Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (49)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Alina_din, normal ca in Romania esti vazut ca ciudat daca esti vegetarian si unii medici te au 'etichetat' deja ca nebun daca mai faci si copilul vegetarian.
Ce i drept eu am o carte numita 'Enciclopedia naturista a vitaminelor' (poate fi download ata de pe internet) si de asemeni citesc carti despre surse de fier.
Si uite ce am gasit:

Algele Dulse sunt plantele cu cele mai mari cantitati de minerale din lume, rezolvand rapid orice cadere de fier.

Sucul de grau, bogat atat in vitamine cat si in cantitati impresionante de minerale, ajuta la eliminarea metalelor grele din sange si are proprietati exceptionale atat de purificare cat si de vindecare.

Semintele de susan integral, pe langa faptul ca sunt bogate in calciu au si aproximativ 1.3 mg de fier intr-o lingura de seminte . O cana de lapte de migdale consumat zilnic sau la doua zile, va va improspata si fierul din organism.

•Se stie despre curmale ca au o doza naturala de fier, usor asimilabil. Curmalele naturale sunt surse importante de fier.

Germenii si vlastarii, in special cei de lucerna si floarea soarelui, pe langa proprietatile lor exceptionale si bogatia de proteine, vitamine si fibre, au si o doza semnificativa de fier.

Toate plantele cu frunze verzi sunt bogate in fier. O salata sau un smoothie poate acoperi necesarul zilnic de fier.

Planta kale (cheil) - o cana are aproximativ 1.2 mg

Spanacul - o cana are aproximativ 0.8 mg

Frunzele de papadie (uneori este cunoscuta si sub denumirea de salata rucola (rocket) - o cana are aproximativ 1.7 mg

Patrunjelul – o cana are aproximativ 3.7 mg

Spirulina este mai bogata in fier de 58 de ori decat o portie de spanac crud

Chlorella contine 20 de minerale si vitamine pe langa toate proprietatile exceptionale ale acestor alge albastre-verzi cum sunt numite.

•Alte surse sigure de fier ar mai fi: semintele de dovlceac germinate sau uscate, quinoa (de care vorbea si Krissy), lintea incoltita sau gatita, rodiile, sfecla rosie.

Daca vrei sa citesti, acestea sunt carti foarte faine:

•Cartea “Biblia vitaminelor” de Earl Mindell
•Cartea “Alternative naturale la antibiotice“, de Christopher Vasey
•Cartea “Dieta care vindeca diabetul” de Neal Barnard.
•Cartea “Living food for optimum health” de Brian Clement si Theresa Foy Digeronimo
•Cartea “Vindecari miraculoase cu iarba de grau – remediu pur, daruit de natura“ de Steve Meyerowitz
•Carte “Iarba de grau, izvor de sanatate“ de Ann Wigmore
•Cartea “Confessions of a body builder, Rejuvenating the body with spirulina, chlorella, raw food and ionized water” de Bob McCauley.

Deci surse sunt 1000 si nu mi e frica absolut deloc ca va avea carente de fier sau alte vitamine si minerale atata timp cat va manca tot ceea ce i voi da. Sunt sigura ca va fi un copil perfect sanatos.

Dar cum de vrei sa i dai cat mai putina carne lui Mihail?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Deci Imogen e mare mancatoare zici? Bravo Imi.
Dar ce cantitati indutriale faci si tu , ca si mine...::D:D: numai ca eu azi dimineata am facut fructele si dupa ce a papat Eric vreo 80 ml..restul am papat eu ca era prea bun...

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Da e mare mancatoare!!! Sincer, de miercuri, de cand mi a mancat para aia cu banana fara nici o problema, zilnic mananca fara nici o problema. Nu zice NU la nimic!!!
Azi am facut 220 ml de papa si am imparti o in 3 portii si mi a mancat TOT. Amestecul avea: papaia, para si o idee de banana. Tot a ras!!! Dar se pare ca are si preferate: gen piersica si avocado!!
Daca fac mai mult am grija sa manance in aceeasi zi, caci nu mi place sa congelez mancarea, imi place sa i o fac proaspata. Dar intotdeauna le nimeresc cantitatile pentru o zi!
Oi vedea ce i au maine, caci de maine incep o noua viata!! Ma duc la gym zilnic de la 10.30 la 11.30 (am cresa cu £ 2.80/ora) si apoi seara cand vine sotul ma duc o ora la innot!!! Trebuie musai sa slabesc!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Miha, multumesc de explicatie. Eu intelesesem din mesajele tale ca ar fi si un motiv medical. Mult succes cu diversificarea lui Imi si ma bucur mult ca papa de toate. Sper sa si ramana asa, ca Andrei, care are rstrictie la multe alimente din cauza alergiilor, a devenit si picky mai nou si nu-i mai trebuie nimic. Si e asa de cand a inceput gradinita, ca pana atunci manca bine. In plus e virusat tot la 2 saptamani si iar nu mananca nimic si uite asa.... Emma si ea papa tot ce-i dau, deocamdata, si manifesta preferinte pt. anumite alimente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andy08

Miha, multumesc de explicatie. Eu intelesesem din mesajele tale ca ar fi si un motiv medical. Mult succes cu diversificarea lui Imi si ma bucur mult ca papa de toate. Sper sa si ramana asa, ca Andrei, care are rstrictie la multe alimente din cauza alergiilor, a devenit si picky mai nou si nu-i mai trebuie nimic. Si e asa de cand a inceput gradinita, ca pana atunci manca bine. In plus e virusat tot la 2 saptamani si iar nu mananca nimic si uite asa.... Emma si ea papa tot ce-i dau, deocamdata, si manifesta preferinte pt. anumite alimente.

Andy, mami de Andrei si de Emma


Pleasure Andy!!
Nu, nu am un motiv medical, pur si simplu life style!
Ei uite vezi, de asta mi e frica si mie!!! Ca atunci cand intra in contact cu alti copii si vede, atunci se va schimba si ea!!! Si sincer ma intristez, dar ma bazez ca poate totusi o sa fie un copil ascultator!! Sau sper si visez!
Imi pare tare rau cu Andrei, sper sa si revina cat mai repede!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielita81

Fetelor cum fac sa pun si eu un bebelus o mama ceva la semnatura??

Sofia Gabriela 21.08.2011 si Rares Ionut 01.03.2005


Gabrielita, ca sa pui un bebelus trebuie sa pui intre paranteze:
ai mai multe optiuni:





si pentru mama ai:


Si eu cred ca trebuie sa mi schimb semnatura in:
mamica de Imi!!!!

Daca vrei sa adaugi orice altceva la semnatura du te in 'arata toata lista de emoticonuri' si alegeti de acolo ce vrei tu. Aceasta lista o gasesti in clipa in care scrii mesaj nou, sub emoticonurile afisate in partea stanga a ecranului.
Bafta si sa vedem ce iese!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

deocamdata avocado si cartof dulce pt Fe&Cu...dar Miha stie mia bine

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Gliana
Cum a mers intalnirea cu barbatul tau????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielita81

Fetelor cum fac sa pun si eu un bebelus o mama ceva la semnatura??

Sofia Gabriela 21.08.2011 si Rares Ionut 01.03.2005


Gabrielita, ca sa pui un bebelus trebuie sa pui intre paranteze:
ai mai multe optiuni:





si pentru mama ai:


Si eu cred ca trebuie sa mi schimb semnatura in:
mamica de Imi!!!!

Daca vrei sa adaugi orice altceva la semnatura du te in 'arata toata lista de emoticonuri' si alegeti de acolo ce vrei tu. Aceasta lista o gasesti in clipa in care scrii mesaj nou, sub emoticonurile afisate in partea stanga a ecranului.
Bafta si sa vedem ce iese!!!




Nu mi a iesit ce am vrut sa zic:
intre parantze pui:
[bb ]
[bebic ]
[bibe ]
[copil ]

si pentru mama ai:
[mamica ]

Dar fara pauza aia de final.... pui imediat paranteza....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

multumesc mult .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

Uraaaaaaaaaaaaaa am reusit!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

sarbatoritilor din ultimele zile si de astazi.

Abia am reusit sa citesc ce ati scris in week-end.

Alina_din si noua ni s-au recomandat aerosli cu dexa, poti folosi cu incredere daca asa ti-a recomandat medicul. Eu la Razvi am mai folosit si ventolin si flixotide, dar numai la recomandarea medicului.

Miha felicitari pt Imi mancacioasa .

Florina imi pare rau de durerea de la san, sper ca deja te simti mai bine astazi .

Gabrielita eu zic sa nu te ingrijorezi, fetita ta este pregatita, las-o sa exploreze .

Laura pupam beietelul energic, imi pare rau pt cazatura. Cum mai sunteti azi?

Navicula sanatate multa

Andy sanatate multa lui Andrei, si noi patim la fel cu Razvi, din 2 in 2 sapt trebuie sa-l tinem acasa ca e bolnav .

Duminica dimineata am fost cu Andra la Gomoiu pentru ca a inceput sa tuseasca foarte tare in noaptea de dinainte. Imi pregatisem bagaj, tot ce trebuie, credeam ca ne opresc acolo. Vorbise deja o prietena cu dr de garda, aveam si rezerva, insa nu ne-au oprit. Diagnostic: rino-faringita acuta. Ne-a dat tratament Tantum verde, aerosoli cu dexa, niste picaturi, fara antibiotic, sa vedem cum functioneaza. Azi noapte a tusit din nou foarte tare, i-am dat lapticul cu siringa caci desi ii era foame / sete nu putea sa bea din biberon . A dormit pe noi caci se inneca de la tuse daca o puneam jos.

Imi vine sa mor cand o vad asa , ca e mica rau si bolnava. Si colac peste pupaza saptamana trecuta nu a luat nici un gram, zero, nimic-nimic...si a mancat si nici bolnava nu a fost. Nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie saptamana asta daca mai e si bolnava.

Nu stiu ce naiba sa mai fac si sa mai cred . Astept sa ii treaca raceala si vreau sa-i fac un set complet de analize pentru ca mi se pare dubios sa nu ia chiar deloc in greutate. 6kg la 6 luni e foarte putin.

O zi usoara tuturor si multi

Mergi la inceput