Strugurasi de Sept-Oct2011 *38*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

CAMADY.. asa eram si eu intr-o perioada, faceam la 2 sapt cu supozitor.. nu il puneam bine ca mergeam la baie(uneori), alteori pace buna si rabdare.. tind sa cred ca si constipatia e ereditara( de fapt lucru confirmat si de LALI)..

LENA.. sa aveti bafta la vaccin.. eu m-am hotarat sa le fac pe toate deocamdata, dupa ce vreo 3 zile am studiat problema , am intors-o pe n parti, am hotarat sa imi caut in fisa: eu am facut vaccinul, .. si mai mult decizia ca ii voi face vaccinul am luat-o in urma ce am vazut un Film( de fapt o replica)

LALI.. cum ai putea sa nu te simti iubita ?

RACH.. si eu tindeam spre mei-tai.. wrapul desi iubit de unele, noua nu ne merge cu el.. de ce ? pt ca prea o strange pe gogoasa.. slingul nu stiu cum e cu el insa am citit ca sunt pb cu spatele la mama, Mei taiul nici nu il simt si na.. avem vreo 8500 g..
As vrea sa imi mai fac /comand unul, pt ca asta mi-a iesit prea lat intre piciorusele ei.. mi-a face unul insa nu am masina..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinanecolau

neata fetelor,eu sunt noua pe aici,ma primiti si pe mine?eu am o fetita de 9 luni si noi am avut de lucru cu diversificarea,nu prea a avut cine sa ne invete,chiar si acum nu mai stiu ce sa-i pregatesc,cred ca s-a saturat de acelasi meniu


daca tu vrei sa intri intre strugurasi te primim cu mare drag.. insa in grupul nostru cel mai mare bebe e de 6 luni si cateva zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

PINKY..

Fetelor mai e vreun bebe nevorbaret? a mea chiuie toata ziua (tipa) pe diferite triluri, face ca si tractorul, baga degetele in gura si parca fluiera .. insa nu o aud mai niciodata sa zica un a, ma, e, ... si asta de ceva vreme.. insa culmea ca sapt trecuta la bunici le-a vorbit ..
Ce sa fac? de vorbit vb cu ea?

AA... si pt mamicile cu exxperienta, sau nu numai.. CREDETI ca e posibil ca laptele /iaurtul pe care-l consum sa o determine pe Ela sa nu faca caca( adik poate fi vreo legatura intre ele), atata timp cat dr a zis sa nu consum lactate, si eu nu am respectat regula( nu am inteles de ce nu).. ea cica ar avea sensibilitate la PLV ( nu ma intrebati de unde pana unde ca nu stiu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

nici al meu nu "vorbeste" doar tipa , scuipa, si rade, si eu ca si tine vb cu el fff mult, mai ales ca eu sunt fff vorbareata din fire si cum nu am cu cine vb vb cu el.Cred ca nu prea avem ce face decat sa asteptam .Si nepotica mea a vb destul de tarziu si si cu ea s-a vb intr-una deci nu cred ca asta e solutia.O sa articuleze cand vor ei.

Nici la mine Iancu nu se intorce pe nici o parte, daca il pun pe burta se taraste ca o rama dar nimic mai mult, asta e ma mai i-a si pe mine panica (stiti ma gandesc la apgarul 4 la primul minut), dar apoi imi revin si ma gandesc ca pot sa stau si in cap ca ritmul lui nu il schimb deci step by step.

Gata jur ca acum ma duc sa fac la bicicleta

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Sei
asa am fost si eu la Iannis, ma regasesc in ce descrii tu acolo (mai ales ca suntem si aceeasi zodie-Rac).
Intotdeauna se va gasi cineva sa comenteze, incearca sa nu mai pui la suflet, chiar daca vine de la cei apropiati. Tu esti mama Elenei si instinctul te ghideaza sa faci ce e bine ptr ea. Si eu mi-am auzit comentarii ca 'nu mai suntem pe vremea bunicii cand lumea nu stia ce-i aia doctor/ca doar nu esti de la coada vacii sa nu stii ce-i ala doctor' si altele de gen - tot de la nasi, dar le-am zis sa-si vada de treaba lor.

Stiu ca esti puternica din fire iar acum ca o ai pe Elena o sa fii si mai puternica ptr ea

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Neatza...

KORA.. off mi-i se rupe sufletul cand ma gandesc prin cate ati trecut in spital, insa esti mamica puternica si Dimitris un barbatel adevarat.. De asta nu vreau sa o intep sa nu o vad cum sufera, evident ca daca ar fi (DOAmne Pazeste-ne) bolnava , nu as tangui, insa numai asa sa satisfac o dorinta a dr.... Il pupam pe Dimitris cel "barcuta" si vorbaret..

ZUBI.. Felicitari maxime pt tararea inainte.. noi abia acum am revenit sa topaim inapoi (am mai avut la 4 luni jumate o tentativa de mers inapoi).. Si felicitari pt dintisor.. AYU te-a ales pt tine pt ca il meriti !!!!!!

JADE.. off imi pare tareee rau ca iar e bolnavior T.. in afara de aerosoli mi ii dai ceva? pupic lui T de la Ela si sa va faceti bine repedddeee

MIKKA.. nu cred ca am zis , insa ma bucur ca Maria e bine acum si ca (virgula) cazatura nu a speriat-o, si mai ales ca nu a patit nimic..

NANNA.. multumesc.. recunosc ca de cand am nascut sunt f sensibil, mereu la un pas de depresie, si echilibrul meu e fragil.. cand ma detasez de tot si reusesc sa ma adun sunt f fericita, luminoasa si imi vad copilul asa cum e : perfect pt mine, sanatos , cuminte, frumos si voios.. insa orice impuls ma da peste cap.. si nu tine de vointa mea, pt ca de ex cand imi isesera nasii sa merg la dr sa ii fac analize sa nu fiu "trancalaie, sa gandesc ca o tanti de la tara", am inceput sa tremur de spaima , imi inghiteam lacrimile si pulsul imi era dublu.. si daca incerc sa vb cu mama sau cei din jur , ma mai iau la suturi ca sunt nebuna, ca imi imbolnavesc cu stiinta copilul.. etc.. deci pb e mai adanca( echilibrul mi-i l-am pierdut de 2 ani , inca nu am mai reusit sa fiu femeia puternica: sunt fie f sensibila, mereu cu lacrimi in coltul ochiului , fie femeia rece caruia nu ii pasa si atunci nu sufera..)



Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

mikka merci pt raspuns
o pup pe mariuca cea nazdravana

may eu zic ca 3000 de ron la masa este ff bine

seidana asa de rau imi pare ca te stresezi atat cu problema kk
nu te mai lasa influentata de cei din jurul tau
tu esti mama ei , o mama extraordinara , si tu stii ce i mai bine pt ea
cu diversificarea noastra...si noi avem de toate , numai curajul de lipseste
avem aparatul cu aburi avent , vase avent , canita cu cioc , lingurite silicon , craticioarele emailate de pe organicbaby , avem di tati
dar e mai greu sa ne urnim , mereu zic , de luni incep si in fiecare luni aman
nici macar canita cu cioc nu i am dat o , ca nu stiu ce sa i pun in ea

kora bine ati revenit acasa ! la ce spital ati fost internati ? imi pare rau pt experienta asta neplacuta
noi de data asta facem aerosli doar cu ser si cu doua picaturi de vibrocil
miercuri mergem la control
cu intalnirea si eu sunt de acord , sper ca de data asta sa ma mobilizez si sa si ajung ! ca de multe ori am zic ca ajung si n am ajuns

zubi felicitari lui ayu cel frumos

inutsa da , are wheezing....inca mai are (dar nu tot timpul)
sa stii ca si eu m am gandit la vreo alergie , pt ca el nu are nimic altceva , nu mai tuseste nu mai are muci
a ramas doar cu respiratia asta suieratoare
atunci cand a fost suspect de alergie , a papat formula hipoalergena o perioada scurta , i am facut analizele (IgE total si IgE specific la laptele de vaca) si i au iesit f bine , deci a picat suspiciunea asta
acum ma gandesc....eu am un teren alergenic , fac alergii la diferite chestii , poate ma mosteneste pe mine
of , nu stiu ce sa zic si ce sa fac...

lali facem doar aerosoli momentan
felicitari pt dintisor !
baga i o lingurita metalica in gurita si daca zdrangane , atunci are dintisor

pinky pup

nanna bafta cu diversificarea
sa ne spui ce si cum




_


de T 5+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Neatza...

KORA.. off mi-i se rupe sufletul cand ma gandesc prin cate ati trecut in spital, insa esti mamica puternica si Dimitris un barbatel adevarat.. De asta nu vreau sa o intep sa nu o vad cum sufera, evident ca daca ar fi (DOAmne Pazeste-ne) bolnava , nu as tangui, insa numai asa sa satisfac o dorinta a dr.... Il pupam pe Dimitris cel "barcuta" si vorbaret..

ZUBI.. Felicitari maxime pt tararea inainte.. noi abia acum am revenit sa topaim inapoi (am mai avut la 4 luni jumate o tentativa de mers inapoi).. Si felicitari pt dintisor.. AYU te-a ales pt tine pt ca il meriti !!!!!!

JADE.. off imi pare tareee rau ca iar e bolnavior T.. in afara de aerosoli mi ii dai ceva? pupic lui T de la Ela si sa va faceti bine repedddeee

MIKKA.. nu cred ca am zis , insa ma bucur ca Maria e bine acum si ca (virgula) cazatura nu a speriat-o, si mai ales ca nu a patit nimic..

NANNA.. multumesc.. recunosc ca de cand am nascut sunt f sensibil, mereu la un pas de depresie, si echilibrul meu e fragil.. cand ma detasez de tot si reusesc sa ma adun sunt f fericita, luminoasa si imi vad copilul asa cum e : perfect pt mine, sanatos , cuminte, frumos si voios.. insa orice impuls ma da peste cap.. si nu tine de vointa mea, pt ca de ex cand imi isesera nasii sa merg la dr sa ii fac analize sa nu fiu "trancalaie, sa gandesc ca o tanti de la tara", am inceput sa tremur de spaima , imi inghiteam lacrimile si pulsul imi era dublu.. si daca incerc sa vb cu mama sau cei din jur , ma mai iau la suturi ca sunt nebuna, ca imi imbolnavesc cu stiinta copilul.. etc.. deci pb e mai adanca( echilibrul mi-i l-am pierdut de 2 ani , inca nu am mai reusit sa fiu femeia puternica: sunt fie f sensibila, mereu cu lacrimi in coltul ochiului , fie femeia rece caruia nu ii pasa si atunci nu sufera..)



Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Sei - stiu ca nu te incalzeste cu nimic, insa toate mamicile suntem asa cum scrii tu: toate avem momente de dezamagire, mom in care suntem "la un pas de depresie" momente in care ni se pare ca ceva nu e in regula cu noi, cu copilul nostru sau cu ceea ce facem! Sa ridice mana cine nu are momente asa cum scrii tu!
Stii ce inseamna asta: ca este ceva normal ( in limite). Iar faptul ca tu constientizezi asta este excelent. Pur si simplu este o "incarcatura" care are nevoie sa fie eliberata itnr-un fel sau altul, fie ca plangem, ca ridicam tonul la cineva, ca luam o pauza pe forum , important este sa "let go". Asta este viata, un sir de evenimente ciclice: bine, rau, foarte bine, etc.
Iar Ela, da, este perfecta oricum!

Inez doarme de aproape 2 ore...ce o fi cu ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

Kora_B acum mi-am adus aminte la nepotica mea fratemiu se trezea noaptea cam de vreo doua ori si o ducea la baie asta fara sa ceara ea , dar asa ca sa o obisnuiasca.La ea a mers dar nu mai stiu acum daca chiar asa e corect sa faci, ca Iancu inca are pampers la fel ca Dimitris

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinanecolau spune:

Seidana,cred ca am intrat fara sa vreau la voi,fetita mea este mai maricica,dar si noi am avut probleme cu constipatia,doctorita de familie mi-a spus sa-i pun in mancarica o lingurita de tarate de grau,suc de mere pe stomacul gol si a iesit imediat cu scaunul.In legatura cu vorbitul,Miruna are 9 luni si nu spune decat da si ma,dar nu ma ingrijorez deloc,va veni si timpul cand n-am s-o pot opri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Anca - nu m-am putut abtine, insa e prea tare faza cu interfonul tau! CUm mai sa auzi bebelusii altora?! F tare!

Jade - chiar sper ca vei ajunge la intalnire! hehehhe te tachinez doar! . Din pacate, daca tu esti alergica, in mod sigur T mosteneste! Iar suieraturile acelea sunt pe fond alergic, din pacate. Asta nu inseamna ca va dezvolta alergii neaparat, insa trebuie "sa fii cu ochii pe el", ceea ce tu oricum faci!

Zubi - felicitari pentru Ayu! Mege de-a busilea...yuuuhuuu. Abia astept sa o vad si eu pe Inez tarandu-si falcile tremurande

Mergi la inceput