Strugurasi de Sept-Oct2011 *38*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Lali -nu esti egoista deloc ,cum sa nu fii iubita daca tu daruiesti asa multa, tuturor?

Klau-dita-vezi partea plina a paharului(daca ai facut o alta boacana)...am citit ca bretonul asimetric e in voga acum ,la inceput de an.

Zubi -ca sa iesi din starea asta iti recomand cu caldura o carte minunata ,scrisa de Louise Hay:Puterea este in interiorul tau.Aceasta carte te va face sa intelegi cat de puternica esti tu in realitate.Este o continuare la cartea Poti sa-ti vindeci viata(gasesti filmuletul pe net)
Este f important sa intelegi ca nu mintea ta te controleaza pe tine,ci invers.Tu poti renunta oricand doresti sa mai emiti vechile ganduri.Tot ceea ce trebuie sa faci este sa iei decizia de a inceta cu aceste ganduri negative.

Mikka -cum e Maria?

Kora,Stefi13,,Maria26-insanatosire grabnica !Dragii de ei

Jade Jador ,urari de sanatate si pentru micutul urias;cand o va lua din loc nu cred ca va mai slabi,dar nu va mai pune si va creste in inaltime...in schimb vom slabi noi,alergand dupa ei(eu atunci cred ca e perioada cea mai grea)

Andreea-t eu stiu ca elecrostimularea nu e indicata cand alaptezi

O duminica linistita in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Fetelor am facut o paine extraordinara, super crescuta, cu coaja moale, pufoasa, buna la gust, minunata, atat de minunata incit nici n'am apucat sa'i fac poze, va recomand din toata inima mai ales pentru mancatorii de paine inraiti, painea cu maia din apa de mar. Va scriu si reteta poate incinta pe cineva:

Maiaua de mar

intr'un borcan mai mare: 2 mere de tara spalate taiate cubulete mici cu tot cu coaja si seminte (se arunca doar coada), o lingurita de miere naturala, afine daca aveti (eu am uscat in toamna afine romanesti, nu de cultura, din cele de padure), apa pana sus - se lasa la temperatura camerei (24-28 grade celsius) pana cind merele se macereaza un pic, apa devine roscata si face bulbuci, miroase a acru putin si a mar.

reteta paine

Se amesteca: 356g faina alba de grau neimbunatatita
40g faina integrala de grau
266g apa de mar

se framanta cu mana sau cu mixerul de aluat aproximativ 20 de minute si se lasa sa se odihneasca 30 de minute

Se adauga sarea 8 g

se framanta 10 minute.

Se unge un vas dreptunghiular cu ulei se pune aluatul la crescut 2hsi 30 minute timp in care la interval de 50 de minute se fac impaturiri din aluat.
Se formeaza painea intr'o bila si se lasa la crescut la 10 grade celsius aproximativ 8-12 ore sau pana creste semnificativ intr'un vas infainat bine(eu am scos'o pe balcon). Dupa crestere se aduce in casa la caldura pentru o ora si se pregateste cuptorul.

Se incinge cuptorul la 250 grade celsius si se aseaza pe fundul cuptorului o tava cu apa pentru a face aburi.

Se cresteaza painea in cruce si se introduce la cuptor. Dupa 15 minute se scoate tava cu apa si cuptorul se seteaza la 220 grade iar timerul la 20 de minute. Painea e gata cind batuta pe spate suna a gol. Se taie cind se raceste sau cind se raceste un pic daca nu rezistati.

Este superba!

ca sa fiti sigure ca drojdia de mar e activa, puteti lua 20g apa si 20g faina si lasati citeva ore la cald, ar trebui sa se dubleze cel putin.

Reteta nu'mi apartine am gasit'o pe blogul codru de paine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

piesa de puzzle din viata mea:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Buna fetelor...

Eu nu sunt suparata pe nimeni, nu m-a deranjat nimic legat de voi.. chestia are legatura cu mine, si da OANA are partial legatura si cu faptul ca Ela nu face caca (pt ca nasii-dr m-au certat ca sunt cam aiurea ca nu vreau sa o duc la analize s dr, si m-a dat peste cap, dupa ce lasasem decizia sa astept), apoi vb lui JADE sunt prea mereu aici...

Daca puteti sa imi ziceti : cum sa fac supa de legume? trebuie sa testez mai intai fiecare leguma sau pot combina 1-2 in cazul in care ii dau doar zeama?1-2 legume sau mai multe? le pasez sau strecor? o lingurita sau ceva mai multe? vreau sa incep cu diversificarea incet, sa vedem asa..Oricum nu inteleg nimic din ce se intampla.. i-am dat zilele trecute suc de mar , suc de morcov.. dupa 4 zile a facut caca f pastos( pasta tare), si putin cam 3 linguri de supa.. tind sa cred ca asimileaza f bine si ca totusi pb sunt de reflex(atata timp cat in 2 min dupa supozitor face caca).. insa totusi nu stiu ..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei, inteleg ca te-au dat peste cap dar ce fel de analize ar trebui sa ii faci fetei care sa te lamureasca in problema asta? Presupun ca cele de sange nu te pot ajuta cu nimic. Eu as calca peste toata lumea si as astepta sa vad cum se comporta la diversificare> Dar nu 1 zi 2..ci 1 luna 2 pana cand tranzitul incepe sa se alinieze la noua alimentatie. Asa as face eu cu copilul meu. Atata timp cat face caca la supozitor nu vad de ce nu ai astepta. Cu ce te-ar ajuta daca ai duce-o acum sa faca analizele respective si nu ai astepta pana la 8-10 luni. Eu inteleg ca ei sunt medici dar incearca sa te ghidezi dupa instinctul tau. E cel mai sanatos asa. Iti zic asta din proprie experienta - daca nu ma luam dupa instinctul meu Eca era acum pe tratament cu propranolol DEGEABA !

Ca o concluzie: nu erai prea mult aici ! Erai cat trebuie! Iti este mai bine daca stai acasa si te inchizi in tine fara sa vorbesti cu nimeni?! Eu zic ca nu...


OOka..am copiat tot dar am cateva intrebari: tu respecti gramajele alea asa in lux de amanunt? 264..8 gr? 10 grade...tu ai 10 grade pe balcon?!?! ce tare esti !!!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Oana, pai le respect ca am incercat si fara reteta si din 5 iesi una. Asa, da de ce's asa fericita ca am 10grade in balcon (am numa' ziua, noaptea n'am cercetat)? Si esti draguta ca ai copiat reteta, dar daca mancati paine, chiar sa o incerci, ca nu te costa in final decit vreo 5 lei.

Sei, io nu i'as da zeama de cratita. Da'i legume. Incepe cu dovlecel fiert piure cite una cite 3-4 zile. Supa combinata la final de incercat individual. Si da, dovlecel de care gasesti ca sa te lamuresti si cum statti cu kk.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Si Sei ca sa'ti raspund si la intrebare eu faceam asa: puneam la aburici (io am avut un beaba) 100ml apa in recipient si dovlecel in sita, dupa ce se facea dovlecelul sub sita se colecta zeama de dovlecel aburit cu care ii pasam dovlecelul. La inceput ii dadeam un piure mai subtire, ulterior ingrosam. Baza la noi a fost intotdeauna aburiciul, mergea la tot mai putin la carne. Plus ca stiai ca in 10 minute ai mancarea gata iar pana la carne am folosit doar aburiciul. Carnea nu puteam sa o fac cu el ca nu iesea suficient de fina. Ulterior am folosit si carne fiarta pentru 3-4 zile si beaba pt legume si fructe. Il folosesc si acum!

Tot ce se introduce nou la bebe se urmareste de reactii, nu se introduc 2 noi ca nu stii daca face reactie alergica de la care e. Introducind pe rind vezi si reactia digestiva, daca ea apuca sa se manifeste. La Sofia care facea kk la 1-2 zile vedeam de exemplu, ca dovlecelul fluidizeaza scaunul de ex. Mar i'am dat cu coaja, fiert. Eu la inceput i'am dat totul fiert la aburi, crud doar banana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Cu supa eu as face asa : as face-o din morcov, pastarnac, patrunjel si i-as pune la fiert o picatura de ulei de masline. Sau uleiul mai merge pus la sfarsit in legume daca ii dai pasat. Eu i-as da legumele pasate si lungite cu putin lapte de-al meu si/sau apa din supa (desi cu apa din supa am inteles ca nu e tocmai bine pt ca acolo raman subst toxice de la fiertul legumelor. O pic de ulei de masline si gata. Daca ai testat morcovul iti mai ramane sa testezi pastarnacul si patrunjelul> Dar din cate stiu eu nu e nicio probl cu ele. Nu sunt alergizante.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana eu nu ma pricep sa ti raspund la intrebarea cu supa dar poate te ajuta ASTA

_


de T 5+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MARINAENACHE spune:

May nu e adevarat k e prea mult pentru provincie... Sunt exact aceleasi preturi ca si in Bucuresti (pot spune din propria experienta pentru k am cununat si la Bucuresti) Asta e o ”mentalitate” ca sa sp asa k in provincie sunt cheltuieli mai putine si k meniul este mai scazut... Eu sincer cand am fct nunta acum 3 ani de zile am fst dezamagita de ce suma am primit din partea nasilor pe care nici nu i.am vrut dar au insistat sa fie ca vezi Doamne asa se tine traditia, plus k au cerut si dar de nunta la val. apropiata de cat au dat pe masa.
Noi suntem nasi k ne dorim si o fc din suflet suntem prieteni foarte buni si merita fiecare cheltuiala pe care urmeaza sa o facem asa ca pana la urma fiecare da cat considera...

Mergi la inceput