Fluturasi Martie-Aprilie 2011 (127)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Sa ma bag sa nu ma bag... Ma bag, ca am un pic de timp si vorbeati de negresa de post - exista o reteta foarte buna de negresa de post cu gem, care nu mi-a dat gres niciodata:
1 cana(250 ml) zahar,
1 cana nuci macinate,
1/2 cana ulei,
3 linguri cu varf de cacao,
2 cani faina,
1 cana apa,
1 lingurita amoniac/ praf copt,
1 borcan de gem (cca. 450 g - eu puneam de prune, dar cred ca merge si cu visine )
Iar ca glazura topeam o ciocolata neagra cu un pic de ulei si o turnam deasupra
Pe net variante sunt destule:
http://www.justlovecookin.com/2011/11/negresa-de-post.html (
http://www.lalena.ro/273-reteta-negresa-de-post-cu-gem.html

Este . Eu o faceam frecvent de ziua mea, care mai mereu pica in post si cum am colege care tin postul, faceam o prajitura de post, pe care se bateau toti

Ailed la crema de cioco cu avocado se mai poate adauga o banana daca nu va dranjeaza gustul si nu mai trebuie indulcita. Iar daca gasesti roscove/carob sa folosesti in loc de cacao, e buna si pentru bebei .





Mad cu Robert si Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandreeac

Ally, Strumphy am pus pozeeeeeeee noiiiiiiiiiiiii!

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela




mai mami, ce ai facut la baiat? l-ai pus pe moatze? un Rares dulce foc, iar cu mami a lui nici nu mai vb...cum poti sa fi asa de slabaaaa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanales

Buna ziua,
Dragelor, va fac cinste azi cu o felie de tort si o cupa de sampanie, ca azi e ziua mea sunt si eu nascuta pe zapada mea de februarie, nu spun cat implinesc, vedeti voi in lista, dar oricum de cativa ani, tot la 25 am ramas
o ma sarbatoresc pe indelete in weekend cu meniul de proba de care v am spus dar am vrut sa trec sa va salut
o zi buna va doresc

Mami de Ioan



MULTI ani traiasca, multi ani traiasca, LA MULTI ANIiiiiii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

mandreeac este bestial Rares cu bigudiul acela cat de dulce poate fi cu limbuta scoasa
si tu....esti asa slaba, parca esti mai slaba ca mine, asa mi se pare

catank tu ii mai pui lm in mancare? eu am inceput sa-i fac pireutul de cartofi cu lapte de vaca, putin. nu m-am mai muls.

madutza asa-i

alehiam ce-as manca si eu o bunatate de acolo dar fara dulceata, simpla.

noi am papat si acum mergem sa ne jucam.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Am pus pozeeeeeeeeeeeeeeee

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







Adorabila



Mad cu Robert si Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanales

Buna ziua,
Dragelor, va fac cinste azi cu o felie de tort si o cupa de sampanie, ca azi e ziua mea sunt si eu nascuta pe zapada mea de februarie, nu spun cat implinesc, vedeti voi in lista, dar oricum de cativa ani, tot la 25 am ramas
o ma sarbatoresc pe indelete in weekend cu meniul de proba de care v am spus dar am vrut sa trec sa va salut
o zi buna va doresc

Mami de Ioan



La multi ani si multumim de tratatie!
La multi ani si xeo



Mad cu Robert si Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

catank, uite ce ai mai putea face cu crema de avocado: www.lalena.ro/193-reteta-tort-cu-zmeura-si-ciocolata-reteta-raw-vegan.html" target="_blank"> tort zmeura si ciocolata si poti modifica, ca in loc de blatul cu nuci sa folosesti negresa de post si in loc de zmeura, alte fructe (visine, etc) .


roxy, nu vreau zapada pana in iunie . Deja stau cu inima stransa cum ajunge soacra-mea sambata, la ce fel circula CFR-ul.

Eu azi de dimineata i-am dat niste sana cu fulgi de porumb ca am vazut ca tot fura de la R si papa bine. La pranz am avut morcov, brocoli, conopida fierte in cuptor cu un pic de apa si ulei si amestecate cu un cartof copt si 2 linguri de iaurt gras, ca sa alunece mai bine. Diseara, vedem - cred ca o budinca cu fructe ceva.

Nici eu nu ies cu caruciorul ca e dezastru pana la gradi. O tin in mei-tai cu protectie pe deasupra si sper sa nu alunec. Insa nu reusesc sa gasesc o pereche de manusi pe care sa le vrea sa le tina sa nu-i inghete mainile.





Mad cu Robert si Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandreeac

Ally, Strumphy am pus pozeeeeeeee noiiiiiiiiiiiii!

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela




Ce dulce e tigrisorul



Mad cu Robert si Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s
alehiam ce-as manca si eu o bunatate de acolo dar fara dulceata, simpla.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)



Cred ca fara dulceata/gem nu ar mai iesi asa buna. Eu ca sa nu fie extrem de dulce puneam magiun de prune Topoloveni si o lega si o facea cremoasa. acum trebuie sa ma orientez la altceva ca s-a scumpit enorm



Mad cu Robert si Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

La multi ani Catalina Ioana!Madutza sa te bucuri de ea, sa creasca sanatoasa si inteleapta!Scuze de intarziere!
Xeola multi ani mami! Multe bucurii alaturi de comorile tale!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011

Mergi la inceput