Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (49)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

Duminica dimineata am fost cu Andra la Gomoiu pentru ca a inceput sa tuseasca foarte tare in noaptea de dinainte. Imi pregatisem bagaj, tot ce trebuie, credeam ca ne opresc acolo. Vorbise deja o prietena cu dr de garda, aveam si rezerva, insa nu ne-au oprit. Diagnostic: rino-faringita acuta. Ne-a dat tratament Tantum verde, aerosoli cu dexa, niste picaturi, fara antibiotic, sa vedem cum functioneaza. Azi noapte a tusit din nou foarte tare, i-am dat lapticul cu siringa caci desi ii era foame / sete nu putea sa bea din biberon . A dormit pe noi caci se inneca de la tuse daca o puneam jos.

Imi vine sa mor cand o vad asa , ca e mica rau si bolnava. Si colac peste pupaza saptamana trecuta nu a luat nici un gram, zero, nimic-nimic...si a mancat si nici bolnava nu a fost. Nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie saptamana asta daca mai e si bolnava.

Nu stiu ce naiba sa mai fac si sa mai cred . Astept sa ii treaca raceala si vreau sa-i fac un set complet de analize pentru ca mi se pare dubios sa nu ia chiar deloc in greutate. 6kg la 6 luni e foarte putin.



Imi pare rau ca e bolnava micuta. Incearca sa-i dai lichide, chiar si cu siringa, sa se hidrateze. Saracuta nu mananca pentru ca o doare gatuletul, si-ti spun din propria experienta ca este foarte naspa.
Sa-i pui caldut pe piept si chiar pe gatut ca-i face bine, mie cel putin mi-a facut.
Despre luarea in greutate, nu stiu ce sa zic...daca tu simti ca nu e in regula, fa investigatii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Multa sanatate micuta Andra! (n-a luat in greutate fiindca e bolnavioara)

Ana, nu stiu ce sa-ti zic de iaurturi, noi nu suntem mari consumatori, dar am observat ca pe unele scrie ca au LP, pe altele scrie "contine lapte de vaca, culturi si proteine din lapte". Mie proteinele astea din lapte nu-mi suna bine.

MihaH, sper sa nu te superi, la vegetarieni nu fierul este problema ci mai ales anumite vitamine cum ar B12, dar si aminoacizii esentiali. E ok ca un copil sa fie vegetarian, dar mama trebuie sa fie foarte bine informata ca sa mentina un echilibru bun in dieta copilului. Iar Imi inca nu e vegetariana, atata timp cat consuma lapticul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Buna dimi

Rugaminte

Fetele care stati in Germania, va rog sa-mi spuneti unde ar putea gasi sotul meu cerealele de mei instant de la holle

http://www.smartbuy.ro/produse-bio/holle-porridge-cereale-bio-instant-mei~1818909.html

In curand are un targ la Koln si ar putea cumpara aceste cereale...pt ca in Ro nu mai am nici o sansa.
Va rog sa-mi spuneti sursa/magazinul/mall-ul???? asta ca sa nu umble de nebun omul meu:P

Multumim aticipat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

buna fetelor!
multa sanatate bolnaviorilor de la odisee!


important: pt cele care vor cereale din mei, de la holle, furnizorii din ro, bioshoping m au sunat azi sa ma intrebe cate cutii vrem, ca le am spus ca suntem mai multe fete care dorim cereale cu mei si am stabilit de comun acord sa comande pt luna martie 12 cutii.
pana acum eu si oana babylicios doream si parca giuliana.
ei nu au o cerere f mare, motiv pt care vor comanda doar dc ne strangem mai multe care dorim. si vor tine legatura telefonic cu mine.


cine mai doreste? va rog sa mi comunicati si mie precum si numarul de cutii pe care il vreti, am inteles ca au garantie in jur de 6 luni.

_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

Duminica dimineata am fost cu Andra la Gomoiu pentru ca a inceput sa tuseasca foarte tare in noaptea de dinainte. Imi pregatisem bagaj, tot ce trebuie, credeam ca ne opresc acolo. Vorbise deja o prietena cu dr de garda, aveam si rezerva, insa nu ne-au oprit. Diagnostic: rino-faringita acuta. Ne-a dat tratament Tantum verde, aerosoli cu dexa, niste picaturi, fara antibiotic, sa vedem cum functioneaza. Azi noapte a tusit din nou foarte tare, i-am dat lapticul cu siringa caci desi ii era foame / sete nu putea sa bea din biberon . A dormit pe noi caci se inneca de la tuse daca o puneam jos.

Imi vine sa mor cand o vad asa , ca e mica rau si bolnava. Si colac peste pupaza saptamana trecuta nu a luat nici un gram, zero, nimic-nimic...si a mancat si nici bolnava nu a fost. Nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie saptamana asta daca mai e si bolnava.

Nu stiu ce naiba sa mai fac si sa mai cred . Astept sa ii treaca raceala si vreau sa-i fac un set complet de analize pentru ca mi se pare dubios sa nu ia chiar deloc in greutate. 6kg la 6 luni e foarte putin.



Imi pare rau ca e bolnava micuta. Incearca sa-i dai lichide, chiar si cu siringa, sa se hidrateze. Saracuta nu mananca pentru ca o doare gatuletul, si-ti spun din propria experienta ca este foarte naspa.
Sa-i pui caldut pe piept si chiar pe gatut ca-i face bine, mie cel putin mi-a facut.
Despre luarea in greutate, nu stiu ce sa zic...daca tu simti ca nu e in regula, fa investigatii.



Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)


draguta mica. da, du-te si fa-i analize...
Sanatate multa sa aveti..
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Buna dimi

Rugaminte

Fetele care stati in Germania, va rog sa-mi spuneti unde ar putea gasi sotul meu cerealele de mei instant de la holle

http://www.smartbuy.ro/produse-bio/holle-porridge-cereale-bio-instant-mei~1818909.html

In curand are un targ la Koln si ar putea cumpara aceste cereale...pt ca in Ro nu mai am nici o sansa.
Va rog sa-mi spuneti sursa/magazinul/mall-ul???? asta ca sa nu umble de nebun omul meu:P

Multumim aticipat!!!

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





citeste ce am scris mai sus.
sunt in legatura cu furnizorii de cereale holle cu mei, din ro, ma suna si eu le spun cate cutii dorim, se vor comanda doar pentru grupul nostru.


_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

buna fetelor!
multa sanatate bolnaviorilor de la odisee!


important: pt cele care vor cereale din mei, de la holle, furnizorii din ro, bioshoping m au sunat azi sa ma intrebe cate cutii vrem, ca le am spus ca suntem mai multe fete care dorim cereale cu mei si am stabilit de comun acord sa comande pt luna martie 12 cutii.
pana acum eu si oana babylicios doream si parca giuliana.
ei nu au o cerere f mare, motiv pt care vor comanda doar dc ne strangem mai multe care dorim. si vor tine legatura telefonic cu mine.


cine mai doreste? va rog sa mi comunicati si mie precum si numarul de cutii pe care il vreti, am inteles ca au garantie in jur de 6 luni.

_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)







http://www.smartbuy.ro/produse-bio/holle-porridge-cereale-bio-instant-mei~1818909.html astea???


vreau 3 cutii, sa vad daca papa intai...
multumsc


intrebarea ramane valabila si pt fetele din Germania...

Multumim baby draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Neata fetele !

Eu am tot citit, dar mi-a fost asa o lene sa scriu...

Si acum sper sa nu uit pe cineva

Alina eu ii fac aerosoli lui P, cu ser; dar daca este mai rau (cum a fost saptamanile trecute) , la recomandarea medicului, ii fac cu flixotide si ventolin. Ultima data ventolinul ni l-a inlocuit cu adrenalina.

Noua ne-a mai dat si niste picaturi, un amestec de genta+dexa+ser pe langa colargol. Colargolul i l-am pus doar o data pt ca nu statea .

Crisspy multa sanatate Andrei. Stiu cat de rau este. Petru, abia acum a inceput sa-si revina cat de cat cu mancatul; dar si asa cu chiu cu vai.

Gabriela felicitari pt micuta plimbareata. Si eu zic, ca din moment ce se ridica singurica, este ok.

Pufi, lui P cand i-au iesit dintii a fost teroare . Marait, agitat, nu manca, nu dormea, daca adormea se trezea tipand si o tinea si o ora-doua asa intr-un tipat. Mi-e groaza cand o sa urmeze ceilalti dinti la iesit.

Si la Edu, probabil mai este si chestia de care ai zis...cu exploratul...

Andra, noi consumam multe lactate in toate formele posibile,deci implicit si iaurturi

Miha si felicitari pt Imi mancacioasa si te invidiez maaaaxim pt preturile de la bazin/gym/sauna...Vreeem si noooiii!!!

Ramona taare poza de la profil

Navicula multa sanatate

Lori,Gliana,Lulushor



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

anaemi, am pus poza aia ca sa nu uitam la ce aspect trebuie sa ajungem cu talia noastra de dupa nastere. sa mi sara mereu in ochi!

(banuiai ca sunt eu??)

_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Neata fetele !


Si la Edu, probabil mai este si chestia de care ai zis...cu exploratul...

Andra, noi consumam multe lactate in toate formele posibile,deci implicit si iaurturi

Miha si felicitari pt Imi mancacioasa si te invidiez maaaaxim pt preturile de la bazin/gym/sauna...Vreeem si noooiii!!!

Ramona taare poza de la profil

Navicula multa sanatate

Lori,Gliana,Lulushor



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...








Mergi la inceput