Strugurasi de Sept-Oct2011 *38*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooka

Oana, pai le respect ca am incercat si fara reteta si din 5 iesi una. Asa, da de ce's asa fericita ca am 10grade in balcon (am numa' ziua, noaptea n'am cercetat)? Si esti draguta ca ai copiat reteta, dar daca mancati paine, chiar sa o incerci, ca nu te costa in final decit vreo 5 lei.

Sei, io nu i'as da zeama de cratita. Da'i legume. Incepe cu dovlecel fiert piure cite una cite 3-4 zile. Supa combinata la final de incercat individual. Si da, dovlecel de care gasesti ca sa te lamuresti si cum statti cu kk.mami de Sofia 08.08.08 si de Zoe 20.10.11
Doamne ai grija de noi!



nu inteleg ce vrei sa zici cu asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Buna fetelor...

Eu nu sunt suparata pe nimeni, nu m-a deranjat nimic legat de voi.. chestia are legatura cu mine, si da OANA are partial legatura si cu faptul ca Ela nu face caca (pt ca nasii-dr m-au certat ca sunt cam aiurea ca nu vreau sa o duc la analize s dr, si m-a dat peste cap, dupa ce lasasem decizia sa astept), apoi vb lui JADE sunt prea mereu aici...

Daca puteti sa imi ziceti : cum sa fac supa de legume? trebuie sa testez mai intai fiecare leguma sau pot combina 1-2 in cazul in care ii dau doar zeama?1-2 legume sau mai multe? le pasez sau strecor? o lingurita sau ceva mai multe? vreau sa incep cu diversificarea incet, sa vedem asa..Oricum nu inteleg nimic din ce se intampla.. i-am dat zilele trecute suc de mar , suc de morcov.. dupa 4 zile a facut caca f pastos( pasta tare), si putin cam 3 linguri de supa.. tind sa cred ca asimileaza f bine si ca totusi pb sunt de reflex(atata timp cat in 2 min dupa supozitor face caca).. insa totusi nu stiu ..



Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)





Referitor la intrebare, Ooka si Oana au raspuns deja si am aceeasi parere. Nici eu nu as da zeama. Ma apuc si eu de maine sa ii dau morcov fiert ( 2-3 zile) apoi ii pun si pastarnac ( 2-3 zile), apoi poate bag dovlecel. Uleiul de masline este f bun, cred, eu nu o sa ii dau deocamdata, insa Ela e mai mare, cred ca ii poti pune in piure, Insa pus la sfarsit, dupa ce faci piureul.
La inceput pare mai greu pana te "urnesti" apoi va fi din ce in ce mai simplu.

Va doresc noapte linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Seidana, adica dovlecel de supermarket, ca eu n'as da congelat de mine ca am aversiune fata de unele legume inghetate. A fost fara nicio conotatie. Pur si simplu daca aveam problema asta cu copil nekkacios as incerca sa incep diversificarea mai ales ca are aproape 6 luni cu dovlecel ca as avea experienta primului copil si nu numai, si stiu ca ar ajuta la kk. Asta e tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

salutare,fete dragi!
jade, sei ma bucur ca sunteti iar printre noi

Mariuca e ok dupa cazatura din pat, din fericire a cazut pe rucsacul lui tati si a amortizat. eu m-am dus sa iau un scutec si am auzit un fasait in spate, cand m-am intors, Maria era calare pe rucsac, am inlemnit...

jade, de pe meitai.bebe eu am luat, asa cum a spus si rach, coverul pe care il port peste Manduca iarna.am fost foarte multumita de el, e frumos lucrat.


Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

OANA..multumesc din suflet pt impartasirrea parerii personale cu ce ai face daca, dand exemplu propriu exemplu .. si intuitia mea imi zice ca e bine, sa astept, ca o data inaintand in diversificare ne reglam, insa (exista insa) imi e frica ca nu cumva sa ma insel , pe de-o parte , si pe de ALTA parte sunt si influentele externe, o singura pers e suficient sa imi zica sa merg la dr si o iau de la capat cu toate gandurile...

Legat de supa.. asa ma gandeam si eu: morcov +patrunjel/pastarnac, mai ales ca morcov crud i-am dat zilele trecute, ar merge cele 2 combinate.. am morcovi de la tarani , deci nu vb de chimicale en-gros in supa, si urmeaza sa imi aduc de la bunica...

JADE.. multumesc pt site.. am citit parte din articole.. legat de consistenta kk si diversificarea, in cazul nostru:
-morcov crud (suc)- intaraste
-Mar crud (suc) intareste
-morcov+ mar -intareste
-mar copt - normalizeaza
-para - normalizeaza ( adik caca ca si inainte de diversificare)
Voi cand incepeti si cu ce?

Ne-am luat si vesele de masa: de la Avent+ canita cu cioc Nuk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui nanna_mika

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Buna fetelor...

Eu nu sunt suparata pe nimeni, nu m-a deranjat nimic legat de voi.. chestia are legatura cu mine, si da OANA are partial legatura si cu faptul ca Ela nu face caca (pt ca nasii-dr m-au certat ca sunt cam aiurea ca nu vreau sa o duc la analize s dr, si m-a dat peste cap, dupa ce lasasem decizia sa astept), apoi vb lui JADE sunt prea mereu aici...

Daca puteti sa imi ziceti : cum sa fac supa de legume? trebuie sa testez mai intai fiecare leguma sau pot combina 1-2 in cazul in care ii dau doar zeama?1-2 legume sau mai multe? le pasez sau strecor? o lingurita sau ceva mai multe? vreau sa incep cu diversificarea incet, sa vedem asa..Oricum nu inteleg nimic din ce se intampla.. i-am dat zilele trecute suc de mar , suc de morcov.. dupa 4 zile a facut caca f pastos( pasta tare), si putin cam 3 linguri de supa.. tind sa cred ca asimileaza f bine si ca totusi pb sunt de reflex(atata timp cat in 2 min dupa supozitor face caca).. insa totusi nu stiu ..








Referitor la intrebare, Ooka si Oana au raspuns deja si am aceeasi parere. Nici eu nu as da zeama. Ma apuc si eu de maine sa ii dau morcov fiert ( 2-3 zile) apoi ii pun si pastarnac ( 2-3 zile), apoi poate bag dovlecel. Uleiul de masline este f bun, cred, eu nu o sa ii dau deocamdata, insa Ela e mai mare, cred ca ii poti pune in piure, Insa pus la sfarsit, dupa ce faci piureul.
La inceput pare mai greu pana te "urnesti" apoi va fi din ce in ce mai simplu.

Va doresc noapte linistita!

mamica de 2 fetite iubite!




, morcovul-crud.. l-am testat.. am constatat doar niste gaze, insa e posibil fie de la supa de cartofi mancata de mine , fie de la combintia mar+ morcov, fie pur si simplu..deci putem pune leguma 2 nu?
in legatura cu uleiul astept inca pana catre finalul lunii 6( macar pana la 6 l si 2-3 s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooka

Seidana, adica dovlecel de supermarket, ca eu n'as da congelat de mine ca am aversiune fata de unele legume inghetate. A fost fara nicio conotatie. Pur si simplu daca aveam problema asta cu copil nekkacios as incerca sa incep diversificarea mai ales ca are aproape 6 luni cu dovlecel ca as avea experienta primului copil si nu numai, si stiu ca ar ajuta la kk. Asta e tot.

mami de Sofia 08.08.08 si de Zoe 20.10.11
Doamne ai grija de noi!
.. nu intelegeam ce fel de dovlecel: dovleac sau dovlecel verde sau zucchinni
si nu intelegeam de ce dovlecel ca sa vedetu cum stati cu kk.. aici .. nu cred ca o sa pot vedea din 2 buc de dovleac.. probabil in timp.. tind sa cred ca la noi e pb de reflex: adik nu trec 2 min (literalmente) si face caca, deci supozitorul nu se topeste .. probabil ar merge si cu termometru sau betisor (cum am mai auzit) stimulata , insa nu vreau sa ii pun termometrul mai adanc, din toate relele cred ca supozitorul e cel mai putin rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Seara buna, fetelor!

Multumim pentru grija si ptr urari

Noi am revenit acasa de aseara. Dimitris este mai bine, mai are inca mucisori asa ca il aspiram la greu, ii facem aerosoli cu ser fiziologic si adrenalina si inca o tura cu ser + flixotide si ii punem niste picaturi in nasuc.

In spital el saracutul a fost cumintel si zambaret, mai putin cand i-au pus branula in piciorus sa-i ia sange si, in caz ca iesea ceva ce necesita tratament, sa nu-l mai intepe inca o data. Din fericire nu a fost cazul, asa ca a doua zi i-au scos-o. Dar in cele 2min (care ptr mine au parut o vesnicie) cat a durat sa-i monteze branula si sa-i ia sange a plans saracutu', mi s-a scurtat viata ce vreo 2-3 ore cel putin.
Asistentele mi-au zis inainte ca nu e nevoie sa vin si eu, dar cum sa-mi las baiatul singur?? no way!

E tare funny la aerosoli il ia somnul dragalasul meu dragalas!

Ah, si ca sa nu ma plictisesc, cand am ajusn acasa aseara, Iannis avea febra am avut o noapte pe cinste

Gata, m-am plans destul
Sa stiti ca am citit ce ati scris in zilele cat am lipsit, dar zau ca nu ma simt in stare sa mai scriu prea multe la ora asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Ceva tot scriu, ca cine stie cand mai reusesc sa intru iar sa scriu

Stefy, Jade, Maria, insanatosire grabnica celor mici

Zubi si de la mine. Lali a grait intelept si subscriu la spusele ei

Noapte buna, fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Noi cam asta mai facem....

In rest... obosita... fericita... incercand sa trec la urmatoarea etapa cu acreditarea si nereusind sa ma mobilizez asa cum mi-as fi dorit

Mergi la inceput