Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (49)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielita81

Nu imi fac griji la fel ca si tine spun si eu important e sa creasca cat de putin dar sa creasca am invatat asta de cand era baiatul mic |

Sofia Gabriela 21.08.2011 si Rares Ionut 01.03.2005


Cool!! A mea, intre 19 decembrie si 9 ianuarie (3 saptamani!!!) a pus doar 130 gr!!! Ca am zis ca atunci cand altii tin cura de ingrasare la craciun, ea a tinut cura pe invers!!!
A ta cat pune in general?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

In jur de 400-450 pe lunaeu stiu ca e putin uneori am vrut sa trec pe LP dar am continuat pana la urma cu san pt ca e cel mai sanatos si mai bun pt ea....nu e regula ca LP ingrasa daca copilul are un ritm mai incet de crestere poti sa-i dai orice eu asa zic....baiatul meu e un mancacios si tot slab e ...





Sofia Gabriela 21.08.2011 si Rares Ionut 01.03.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielita81

In jur de 400-450 pe lunaeu stiu ca e putin uneori am vrut sa trec pe LP dar am continuat pana la urma cu san pt ca e cel mai sanatos si mai bun pt ea....nu e regula ca LP ingrasa daca copilul are un ritm mai incet de crestere poti sa-i dai orice eu asa zic....baiatul meu e un mancacios si tot slab e ...





Sofia Gabriela 21.08.2011 si Rares Ionut 01.03.2005


Ai perfecta dreptate si bravo ca ai continuat doar cu san!!! Exact asa mi s a intamplat si mie!!! Nu punea decat 100 gr/saptamana si atunci ma intrebam si eu de ce?? Dar asa pun unii copii, mai putin, ce sa le faci???
Ai sa vezi ca o sa puna cand o sa inceapa sa manance!!! Si a mea a facut niste falcute!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

asa cum am spus pe FB, eu voi intra mai rar ( si imi cer scuze si aici pe forum, sper sa nu ma exilati si sa nu ma uitati), dar am inceput munca...

Imi pare rau Ramona, am crezut ca incepi in martie! Noi sa te uitam pe tine???? Te rog!!!!!

va citesc mereu, cat pot, mai greu cu raspunsul...

Nu i bai!!! Cum poti iubita!!! Ne vedem in Bucuresti!!!

miha, voiam sa te intreb dc tu o lasi pe imi vegetariana, cum vei proceda, dc ai discutat cu pediatrul si dc exista vreo schema particulara in cazul asta. te pup.

Da, o voi lasa vegetariana. Daca va vrea sa guste carne, sau sa manance nu am sa i zic nu, dar am sa i explic de ce eu o vreau vegetariana si motivele pentru care am ales asta pentru ea. Decizia ii apartine.
As vrea sa discut cu pediatru, dar nu stiu daca ma va baga in seama!! In UK, sunt foarte foarte multi copii vegetarieni din diferite motive: de ex, majoritatea indienilor aici sunt vegetarieni (religia), de asemenea sunt musulmanii care nu mananca porc, mai stiu eu ce alte religii care nu mananca carne si de aceea, doctorii aici sunt super obisnuiti cand aud de copii vegetarieni. La nastere ti se da o carte, numita ' From birth to 5' in care ai pagini intregi dedicate copilului vegetarian si cum sa i introduci mancarea. Este acolo o schema, daca te intereseaza, zi mi si am sa ma uit sa ti o scriu. Eu m am luat dupa ce mi a zis prietena mea, eu nu am citit, din pacate!! Poate maine, caci azi am fost terminata de oboseala!!!
Mi e si rusine s o sun pe doctora aia, va zic sincer!! Aici fiecare face ce vrea, daca nu e o chestiune de viata si de moarte o sa si zica doctora aia in minte ca o deranjez degeaba!!
La children centre ul unde mergem noi, sunt cel putin inca 2 copii vegetarieni. E la ordinea zilei aici, in UK. Pupici si de la noi!!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Miha din ce o sa-i dai lui Imi fier? Si eu sunt oarecum vegetariana (mananc peste din cand in cand)si recunoasc ca am cam avut carente de Fe. Din acest motiv mi-a fost cam teama sa-l fac si pe Mihail vegetarian (ovo, lacto vegetarian), ca sa nu-i produc carente. As vrea sa reduc carnea la minim in alimentatia lui, din multe motive, dar nu stiu cu ce sa completez. Nu am prea multe informatii pe acest subiect.Daca i-as spune pediatrei ar zice ca sunt nebuna. Si asa are un dinte impotriva mea ca nu i-am facut vaccinurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielita81

In jur de 400-450 pe lunaeu stiu ca e putin uneori am vrut sa trec pe LP dar am continuat pana la urma cu san pt ca e cel mai sanatos si mai bun pt ea....nu e regula ca LP ingrasa daca copilul are un ritm mai incet de crestere poti sa-i dai orice eu asa zic....baiatul meu e un mancacios si tot slab e ...





Sofia Gabriela 21.08.2011 si Rares Ionut 01.03.2005


Ai perfecta dreptate si bravo ca ai continuat doar cu san!!! Exact asa mi s a intamplat si mie!!! Nu punea decat 100 gr/saptamana si atunci ma intrebam si eu de ce?? Dar asa pun unii copii, mai putin, ce sa le faci???
Ai sa vezi ca o sa puna cand o sa inceapa sa manance!!! Si a mea a facut niste falcute!!!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.



Deci Imogen e mare mancatoare zici? Bravo Imi.
Dar ce cantitati indutriale faci si tu , ca si mine...::D:D: numai ca eu azi dimineata am facut fructele si dupa ce a papat Eric vreo 80 ml..restul am papat eu ca era prea bun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_din

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

asa cum am spus pe FB, eu voi intra mai rar ( si imi cer scuze si aici pe forum, sper sa nu ma exilati si sa nu ma uitati), dar am inceput munca...

Imi pare rau Ramona, am crezut ca incepi in martie! Noi sa te uitam pe tine???? Te rog!!!!!

va citesc mereu, cat pot, mai greu cu raspunsul...

Nu i bai!!! Cum poti iubita!!! Ne vedem in Bucuresti!!!

miha, voiam sa te intreb dc tu o lasi pe imi vegetariana, cum vei proceda, dc ai discutat cu pediatrul si dc exista vreo schema particulara in cazul asta. te pup.

Da, o voi lasa vegetariana. Daca va vrea sa guste carne, sau sa manance nu am sa i zic nu, dar am sa i explic de ce eu o vreau vegetariana si motivele pentru care am ales asta pentru ea. Decizia ii apartine.
As vrea sa discut cu pediatru, dar nu stiu daca ma va baga in seama!! In UK, sunt foarte foarte multi copii vegetarieni din diferite motive: de ex, majoritatea indienilor aici sunt vegetarieni (religia), de asemenea sunt musulmanii care nu mananca porc, mai stiu eu ce alte religii care nu mananca carne si de aceea, doctorii aici sunt super obisnuiti cand aud de copii vegetarieni. La nastere ti se da o carte, numita ' From birth to 5' in care ai pagini intregi dedicate copilului vegetarian si cum sa i introduci mancarea. Este acolo o schema, daca te intereseaza, zi mi si am sa ma uit sa ti o scriu. Eu m am luat dupa ce mi a zis prietena mea, eu nu am citit, din pacate!! Poate maine, caci azi am fost terminata de oboseala!!!
Mi e si rusine s o sun pe doctora aia, va zic sincer!! Aici fiecare face ce vrea, daca nu e o chestiune de viata si de moarte o sa si zica doctora aia in minte ca o deranjez degeaba!!
La children centre ul unde mergem noi, sunt cel putin inca 2 copii vegetarieni. E la ordinea zilei aici, in UK. Pupici si de la noi!!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Miha din ce o sa-i dai lui Imi fier? Si eu sunt oarecum vegetariana (mananc peste din cand in cand)si recunoasc ca am cam avut carente de Fe. Din acest motiv mi-a fost cam teama sa-l fac si pe Mihail vegetarian (ovo, lacto vegetarian), ca sa nu-i produc carente. As vrea sa reduc carnea la minim in alimentatia lui, din multe motive, dar nu stiu cu ce sa completez. Nu am prea multe informatii pe acest subiect.Daca i-as spune pediatrei ar zice ca sunt nebuna. Si asa are un dinte impotriva mea ca nu i-am facut vaccinurile.

Alina cea mai implinita de Mihail (8.08.2011)


deocamdata avocado si cartof dulce pt Fe&Cu...dar Miha stie mia bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

Citat:
citat din mesajul lui alina_din

aa si cu Colargolul nu prea sunt de acord.Ii usuca prea tare mucoasa iar Sinupretul este pe baza de alcool si cica nu ar fi indicat sum 2 ani(asa scrie pe prospect)





pai ai spus ca ii curg mucisorii rau ... de aceea am si spus de colargol, caci usuca. sinupret mie mi-a recomandat pediatra, 6pic * 2ori /zi, tin minte ca i-am dat si lui dnai in jur de un an. sincer habar n-aveam ca are alcool, asa o fi. dani nu a patit nimic de la alcoolul din sinupret. dar, repet, eu nu-s doctor, eu ti-am spus doar ce as face eu.


gabrielita felicitari pt ridicat si plimbat. asa cum spunea si adra, daca o face singurica inseamna ca e pregatita.

mihahegarty ma bucur ca merge bine diversificarea, sa o tineti tot asa.


so, intram si noi in clubul buclucas cu cazaturi . am iesit cu dani, tati singur cu alex, l-a pus pe patul mare adormit, puiul s-a trezit si tati s-a "trezit" cu copilul urland de pe jos. acum stau si imi fac grija caci a adomit singur in patut, total necaracteristic si ma intreb daca n-o fi somnolenta de la cazatura si alte porcarii. offf ... mi-e ciuda de MOR.


fetele

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.


Pupam bebe mic sa treaca repede si sa nu lase urmariAsta este,se mai intamplaSper sa fie bine

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




Mai nou a inceput si sa tuseasca. Sper sa nu fie ceva serios. M-as duce luni la pediatru dar la noi se cam sta pe la usa si circula si niste virusi asa urati pe la noi prin Arges. Poti sa te duci la pediatru copil sanatos la un control de rutina si sa te alegi si cu un virus de la alti copii care asteapta sa intre.Acum cateva zile cand am fost la pediatru nu tusea era doar un pic mucit dar foarte putin. A doua zi lucrurile s-au complicat putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Citat:
citat din mesajul lui alina_din

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

asa cum am spus pe FB, eu voi intra mai rar ( si imi cer scuze si aici pe forum, sper sa nu ma exilati si sa nu ma uitati), dar am inceput munca...

Imi pare rau Ramona, am crezut ca incepi in martie! Noi sa te uitam pe tine???? Te rog!!!!!

va citesc mereu, cat pot, mai greu cu raspunsul...

Nu i bai!!! Cum poti iubita!!! Ne vedem in Bucuresti!!!

miha, voiam sa te intreb dc tu o lasi pe imi vegetariana, cum vei proceda, dc ai discutat cu pediatrul si dc exista vreo schema particulara in cazul asta. te pup.

Da, o voi lasa vegetariana. Daca va vrea sa guste carne, sau sa manance nu am sa i zic nu, dar am sa i explic de ce eu o vreau vegetariana si motivele pentru care am ales asta pentru ea. Decizia ii apartine.
As vrea sa discut cu pediatru, dar nu stiu daca ma va baga in seama!! In UK, sunt foarte foarte multi copii vegetarieni din diferite motive: de ex, majoritatea indienilor aici sunt vegetarieni (religia), de asemenea sunt musulmanii care nu mananca porc, mai stiu eu ce alte religii care nu mananca carne si de aceea, doctorii aici sunt super obisnuiti cand aud de copii vegetarieni. La nastere ti se da o carte, numita ' From birth to 5' in care ai pagini intregi dedicate copilului vegetarian si cum sa i introduci mancarea. Este acolo o schema, daca te intereseaza, zi mi si am sa ma uit sa ti o scriu. Eu m am luat dupa ce mi a zis prietena mea, eu nu am citit, din pacate!! Poate maine, caci azi am fost terminata de oboseala!!!
Mi e si rusine s o sun pe doctora aia, va zic sincer!! Aici fiecare face ce vrea, daca nu e o chestiune de viata si de moarte o sa si zica doctora aia in minte ca o deranjez degeaba!!
La children centre ul unde mergem noi, sunt cel putin inca 2 copii vegetarieni. E la ordinea zilei aici, in UK. Pupici si de la noi!!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Miha din ce o sa-i dai lui Imi fier? Si eu sunt oarecum vegetariana (mananc peste din cand in cand)si recunoasc ca am cam avut carente de Fe. Din acest motiv mi-a fost cam teama sa-l fac si pe Mihail vegetarian (ovo, lacto vegetarian), ca sa nu-i produc carente. As vrea sa reduc carnea la minim in alimentatia lui, din multe motive, dar nu stiu cu ce sa completez. Nu am prea multe informatii pe acest subiect.Daca i-as spune pediatrei ar zice ca sunt nebuna. Si asa are un dinte impotriva mea ca nu i-am facut vaccinurile.




deocamdata avocado si cartof dulce pt Fe&Cu...dar Miha stie mia bine

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)




Presupun ca cartoful dulce (scuzati cacofonia) nu creste in Romania. Eu sunt putin cam sceptica in privinta produselor aduse din afara deoarece stiu ca multe sun iradiate, tratate cu initim sau mai stiu eu ce le face. Voi de unde ati facut rost de asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Multumesc mult fetelor pt urarile pt Iustina.
Am petrecut ieri in familie, cu parintii si nasii, ea a fost incantata de cadouri, era asa fericita ca a primit asa de multe cadouri.
Ana unde vreti sa mergeti la mare? in tara sau in afara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

Fetelor cum fac sa pun si eu un bebelus o mama ceva la semnatura??

Sofia Gabriela 21.08.2011 si Rares Ionut 01.03.2005

Mergi la inceput