Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (49)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

Andra tuseste un pic, aseara si azi-noapte nu prea a vrut sa manance. Sper sa nu se imbolnaveasca ea acum ca tocmai ce am terminat cu Razvi.


Crisspy, fericita de Razvi (16.02.2009) si Andra - Maria (26.08.2011)


Multa sanatate cu Andra si sa speram ca totul va fi bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX
Noi iesi sa ne intalnim cu Andy08 si bebe Ema

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




Apoi tu ai anuntat Lori, dar daca eu n am citit, am crezut ca te ai intalnit pe furis fara a ne da raportul!!!!
Ma bucur ca totul a mers ca pe roate!!! Nice photos!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andy08

In alta ordine de idei, azi ne-am intalnit (in sfarsit!) cu Lori si cu Luca! E un scump micutul, zambeste mult si e gagiu inalt, bine facut :)), iar mami e la fel de vesela si tonica in realitate cum e si in virtual. :)) Piticii au vorbit (strigat, chiuit) pe limba lor, mamicile - prin magazine (ca erau reduceri frumoase) si la o cafea. Vrem sa mai repetam.

Bravo Andy!!!! V am admirat, n aveti treaba!!!! Tiii ce frumusete de fata ai!!!

Miha, ma bucur ca Imi mananca mai bine. Sa stii ca la fel a facut si Emma: la inceput abia manca si acum deschide cioculetul ala frumos, mesteca si daca intarzii cu masa, chitaie si ma cearta. :)) Vad ca s-a obisnuit burtica cu papa solid si la anumite ore.

Multumim Andy! Ma bucur ca si la voi merge cool!!! Sa o tina Emma tot asa!!!



Andy, mami de Andrei si de Emma


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Arianna_M

Miha....tu ii intorduci 2 alimente noi intr-o zi ? se poate si asa ?




Mamica de zanik Arianna-Maria (29.07.2011)[/purple][/font=Comic Sans MS][/size=3]





Arianna, se pare ca eu sunt exceptia de pe aici!!! Si la introdus legumele si la introdus fructele si la copil vegetarian si la toate!!!
Vorbeam ieri cu Cristina pe chat si mi a zis ca nu i nici bine, nu i nici rau! Dar daca vad ca are o energie imensa!!! Deci eu cred ca totul e bine!! Imi este un barbat de copil!!!
Nimic nu o poate afecta si pentru ca gandirea mea e asa de puternica, chiar asa se si intampla!! E sanatoasa tun!!! Desigur, nu mai pun muci si cate o boraceala din cand in cand!!!
Dar desigur, asta nu inseamna ca tu trebuie sa faci la fel!!
Vezi sunt tot felul de pareri pe aici: unii zic ca, carnita se introduce dupa 8 luni (iar unele mamici prefera sa o dea mai repede), altii spun ca se introduce doar cate un fruct la 3 zile (unele mamici introduc si cate 2!!). Ce poti sa i faci?
Parerea mea e ca daca incep diversificarea la 4 luni, atunci trebuie s o iau foarte foarte gradat, dar dupa 6 luni, hai sa zicem ca nu 7 (cum am facut cu supa aia), dar 2 mie mi se par ok!!!
Va pupic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Si io in viteza pe aici.

Alexia, analiza de copro am dus-o la o clinica din apropierea casei, caci asa mi-a fost la indemana. Medcenter ii zice.


Adra, ti-am scris si pe FB, dar iti zic si aici. Am facut ieri dolongaci, azi nu mai e. Delicioasa, mai ales calda. Am mancat jumatate de tava ieri singura. Multumesc de reteta! Vreau sa incerc si fara zahar, adica varianta sarata.

Eu am facut la san o rana de toata frumusetea. Acolo unde am avut acel milk blister s-a crapat pielea, si ma ustura si doare la supt de mor. Dau cu lanolina la greu, dar nu vrea sa se vindece. Mai astept, mai ingrijesc.
Acelasi san ma si doare f tare. De san zic de data asta, nu de rana. Parca am niste noduli in el tot timpul, si se si umple f repede de lapte, de se face pietroi si ma doareeeeee si inteapaaaa.... O fi de la canalul ala infundat acum cateva zile? Nasol, ca dupa ce ca am rana aia pe sfarc, acum trebuie sa-l pun pe Stefan des sa suga, ca sa-l goleasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Ma duc si eu la nani, caci in seara asta ii am pe amandoi la mine: a venit si finutul!!!!
Va pup pe toate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Neata
Aici e 100 de lei abonamentul la inot, 8 sedinte cam 45 de minute sedinta, un instructor la 8-10 copii, in stadii diferite de inotatori. Noi pe Eva n-o lasam singura acolo, sta ta-su cu ea. E singura piscina din oras, micuta, au acces doar copiii, dar e bine ca este si asta. Oricum, pentru copii nu se face nimic, sunt doar 3 parculete echipate cu locuri de joaca, restul e in paragina, cu leagene si balansoare din fier, ruginite, de pe timpul lui Ceausescu. Totusi eu sper ca undeva, candva se va face un patinoar

Crisspy, multa sanatate Andrei si La multi ani lui Ravan!

Pufi, felicitari lui Edu!

Alina, eu n-as face aerosoli fara o reteta prescrisa de medic. Dexametazona se da la copii, este un antiinflamator cortico-steroi, acetil cisteina se da doar in cazul unor secretii vascoase si este cam inecacioasa

Lori, mi se pare mie, sau ati pus-o de o intalnire canadiana?

Florina, scuze ca n-am raspuns pe FB, adevarul e ca dupa 3 zile cu ei acasa, cu Filip in plina eruptie dentara si Eva in plina eruptie de personalitate, ieri am clacat de oboseala. Ma bucur ca ti-a iesit placinta. Ai facut-o cu ingrediente taranesti? Sunt mandra ca am salvat reteta, bunica mea o facea cu foi autentice, le facea foarte subtiri, rotindu-le in aer. Mai facea o placinta, sarailie, ma interesez poate gasesc reteta pe la vreo babuta pe la tara, mai traieste sora bunicii poate o stie ea. Poate incerci si saratelele mele, se fac ultrausor si sunt delicioase, i-am facut alaltaieri Evei cu forma de tractoras si de ratusca, a mancat foarte bine.
Despre san, te poti mulge, ca sa eviti durerea atasarii la san? Chestia cu canalelel si sanul gloduros se mai intampla, eu am patit-o si cand avea Eva un an, doar ca nu aveam si rana. La rana trebuie sa fii atenta sa nu prinzi ceva bacterie, nasa Evei a facut un stafilococ, nu-i asa de speriat, i-a trecut repede. Anunta-ma daca ai nevoie de vreun consilier in alaptare, desi cred ca sunt destul de scumpi. Ti-o pot recomanda si pe Rox, ea face voluntariat, dar e destul de ocupata, eventual telefonic te poate sfatui. Lanolina ai luat de la farmacie?

Madi, scuze, aseara era Eva pe messenger, ea trimite ranjiti d-aia. Da, am castigat un pachet de scutece textile, d-abia astept sa le vad, norocoasa de mine, tot vroiam sa cumpar sa incercam si noi din primavara. O sa ma revansez cu un review. Poate vii cu un feed-back, cum e la voi? se vad ceva rezultate? cum e untul de shea?

Vai mie, cat am scris, un roman, scuzati




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Adra, lanolina am de la multimam, o luasem cand am nascut, aveam atunci sfarcurile sensibilzate. O sa incerc si bepanthen, poate merge mai bine.
As putea si sa ma mulg, am pompa manuala de la primii pasi, dar nu prea-mi este la indemana. Mai insist cu alaptatul.

Placinta am facut-o cu lapte de la tonomat si branza de la tarani. Si mama face foile de placinta in casa, nu e chiar asa de greu, dar cand nu ai timp...
Salvasem si reteta de saratele undeva, o caut si incerc. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Felicitari Pufi pt primii pasi ai lui Edu!!

Bravo Miha pt gandirea pozitiva! Si eu cred ca asta atrage binele!

V_florina - inainte sa suga Stefan, pune comprese cu apa calda, iar dupa pune comprese cu apa rece sau cu rivanol (pui rivanol-ul la frigider). Asta pt canale. De rana te ocupi pe urma, dar ti-am zis, daca ai o pompa buna si Stefan mananca din bibe, incearca sa storci o zi si sa nu-l mai pui pe el, sa apuce rana sa inceapa sa se vindece. Si...cat mai mult cu sanul la aer. mare ca stiu cat e de dureros.

Va pupam si sa aveti o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell
Lori, mi se pare mie, sau ati pus-o de o intalnire canadiana?




blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Daca intri pe grup pe FB o sa vezi si dovada

Mergi la inceput