Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 33

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Dara: asa stiam si eu (parca din 'What to expect when you're expecting') ca daca se rup membranele si ai streptococul B, ajunge la bebe. De aia m-am si mirat ca nu m-a testat ca doar m-a prevenit ca la pozitia pelvina se cam rup. In fine, sper ca stie el ce stie, la urma urmei daca nasteam mai prematur oricum nu faceam testul
Monna: of saracuta de tine, ai asa emotii la vizita incat iti urca tensiunea?

Chiar asa, ce-or fi facand fetele lipsa?

35+ Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Monna, sub 140 e ok, la 140 abia abia ar fi ceva, mai bizar e de pe la 15-16 cu tensiunea. La 14 e nivel usor, 15 mediu, 16 sever.

Multumiri ca ne aranjezi prima pagina sa fie boboc :)- si eu, ca si tine, nu caut laude, ci doar info utile la randul meu. Si de cateva persoane mi-e deja foarte drag.



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, poate ei pun oricum antibiotic in perfuzie daca se rup membranele, ca sa fie siguri. Si atunci nu mai conteaza testul. Iar daca nu se rup, nu mai pun antibiotic si gata.



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Ronina m-au luat emotiile ca ma gandeam cum o fi tensiunea . Nu m-ar mira sa fie si chestia cu mersul la dr, problema asta o are si taica-meu... el si daca merge la medicul de familie ii creste tensiunea instant, in rest n-are nici o treaba.
Dara merci, sper sa nu sar de nivelul asta... si data trecuta cand mi-a luat-o a doua oara tot 138 era. De cate ori mi-am luat-o eu maximul a fost 125 deci...

Monica, fericita 35+ cu Cezar-Andrei

AMR: 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Fetele, am impresia ca deja jucausa mea trece la program de bebelus. Probabil dupa ce nasc vom papa laptic la orele la care acum ne jucam cu piciorusele, adica intre 1-2 si 5-6 noaptea

35+ Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dileme de ora 8 dimineata, cum invat eu sa dansez Danza Kuduro cu tot cu burtoc?
Ce spectacol horror, mai ales la greutatea mea de-acum :P
Adica pentru botez :)
La sfatul Danei, m-am gandit la adunat playlistul si cu cateva melodii pe zi poate ma descurc.

A se imagina miscare din burtoc la secunda 0:27 din http://www.youtube.com/watch?v=Y9LdsyLFASI&feature=related
ca sa vedeti de ce rad intruna la ora asta :P

Btw, ce stiti de faza cu taxe pt. muzica de la botez? Poate mi-o aresteaza pe Miruna pt. muzica de la botez :)



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Neata, gagici!

Multumesc mult, fetelor, pt raspunsuri
O sa monitorizez in continuare tensiunea (oricum o fac constant), o sa continui sa beau apa si om vedea. Acum de dim pare mai desumflata glezna, dar tot e umflata. Uff, trebuia sa patesc si eu ceva ca doar nu exista sarcina perfecta si asa, ce dureri am tot avut pana acum au fost suportabile..

Tala, groaznic cu copilul, bine ca era sotul tau pe acolo. Eu iubesc cainii (si caii) de mor insa astia maidanezi chiar nu au ce cauta printre noi. SI toate babele care ii hranesc sunt de vina.. Uff

Ana, si eu ma voi testa de srep B, sapt viitoare cand o sa fiu in s35. Better safe than sorry.

Monna, numai vesti bune, bravo! E imp si cat aveai tensiunea inainte de sarcina. Daca n-o aveai mica nici atunci, nu-i bai. Si oricum, nu ai trecut pragul

Dara, esti mortala cu dansul :))) Nici eu, in calitate de balenuta, nu ma vad zburdand pe melodia asta. Iar tipul mi se pare foarte gay :D Intotdeauna am zis ca e ceva ciudat cu tipii care-si misca soldurile mai bine decat mine :)))
Doamne, femeie, la cate poti sa te gandesti! Cum adica sa ai probleme la botez? Doar suntem natie de petrecareti. Nuntile si botezurile sunt sufletul romanilor, cum sa vina Garcea sa te certe?!



cu Gaza, DPN 30 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dana, cre' ca e in contextul ca azi noapte am dat cu RIP la site-ul de unde luam carti, gigapedia (sau library.nu), in contextul ACTA adica. Dupa ce au picat deja ifile.it si megaupload si s-au inchis 2 site-uri de torrente. M-a marcat aia cu gigapedia, ca apucasem sa-mi iau carti de CC, dar de parenting mai putine, din lipsa de timp. Asta in conditiile in care am luat deja cu bani 10-15 carti pe hartie in sarcina, altele cu bani pe kindle, adica nu vreau totul free, dar nu-mi permit sumele lor astronomice pt. toate alea si mai luam si eu si fara bani carti.

Si mi-am amintit ca s-a dat anul trecut o lege ceva cu platit taxe pe muzica la nunti si botezuri. Adica ori s-a dat, ori voiau s-o dea, ca cica playezi fara drept muzica aia.



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Nu mai zic nimic de ACTA ca am zis destule. Insa p'asta cu taxa la botez chiar n-o cred.. abia ATUNCI iese revolutie in Romania.. Vb lu' Badea, in malluri erau oameni de n ori mai multi ca-n Piata.. si aia din malluri sigur sigur sunt interesati sa se nunteasca si sa se boteze in continuare fara taxe..

cu Gaza, DPN 30 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Despre asa ceva zic:

http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t812156.html

http://www.jurnalul.ro/economia/noi-taxe-pentru-nunti-botezuri-cumetrii-593199.htm



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput