Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (49)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79


La multe lunite sarbatoritilor de astazi


LUCA de gheveronica
ALEXANDRU-GABRIEL de Mihaela_V
VALERIA de marryan


Felicitari inca o data Lorialex, este foarte reconfortant sa incepi in forta, pe alt post si pe bani mai multi. Mult succes, va fi greu dar pana la urma va veti obisnui toti, e greu la orice varsta, mama tot asa simte si daca are puiul un an sau doi. Multi

Miha acum este mult mai greu insa mult mai frumos, ador sa-l vad activ, atent, si mai ales interactionand cu noi .

Gabrielita si Edu are zile cand face asa, daca stau cu el in camera e ok, cum ies cum urla insa incerc sa vorbesc cu el din baie, din alta camera, sa-l asigur ca sunt acolo si ca nu am plecat. O sa treaca si perioada asta si vin altele .

De curmale chiar n-am citit, eu am ramas doar pe cateva fructe chiar daca este monoton, astept sa le vina sezonul. Deocamdata manacam mere, pere, o data pe saptamana banana, avocado si caise deshidratate.

Ziceam ieri ca nu avem noutati , aseara Edu a facut primii lui pasi tinandu-se de canapea, incerca sa ajunga la telecomanda . Vedem daca repeta zilele astea figura, oricum mi s-a strans putin inima, asa repede cresc .




mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi






wowwwwwwwwwwww!!!!!!!!!!! primii pasi de la prichindei!!!!!!!! bravo edu, bravo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Am intrat doar sa va uram weekend minunat,exceptional,nemaipomenit si cu nopti dormite ,nu ca noi
Numai bine tuturor,pupici pe obrajori si sa va distrati frumos cu familia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Andra este un picut mai bine,si de la scutece si de la noul tratament,pt ca am fost la alta doc care mi-a zis ca nu e DA este seboreica....acum cu 6 scutece spal zilnic daca vreau sa le folosesc numai pe ele.as scrie si eu un feedback numai k nu ma prea pricep la cuvinte multe si sofisticate!

mai vroiam sa zic ceva dar am uitat,caci ma terorizeaza astia doi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

fetele care ati trecut prin eruptii dentare spuneti-mi va rog cum s-au manifestat la puii vostri ? Am avut o noapte horror, Edu nu a dormit deloc, numai a chitait, a plans si s-a agitat. Stau sa iasa doi dintisori dar inca nu au erupt. Au avut si stari de nervozitate? El e supra energic si agitat si nervos si roade tot ce prinde.........off sa iasa o data dintii ca Acum el doarme ca un pui si eu am baut o tona de cafea sa rezist si nu pot adormi


Si eu vreau sa iau o iaurtiera, am vazut azi intr-un catalog de selgros dar tre sa studize putin problema sa vad ce si cum.

Un si un pentru gospodinele care pun poze cu delicii pe FB, sper sa ajung si eu sa fac asa bunatati .


Weekend minunat!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Andra este un picut mai bine,si de la scutece si de la noul tratament,pt ca am fost la alta doc care mi-a zis ca nu e DA este seboreica....acum cu 6 scutece spal zilnic daca vreau sa le folosesc numai pe ele.as scrie si eu un feedback numai k nu ma prea pricep la cuvinte multe si sofisticate!

mai vroiam sa zic ceva dar am uitat,caci ma terorizeaza astia doi....



Mami de Razvan si Rares


Mady ma bucur ca sunte-ti mai bine!La ce medic ai fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Salutare si de aici!!!

eu azi mi-am dat seama ca uit complet de acest site...unde altadata eram zilnic pe aici....de ce oare?
acum mi-am amintit dupa cateva zile in care numai pe FB am intrat...

cu aceasta ocazie urez iepurasilor de astazi LA MULTE LUNITE SI PUP MARE

ELIZA-MARIA de babylicious - 18 IULIE,
IUSTIN-ANDREI de babyblue - 18 iulie
STEFAN-PAUL de Michelle_12 - 18 august





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Vreau sa urez si iepurasilor de zilele trecute si scuze ca daca nu am intrat.......

LUCA de gheveronica - 17 iunie

MARIA-RUXANDRA de Thaimeed - 15 iulie
BIANCA-MARIA de mihutzas - 15 iulie
ALEXANDRU-GABRIEL de Mihaela_V - 17 iulie

•PHILIP-CHRISTIAN de Krissy - 16 august
•LEONARD-CRISTIAN de Veronica75 - 16 august
•VALERIA de marryan - 17 august





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Ma uitam acuma prin lista de iepurasi si mamici...deci sunt mamici care nu stiu nimic de ele....
O mamica vad in iunie cu 2 pui, o F si un B...eu nu o cunosc deloc....
Si mai sunt cateva....
Oare ce fac? Le stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

Citat:
citat din mesajul lui alina_din

Buna fetelor. Mi-am luat pana la urma aparat de aerosoli. Pe acesta http://www.medmag.ro/medmag/eshop/2-1-Aerosoli-Nebulizatoare/0/5/93-Aparat-aerosoli-Norditalia-Hi-neb
Am cerut parerea medicului meu si a zis ca indiferent de firma toate fac acelasi lucru si ca daca am gasit mai ieftin undeva pe net sa-l iau pe acela. Acum sa vedem cum o fi ca inca nu l-am pus in functiune.
As vrea si eu parerea voastra. Cum sa folosesc aerosolii (nebulizator) pentru puiul meu. De vro doua zile ii curg mucisorii rau iar noaptea ii se infunda foarte tare nasul si se trezeste plangan. Mai tuseste din cand in cand din cauza mucozitatilor din gat. Pot folosii inhalant in aparatul de aerosoli? Cum procedez? Voi puneti si altceva in afara de ser fiziologic? In ce proporti? Despre dexametazona ce stiti? Medicul meu pediatru mi-a indicat sa pun in amestec cu ser fiziologic dar nu stiu ce este. Puteti sa-mi spuneti mai multe? Este indicat pentru copil atat de mic? Ce efect are si daca are contraindicati.










eu una la dani folosesc ser fiziologic + ACC + dexa. proportiile sunt cam asa: 2.5 ml ser, 1 ml ACC, 0.5 ml dexa. daca are doar secretii nazale (e infundat, are nasucul plic de mucisori care nu sunt "curgatori") ii pun doar ser si acc. daca mai apare si tusea ii pun si dexa. grija la acc caci poate sa provoace tuse prin fluidizarea secretiilor din plamani.
so, combinatia de la aerosoli ar trebui data de catre doctor, i functie de boala si simptome.
dexa are destul de multe efecte adverse, in nici un caz nu o bine sa folosesti pe perioade lungi de timp ... din nou toate astea ar trebui explicate de catre pediatru.
so, eu i-as face aerosoli cu ser si acc, fara dexa deocamdata. dar asta sunt eu si zau ca nu sunt medic.
daca ii curg mucii rau nu uita de batista bebelusului (mucozitatile necuratate pot duce la otite), umiditatea sa fie ok, colargol cate o picatura seara la culcare. a! eu i-as mai da si sinupret. dar asta sunt eu si nu sunt medic.
sanatate multa tare.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.


Multumesc Laura. Esti o draguta Pana acum am folosit ser fiziologic si aspirat cu batistuta de cate ori a fost nevoie, chiar si noaptea. Pediatra mi-a zis ser fiziologic + dexametazona dar eu mai insist cu ser. El pare sa fie putin mai bine. Temperatura nu a facut, slava Domnului si ser sa nu faca. Il tin sub urmarire si daca lucrurile se coplica o sun pe pediatra si o intreb ce sa fac daca ii bag acc si dexa. Deocamdata las anticorpii sa-si faca treaba. eu il ajut doar cu ser ca sa poata respira si apa de mare. Apropo...apa de mare se poate pune in aparatul de aerosoli??pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

aa si cu Colargolul nu prea sunt de acord.Ii usuca prea tare mucoasa iar Sinupretul este pe baza de alcool si cica nu ar fi indicat sum 2 ani(asa scrie pe prospect)

Mergi la inceput