Bobocei de Sept-Oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Eu sunt iarasi speriata am citit si in carte despre disparitia simptomelor care inseamna sarcina oprita din evolutie si aici nu ma refer doar la greata ma refer la sani care nu mai dor asa rau si nu mai sunt nici asa mari, la faptul ca nu mai simt nici un fel de tensiune sau durere sau intepatura in burtica...in fine, la carte zice k dak observi disparitia acestora sa mergi la doctor...eu am sunt doctora si mi-a zis sa-mi pun arefam si ca ne vedem luni... sunt speriata rau si mie nu mi-au disparut simptomele de acum, nu le mai am cam de o saptamana. Vad ca acum au inceput sa ma intepe sanii si simt ceva durere dar ma gandesc ca este de la arefam.
Doamne as vrea sa dorm si sa ma trezesc dupa eco si sa fie acolo sanatos si sa creasca mare mare...


Ma iertati daca va stresez cu problemele mele...nu intentionez sa supar pe nimeni. va

lalu85 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Lalu,dar ai sangerari?Maronii?Rosii?Abundente?

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

nu am nimic...am avut ieri o pata maro dar ff mica...in rest nu am nici un simptom...pana acum o sapatamana simteam in burtica o tensiune parca simteam cum creste uterul cum se dezvolta, iar acum....nimic sa nu mai zic de sani care ma dureau si cand mergeam, iar acum...pauza...nu stiu ce sa fac, sa stau pana luni...oricum maine este sambata si nu stiu ce as pute face

lalu85 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Eu zic sa stai linistita si sa astepti pana luni.Am mai scris in legatura cu petele maronii.Iar sanii si pe mine ma dureau si acum nu ma mai dor.
Am mai pus citatul acesta zilele trecute si il pun din nou.E un citat numai ca nu gasesc eu ghilimelele.

<Pe masura ce uterul dvs incepe sa se mareasca, veti putea simti crampe. Unele femei au chiar niste scurgeri maronii sau roscate. Atita vreme cit crampele nu sint severe si scurgerile nu sint de culoare rosie deschisa - probabil nu este nimic alarmant. Uterul dvs a inceput sa creasca si senzatia pe care o simtiti este rezultatul cresterii ligamentelor. Aceasta crestere va fi mai putin rapida in trimestrul al doilea si al treilea.>

Iar daca tot esti foarte nelinistita de ce nu te duci la urgente,spui ca ai dureri mari si vrei o eco.

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari.danciu spune:

Buna dimineata burtici si un week-end fericit va dorim tuturor!
Noi, inca asteptam repetarea analizelor CMV IgG si IgM, care saptamana trecuta ne-au iesit negative. Stam la pat foarte cumintei , asa cum ne-a recomandat doctorul.
La fel ca si tine gaita78, nici noi nu am anuntat parintii. Noi ne gandeam sa le facem o surpriza mai mare. Abia in iunie sa afle, cand vor veni aici, la nunta unui verisor, iar bebe va avea 6 luni.
Pana atunci trebuie sa trecem cu brio, de toate analizele. Bafta multa tuturor si aveti grija de puisori!

[8w2d]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Lalu, cand ai fost ultima data la eco?
Si mie imi mai dispareau durerile de sani in prima sarcina (acum nu am avut deloc) si nu a fost asociat cu nimic rau.

Daca vrei sa te linistesti si nu vrei sa mergi la spitalul de stat, poti suna la centrele private pentru o ecografie de urgenta. O platesti, dar stai linistita dupa....

Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)
10+



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Citat:
citat din mesajul lui mlhaela

Tocmai m-am inscris pe forum si nu prea cum stiu sa procedez. Voi fi mamica de bebe de octombrie, mai exact pe 16 octombrie, ultima menstruatie am avut-o in 10 ianuarie. Am si eu nevoie de o vorba buna de la voi ca sunt fff stresata. Dupa testul ce mi-a iesit pozitiv m-am dus la medic sa-l vad pe bebita, dar doctorul nu m-a incurajat deloc. Mi-a zis ca e prea devreme sa vorbim de sarcina, ca bebe e in uter dar inca nu stim daca sarcina va evolua sau nu. Asta ati auzit si voi la primul consult? Plus ca nici nu mi l=a aratat pe bebe pe ecran, doar pe foaia pentru medicul de familie i-am vazut dimensiunile scrise. Am un bebita de aproape o jumatate de cm cub :). Nu stiti, daca am doar 5 saptamani, ma pot duce la piscina? Nu face rau apa aceea cu clor? Scuze de prea multe intrebari si sarcina usoara la toate.


Mihaela, tu ai acum aproape 6 saptamani. Cu o ovulatie mai tarzie nici nu e activitate cardiaca inca.
Nu te impacienta. E drept ca doctorul putea fi putin mai diplomat si sa iti explice ca e inca devreme sa traga niste concluzii, dar eu zic ca e de bun augur ca e sarcina in uter si veti vedea pe parcurs. Pana la urma asta mi-a spus si mie doctorul : ca e in uter, dar ca nu ne putem pronunta. A spus cu alte cuvinte, nu mi-a sunat urat..dar realitatea e ca pana se vede activitate cardiaca (la tine e prea devreme oricum), nu se pot pronunta...
Cel mai sigur acum, pana la aparitia actitatii cardiace, e testul de sange BHCG. La privat iti da rezultatul la urgenta in ziua in care l-ai facut si trebuie sa se dubleze la 48 de ore.

Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)
10+



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Buna dimineata, bulinici !
Lalu, suntem, relativ, in aceeasi barca. De 2 zile ma simt bine, nicio tensiune in burtica, nici greturi nu mai am, parca nici sanii nu mai sunt asa enervanti. E greu sa nu ma stresez, dar macar stiu ca luni acum am programata eco si vad ce si cum.

Citat:
citat din mesajul lui mlhaela

Tocmai m-am inscris pe forum si nu prea cum stiu sa procedez. Voi fi mamica de bebe de octombrie, mai exact pe 16 octombrie, ultima menstruatie am avut-o in 10 ianuarie. Am si eu nevoie de o vorba buna de la voi ca sunt fff stresata...

MIhaela, in primul rand felicitari pentru sarcina!
Daca te duci la eco prea devreme, nu se vede mare lucru, nu. Si atunci pleci ingrijorata si dezamagita. Cel mai bine e sa astepti macar pana la 6 saptamni jumatate-7, ca sa fii sigura ca ai ce vedea. Mai asteapta macar o saptamana si mergi din nou, dar poate schimbi si doctorul, ca asta al tau pare cam zgarcit la vorba si o graviduta are nevoie de detalii, de poze si masuratori pe saturate. Eu niciodata n-am plecat fara un teanc de poze de la medicul meu (dar eu imi fac eco la el doar la clinici private), chiar daca eram sau nu insarcinata, primeam vreo 7-10 poze cu uterul, cu ovarele, cu tot ce misca pe acolo, totul masurat si mura-n gura.
La piscina eu n-as merge din 2 motive: 1. ca nu suport aerul ala umed si cald, incarcat de mirosul de dezinfectat, mi se face rau; 2. mi-e frica sa nu iau vreo infectie din apa. Stiu ca toata lumea recomanda inotul pentru gravide, dar eu n-am incredere in piscinele publice.
asa, si du-te pe la alte forumuri ( de muzica, de filme etc.) si scrie 10 mesaje ca sa scapi de moderare, pentru ca noi acum nu-ti vedem mesajele in timp real, ele apar tarziu si pot si trecute cu vederea.

Bebe dragonel la bord !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata burtici!
pe mine ma dor tzitzili...cand ma ridic din pat asa tare dor si-nteapa de tre' sa-i tin in maini ..acuma intru eu la idei, numai pe mine ma dor? e bine asta sau nu? tre' sa doara sau nu??
si eu sunt pe cale sa-mi schimb sutienele, zici ca-s pamela anderson..noroc ca stau mai mult in casa..
am citit de b6 si greturi, cred ca e adevarat..iau vitamine, iau si mg+b6 si n-am nici o greata..
bun venit burticilor noi! mihaela mi se pare un dr tampit care nu stie sa vorbeasca cu pacientele..eu sunt satula de dr d-astia si nu le mai curat oua..daca ceva nu-mi convine, la revedere! sunt altii!
lalu parerea mea e ca intr-o sarcina daca se intampla ceva, daca ti se pare ca ceva nu-i ok, sa nu mai vorbesc de sangerari sau chestii mai grave, mergi imediat la dr! eu asa am facut si asa as face oricand! o eco si te linistesti...ce castigi daca stai acasa si te stresezi??
noi suntem bine, in casa, afara ninge iarrrrrr...ufffff ce m-am saturat! zilele astea nu m-a mai durut burtica asa des..
va pupez, o zi faina!


7+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna dimi dragi mamici !!!

Si la noi ninge de rupe Mi-am dorit putina iarna cu zapada,dar in decembrie in preajma sarbatorilor...dar GATA,ca ne-am saturat cu totii.

Sa aveti o zi calda,insorita si frumoasa !

9+

Mergi la inceput