Buburuze 2011 - LA MULTI ANI BUBURUZE! (131)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Salutare!
Tunde, trimis pm.

Si noi vrem concediu, dar nu suntem hotarati unde. Ne gandeam la Muntenegru dar e foarte departe. Turcia e scumpa in plin sezon...sa vedem, poate prin tara, pe la mare...nu am fost de mult.
Pana atunci ma gandeam sa mergem la salina la Turda. E ok oare cu copil asa mic?


Programul de masa si somn il avem cel de la cresa
Dimineata inainte sa plecam lapte (cam 240 ml)
La 9 au micul dejun: cereale cu lapte, ou, paine cu gem, de astea
La 10 au fructe mai multe sortimente
La 12.30 supa sau ciorba si felul doi cu carne in fiecare zi alt fel de carne: pui, vita, ficat etc
Intre 13 si 15 se doarme
La 16 au gustare
Si apoi acasa mai papa pe la 18.30 - 19. gris cu lapte, papanasi, mamaliga cu branza, iaurt
La 20.30 max 21 o sticla cu lapte 200 - 240 ml
Noaptea vad ca nu prea se mai trezeste sa pape, Sunt nopti si nopti.
Cam incarcat program, nu?

fetele



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Simis, cum e baiatul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mimo


Ii mai dadeam si noaptea 200 ml lapte, dar de vreo saptamana am eliminat-o, ca sa doarma mai bine.



Luca Alexandru, minunea mea


Cum ai scos laptele? A fost fara proteste? Spune-mi, te rog, cum ai procedat?

Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (ian 2011) si 22s
think pink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica10 spune:

Si eu vreau concediu, visam la Insulele Canare (daca tot suntem aici, ma gandeam io..) dar tati nu-si poate lua mai mult de 4 zile concediu. Asa ca vom merge undeva in sud, pe continent, prin mai probabil, sa ma pot si eu 'rostogoli' linistita inainte sa apara nazdravanul.
Eu as alege avionul in locul masinii, ca mijloc de deplasare, dc am merge in Turcia sau Grecia (din Ro) ca mi se pare prea mult pt un pici sa stea in masina.

Rox mami de maimutzica Marie Lorelei (ian 2011) si 22s
think pink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

seara buna,fetelor! sau buna dimineata, dupa caz!

eu de 2 zile posed un copil extrem de agitat, de marait si de plangacios!

ori incep niscaiva crize gen tantrumuri ori eu habar nu am ce are de face asa! spre exemplu: astazi, pentru ca nu a fost lasata sa dea cu telefonul meu de pamant, s-a dat ea cu capul de usa in mod repetat, urmarindu-ne cu privirea sa vada ce reactie obtine de la noi. cand a vazut ca nimeni nu sare repede sa o ia in brate sau sa ii intinda telefonul, a inceput sa dea si mai rau. dupa inca vreo 5 minute a renuntat. dar tiiiipa! doamne, cred ca ne-a auzit tot orasul! pe urma o alta drama ca ne-au venit niste prieteni in vizita si evident am baut cu totii o cafea. ei bine, a plans cu lacrimi amare ca nu i-au dat si ei cafea! degeaba am incercat cu suc,apa,ceai,lapte in cani si canite identice. nu, dom'le, ea vroia din cana lor sa bea!a plans cu sughituri si invinetit la fata! apoi s-a asezat pe covor si a inceput sa urle! si da-i urlete si urlete! este prima data cand copilul meu face asa ceva! si nu prea stiu sa am reactia potrivita! nu merge nici sa ii distrag atentia, nici sa o impac cu ceva ce stiu ca ii place foarte mult....si nu stiu ce sa fac! mamici, HELP! dati-mi niste idei!

PS" acum 15 minute a adormit si ea dupa ce ne-a tinut in niste plansete si scancete pana acuma! ma duc, ca maine parca vad ca incepe iar teroarea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Ralukara you are not aloneeee.....
Daca indraznesc s-o supar pe Anuc, urla, daca plec si o ignor vine dupa mine si se pozitioneaza in fatza mea si se da cu capul de covor, se apleaca si se da cat paote de tare! Apoi plange de durere si se uita mirata ca nu sar s-o alint. Se mai da o data. Eu o las...o las si-mi vad de ale mele, apoi ii fac/dau/arat ceva s-o distrag.

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simis spune:

Neata!
Cupilul e defect, are IAR rosu in gat, i-a scris ospen da inca nu i l-am dat. Aseara a facut frisoane vreun ceas, apoi febra 40.2 apoi i-am pus un novocalmin in fund ca alea pe gura le vomita toate, si apoi a dormit toata noaptea. Acuma zice mami ca ii ok, a mancat bine, se joaca nu mai are febra. Nush ce sa fac

Daca nu tratam rosu in gat ce se poate intampla?

Io is la lucru, am un spor si un chef...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simis spune:

Programul de masa este ceva haotic si nu are rost sa imi fortez neuronu si asa obosit sa va zic cum (nu) papa.
Dar vineri am fost la pediatra si io zic ca ii ok, are 9.5 kg, asa ca sa mance cum vrea el.
O zi usoara fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Raluk, nu esti singura.
Aseara bubu luase una bucata maracas si pocnea cu ea in teveu. L-am amenintat, luat de acolo, rugat, distras, etc. N-a mers nika, dupa 5 min. se intorcea in locul ala si pocnea iar. I-am luat dracia din mana si atunci s-a pus pe un urlat de zici ca-l taiam.
Daca a vazut ca este ignorat s-a apucat sa dea cu pumnii in teveu si la final s-a aruncat pe pardoseala cu fatza in jos, stia el sigur ca la aia reactionez .
Io nu cred ca este anormal, isi/ne testeaza limitele.
Mai nou este si foarte sadic, daca ma loveste si io zic au! apoi ma pocneste cu o sete...sa ma tot auda zicand au.
Asa ca nu mai reactionez si daca vede ca n-a generat reactia pe care o astepta, isi vede de treaba lui.
Incet, incet, cred ca iesim din zodia foamei. Nu mai trebuie sa rontaie non-stop, ne limitam la mancat ca purcelul la ora mesei.
Are 11 kile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Maimutzica, ca sa-i scot lapticul de noapte i-am dat de vreo doua ori apa. Apoi nu i-am mai dat nici apa, pentru ca nu s-a mai trezit. Am avut noroc, desi pe mine nu ma deranja sa-i fac lapticul. Oricum, e bine si pt stomacelul lui, ca se odihneste si el.
Cred ca a ajutat si faptul ca eu il iau cu noi in pat o parte din noapte. De obicei vroia lapte la 02.30 si daca se trezeste si e in patut, tzusti il pun langa mine si adoarme rapid. Sau daca e deja in pat si da semne ca vrea laptic, il legan.

Mergi la inceput