina, am remarcat cumva in poze rochita desigual???




meg,dematei(9.02.2007) si cu 36+

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

meg, robotin o cheama.
eu nu cred ca o am pe irina in lista de fb. cum o gasesc?

EDIT: gasit

AMR < 4 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

asa, asa, cu degetul meu mic! mi-am amintit ca de asta 9 luni nu am dus gunoiul si nu am spalat WC-urile ci a fost dl. Beng de serviciu!




meg,dematei(9.02.2007) si cu 36+

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Meg, filmele sunt de pe torrente, am pus eu cu Sovi linkuri, dar pentru cine nu a putut sa le dea jos, le-am suit intr-un cont de dropbox unde stau o luna (acum deja mai putin de o luna, ca au mai trecut niste zile) si ti-am trimis linkurile pe mailul indicat in date_de_contact.

Cerintele alea nu-s toate ale mele, ca eu nu vreau sa nasc in nicio pozitie anume si o sa fac si vaccinurile, le-am facut generale asa, pentru toata lumea, eu o sa mi le scot pe ale mele alea cu alaptatul, ca incercam sa-i explic sotului ce sa le spuna asistentelor si cand l-am intrebat daca i-ar fi utila lista, a zis ca da. :)



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

azi am avut o zi maraton de shopping, acum sunt cu adevarat linistita, dar si rupta de oboseala

Amy: ma bucur pt vestile bune de la echo, nu stiu ce sa zic de placenta.
Dara, Sovi: m-ati depasit total cu semintele alea, sincer n-as sti ce sa fac cu ele, sper sa nu am nevoie de ele, dar daca o sa am sa nu va suparati daca am sa revin atunci la subiect sa va intreb exact ce am de facut, detaliat ca la prosti
Irinaelena: ma bucur ca te-ai simtit bine, bravo
Meg: cu degetelul stiam si eu, vad ca te-au lamurit fetele intre timp

Maine schimb semnatura, abia astept

35+ Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

dara, mersi mult, mult!!!

am sa ma uit maine daca pot face o copie dupa un CD despre alaptare de la avent (cred ca l-am primit odata cu pompa sau in maternitate, nu mai stiu), tin minte ca atunci mi s-a parut f f util..




meg,dematei(9.02.2007) si cu 36+

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Meg, JD sunt initialele numelui meu. bine erau inainte de casatorie, ca acum ar fi J.C.-D.

Normal ca am uitat diverse, dar cred ca o sa/mi amintesc pe parcurs. Mai stie si sotul cate ceva, o sa fie si maica/mea cu mine cateva saptamani dupa nastere, asa ca ne descurcam cumva.

Asta cu demufarea lui bebe mi/a adus aminte ce haz faceam de Finn cand era micut. In spital ne puneau sa/l schimbam pe bebe inainte de alaptare. Ne ziceau sa/l alaptam la 3 ore, dar fiecare il alapta cand vroia. Cateodata la 3 ore, alteori la 1 ora sau chiar la jumate de ora. Oricum la 3 ore il schimbam. Si cam maraia. Asa ca vine asistenta si am intrebat/o ce sa fac sa nu mai planga. Si mi/a zis sa-i bag degetul in gura. Cum simtea degetul cum incepea sa traga cu forta din el. Asta cam 1-2 minute pana se prindea ca nu iese nimic de acolo si incepea cu chiraiala.

Finn Constantine 15.10.2009 si 30+ Euan Tudor

Mergi la inceput