Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (49)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Buna fetelor. Mi-am luat pana la urma aparat de aerosoli. Pe acesta http://www.medmag.ro/medmag/eshop/2-1-Aerosoli-Nebulizatoare/0/5/93-Aparat-aerosoli-Norditalia-Hi-neb
Am cerut parerea medicului meu si a zis ca indiferent de firma toate fac acelasi lucru si ca daca am gasit mai ieftin undeva pe net sa-l iau pe acela. Acum sa vedem cum o fi ca inca nu l-am pus in functiune.
As vrea si eu parerea voastra. Cum sa folosesc aerosolii (nebulizator) pentru puiul meu. De vro doua zile ii curg mucisorii rau iar noaptea ii se infunda foarte tare nasul si se trezeste plangan. Mai tuseste din cand in cand din cauza mucozitatilor din gat. Pot folosii inhalant in aparatul de aerosoli? Cum procedez? Voi puneti si altceva in afara de ser fiziologic? In ce proporti? Despre dexametazona ce stiti? Medicul meu pediatru mi-a indicat sa pun in amestec cu ser fiziologic dar nu stiu ce este. Puteti sa-mi spuneti mai multe? Este indicat pentru copil atat de mic? Ce efect are si daca are contraindicati.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_din

Buna fetelor. Mi-am luat pana la urma aparat de aerosoli. Pe acesta http://www.medmag.ro/medmag/eshop/2-1-Aerosoli-Nebulizatoare/0/5/93-Aparat-aerosoli-Norditalia-Hi-neb
Am cerut parerea medicului meu si a zis ca indiferent de firma toate fac acelasi lucru si ca daca am gasit mai ieftin undeva pe net sa-l iau pe acela. Acum sa vedem cum o fi ca inca nu l-am pus in functiune.
As vrea si eu parerea voastra. Cum sa folosesc aerosolii (nebulizator) pentru puiul meu. De vro doua zile ii curg mucisorii rau iar noaptea ii se infunda foarte tare nasul si se trezeste plangan. Mai tuseste din cand in cand din cauza mucozitatilor din gat. Pot folosii inhalant in aparatul de aerosoli? Cum procedez? Voi puneti si altceva in afara de ser fiziologic? In ce proporti? Despre dexametazona ce stiti? Medicul meu pediatru mi-a indicat sa pun in amestec cu ser fiziologic dar nu stiu ce este. Puteti sa-mi spuneti mai multe? Este indicat pentru copil atat de mic? Ce efect are si daca are contraindicati.





Alina cea mai implinita de Mihail (8.08.2011)




eu una la dani folosesc ser fiziologic + ACC + dexa. proportiile sunt cam asa: 2.5 ml ser, 1 ml ACC, 0.5 ml dexa. daca are doar secretii nazale (e infundat, are nasucul plic de mucisori care nu sunt "curgatori") ii pun doar ser si acc. daca mai apare si tusea ii pun si dexa. grija la acc caci poate sa provoace tuse prin fluidizarea secretiilor din plamani.
so, combinatia de la aerosoli ar trebui data de catre doctor, i functie de boala si simptome.
dexa are destul de multe efecte adverse, in nici un caz nu o bine sa folosesti pe perioade lungi de timp ... din nou toate astea ar trebui explicate de catre pediatru.
so, eu i-as face aerosoli cu ser si acc, fara dexa deocamdata. dar asta sunt eu si zau ca nu sunt medic.
daca ii curg mucii rau nu uita de batista bebelusului (mucozitatile necuratate pot duce la otite), umiditatea sa fie ok, colargol cate o picatura seara la culcare. a! eu i-as mai da si sinupret. dar asta sunt eu si nu sunt medic.
sanatate multa tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Anda nu mai intri pe aici?? Nici pe FB??? Vrem vesti despre cum e graviduta noastra!!! Pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Neata!
MihaH, curmalele cred ca merg mai devreme de un an. Eu n-am vazut in viata mea curmale proaspete, banuiesc ca e vorba d ecele uscate. In nicun caz confiate, nici dupa un an, alea sunt uscate dupa ce au fost stropite cu sirop din zahar si alte substante. Se gasesc si curmale uscate, eu planuiesc sa fac biscuiti indulciti cu ele, tot spre un an.

Smochine la fel, tot spre un an

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Adra, multumesc de raspuns!!!
Da, ai dreptate, cred ca sunt uscate!! Dar sunt tare bune!!!!

Azi am fost mai moderate decat ieri. I am dat dimineata un piure de fructe: mar, banana si mango!!! I a placut la nebunie!! Si chiar a mancat binisor, masurat in linguri de ale nostre, sa zicem vreo 3-4 (3-4 linguri de supa). In sfarsit i a placut si ei marul!!!

Mango azi i am introdus prima data!!! A fost super ok!!! Nu mi vine sa cred ca din nemancatoare a devenit FOARTE mancatoare!!! Deschidea ea gura sa i dau!!! Cerea de mancare!!!

La amiaza i am introdus si altceva: avocado!!! Foarte mult i a placut!!! A mancat 1/3 din el pe nerasuflate!!! Face caca de 3 ori pe zi!! Chiar daca consistenta e mai mare, dar face!!! Nu e constipata!!! Cu toate ca azi se uita la mine si se scremea cand facea caca!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Salutare!

Mai intai, felicitari Andei, sarcina usoara si bebe sanatos!



In alta ordine de idei, azi ne-am intalnit (in sfarsit!) cu Lori si cu Luca! E un scump micutul, zambeste mult si e gagiu inalt, bine facut :)), iar mami e la fel de vesela si tonica in realitate cum e si in virtual. :)) Piticii au vorbit (strigat, chiuit) pe limba lor, mamicile - prin magazine (ca erau reduceri frumoase) si la o cafea. Vrem sa mai repetam.

Miha, ma bucur ca Imi mananca mai bine. Sa stii ca la fel a facut si Emma: la inceput abia manca si acum deschide cioculetul ala frumos, mesteca si daca intarzii cu masa, chitaie si ma cearta. :)) Vad ca s-a obisnuit burtica cu papa solid si la anumite ore.

Alina_din, multa sanatate piticului.

Gata, nu ma mai lasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

Buna seara ,

Ana....iaurtiera mea este marca severin. am dat pe ea 100 ron,este cea cu 7 borcanase. i-am luat si mamei dar cu 14 borcanse care a costat 150 ron.

Miha....tu ii intorduci 2 alimente noi intr-o zi ? se poate si asa ?




Mamica de zanik Arianna-Maria (29.07.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andy08

Salutare!

Mai intai, felicitari Andei, sarcina usoara si bebe sanatos!



In alta ordine de idei, azi ne-am intalnit (in sfarsit!) cu Lori si cu Luca! E un scump micutul, zambeste mult si e gagiu inalt, bine facut :)), iar mami e la fel de vesela si tonica in realitate cum e si in virtual. :)) Piticii au vorbit (strigat, chiuit) pe limba lor, mamicile - prin magazine (ca erau reduceri frumoase) si la o cafea. Vrem sa mai repetam.

Miha, ma bucur ca Imi mananca mai bine. Sa stii ca la fel a facut si Emma: la inceput abia manca si acum deschide cioculetul ala frumos, mesteca si daca intarzii cu masa, chitaie si ma cearta. :)) Vad ca s-a obisnuit burtica cu papa solid si la anumite ore.

Alina_din, multa sanatate piticului.

Gata, nu ma mai lasa.



Andy, mami de Andrei si de Emma

Daaaaaaaaaaaaaaaa a fost super frumos si relaxant!Bebelusii s-au studiat,s-au mangaiat ...superb!Trebuie sa repetam figura cat mai curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

Miha acum este mult mai greu insa mult mai frumos, ador sa-l vad activ, atent, si mai ales interactionand cu noi .

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi




Si eu care mi am inchipuit tot timpul ca e mai greu cand sunt mici!!!
Te cred ca e foarte frumos!!!
Va pup dulce!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielita81

aoleu fetelor aveti perfecta dreptate ca nu vor mai vrea in brate dar va spun sincer e frumos dar ffff greu.
Cu atat mai mult la mine in bucatarie e mai rece si nu o pot lua cu mine si cam cum mananc ??? buna intrebare !!!!dificil raspun....
ma topesc dupa dragostea ei si o ador pt asta dar parca (sa stam lipite asa?)


Apoi ce sa facem si noi!!!! Rabdam, ne enervam, ne trece!!! Ii iubim si mai mult pe zi ce trece!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

Miha nu stiu ce sa zic de curmale si smochine, poate Krissy sa iti zica ceva. Ai inceput direct cu supa din atatea legume?

Crisspy, fericita de Razvi (16.02.2009) si Andra - Maria (26.08.2011)


Apoi i am dat ieri Crisspy!! Si atat!! Azi am introdus mango si avocado!!! Atata!!!
Si a mancat foarte bine, de zicea ca n a mancat de 10 ani!!! :)))))))
Smochinele, intr adevar au samburei si o sa astept mai incolo, dar curmalele s ar putea sa le introduc mai repede!!

Mergi la inceput