Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (49)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

La multe lunite ANTONIA-ELENA de alinuff, multa sanatate si multi pupici !


Laura , ceva de genu se intampla si in cazul nostru cu exceptia faptului ca Eduard nu se trezeste plangand dar daca nu este bagat in seama atunci sfarseste prin a urla. El nu doarme legat decat de la 8-1 apoi se trezeste, se foieste si se mataie intr-una pana dimineata .

Pupici lui Alex , sa stii ca se intampla si la case mai mari , adica Edu a aterizat de pe canapea sub supravegherea mea .
Tot in cartea asta spune ca bebeii au craniul flexibil si ca nu percep loviturile asa cum le percepem noi adultii, asta este si motivul ptr care fontanela se inchide in jurul varstei de 18 luni atunci cand copiii stapanesc bine mersul.



Citesc acum o carte interesanta "Puncte de cotitura- De la nastere la 3 ani" de T. Berry Brazelton in care spune ca deindata ce bebelusi incep sa se ridice in picioare totul se schimba mai ales somnul si masa din cauza ca lumea lor se schimba, nu mai este plata ci i s-a adaugat o noua dimensiune iar ei sunt atat de dornici sa o exploreze incat se antreneaza pentru asta zi si noapte iar somnul lor are mai multe faze superifciale ptr ca in aceasta faza a somnului creierul consolideaza secventele complexe dedicate memoriei motorii de care vor avea nevoie ptr a invata sa mearga.

Citind imi explic cate ceva din comportamentul lui schimbat insa asta nu ma ajuta sa recuperez somnul , om trece noi peste toate.

Lulusor mult succes si mai ales multa sanatate. Abia astept sa va intoarceti cu vesti bune.

Gabrielita si eu zic la fel, daca ea face toate miscarile singura inseamna ca, corpul ei este pregatit. Bucurati-va

Miha multi


M-am intins cat o placinta , pup toate fetele



mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi





pufi eu fac misto de mine si de noi si spun asa: daca doarme dani toata noaptea, va dormi si alex. ok, dani doarme de la 5 ani, poate la alex va veni bucuria ceva mai repede? de asta spun ca e mai usor la al doilea, chiar stii ca vor trece toate. dani la 3 - 4 ani se trezea de 5-6 ori pe noapte, venea la noi in pat, daca il duceam inapoi o tinea asa pana dimineata. daca dormea cu mine (ca pe tat'su nu il agrea in pat cu noi) dormea mai bine, dar eu tot ma trezeam de un milion de ori sa il verific. deci, daca a trecut la dani, va trece si la alex si la edu. la un moment dat.
tin minte ca atunci cand a inceput sa mearga dani a avut o perioda tare agitata cu somnul, se foia, se ridica in fund, zicea cate ceva, pica apoi in nas, de mult ori de lovea de marginea patului ... cam la fiecare ora. asa ca o fi ceva adevar in carte aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Citat:
citat din mesajul lui Laura13


so, intram si noi in clubul buclucas cu cazaturi . am iesit cu dani, tati singur cu alex, l-a pus pe patul mare adormit, puiul s-a trezit si tati s-a "trezit" cu copilul urland de pe jos. acum stau si imi fac grija caci a adomit singur in patut, total necaracteristic si ma intreb daca n-o fi somnolenta de la cazatura si alte porcarii. offf ... mi-e ciuda de MOR.


fetele





vedeti??? si astia mai vor ,,Tatii trec la schimbat scutece. O directiva europeana se aplica si in Romania, de la 1 martie''
In afara faptului ca vreau sa ma ajute cu bebe cat sunt eu prin preajma....nu am incredere in barbatii astia...:((

Laura spre ca este bine copilul...acorda-i atentie mai mare si vezi...daca simti ca ceva nu e ok...fuga la spital si fa-i ceva investigatii....
Sanatate!



mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)






alex pare a fi bine, multumesc lui DD.
dar sa stii ca, cel putin al meu barbat, este f responsabil de felul lui. e drept e un pic mai ... nu stiu cum, adica ii lasa mai liberi pe copii, nu se streseaza chiar pt orice fleac (si sa stii ca de multe ori e mai bine asa, si pentru adult, dar mai ales pentru copil care nu e stresat la fiecare miscare/pas). eu chiar am incredere in al meu sot, stiu ca putea sa mi se intample si mie asa ceva. ce m-a suparat a fost modul "soft/light/usor" in care a luat cazatura, ca si cum ar fi ceva ... normal?! dar asa e felul lui, dupa 13 ani inca ma mai acomodez cu el si el cu mine

gasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andy08

Miha, daca mai bantui pe aici in miez de noapte (ca noi doua ce mai stam pe forum la ora asta, ca doua bufnite :)), spune-mi si mie, te rog, de ce sunteti tu si Imi vegetariene. Ca din mesaje am inteles ca ar fi mai mult decat o alegere personala (cel putin asa a inteles neuronul meu alaptator si nedormit).


Andy, mami de Andrei si de Emma


Andy, cred ca m am culcat dupa ce ai scris tu mesajul asta!
Eu sunt vegetariana din noiembrie 1997 (deci cam 14 ani jumate) si am observat foarte multe schimbari in bine de cand am adoptat acel regim de viata!!! Si daca mie mi a priit, stii tu cum e si zicala aia: ce tie iti place fa si la altul (bine, mai degraba e: ce tie nu ti place, nici la altuia nu face, sau ceva de genul!!!). Si de aia vreau sa o invat si pe Imi sa fie vegetariana.
Adica eu adopt acest stil de viata din motive pur medicale, mi e si mila uneori de animalele care trebuie taiate, dar 99% am ales sa fiu vegetariana datorita faptului ca ma simt foarte bine!
Plus de asta, cine mananca carne are o altfel de flora intestinala decat vegetarienii, am studiat despre asa ceva, dar nu as vrea sa intru in discutii aici, caci fiind singura de pe aici care e vegetariana, sa nu sun ca vreau sa indoctrinez sau sunt impotriva celor care mananca carne.
Mentionez ca sotul meu este carnivor inrait si nu m a deranjat niciodata acest lucru. De asemenea, sunt constienta ca Imi va vedea la el carne si poate va vrea. Ii voi expune motivele pentru care eu as vrea ca ea sa nu manance carne, dar daca ea va vrea intr un final, nu ma caracterizeaza sa i interzic. Eu doar sper sa mi semene!!!
In fine, sper sa ti fi raspuns si tie la intrebare, sper de asemenea sa nu fi suparat pe nimeni! Nu mi place disputa, si cu atat mai putin on line!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Pufi, foarte interesant ce citesti tu!!! Bravo!!! Pupici si voua!!

Noi azi dimineata am mancat: papaia, para si o bucatica mica mica de banana!! Nu a fost mare amatoare, dar a mancat!! Dar eu am facut o cantitate imensa (adica vreo 220gr) si de aia am impartit in 3!! 1/3 a papat la 11.30, 1/3 acum, la 2 si inca 1/3 va papa pe la 4.30-5. Desigur ca am adaugat si doua linguri mari de cereale!! Dupa ce mananca toata acesta papa, are o energie!! Nici vorba de somn!!! Poate de aia doarme mai bine in prima parte a noptii, sau doar a fost un noroc azi noapte!! Om vedea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui pufi79

La multe lunite ANTONIA-ELENA de alinuff, multa sanatate si multi pupici !


mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi




La multe lunite si de la noi!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

Offf greu si nici nu am pus la semnatura chiar cum am vrut...

Sofia Gabriela 21.08.2011 si Rares Ionut 01.03.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielita81

Are 6200g ...


Pe 31 ianuarie, deci la 6 luni si o saptamana, Imi avea 6,540 gr, iar pe 9 ianuarie, la 5 luni jumate, avea 6,210 kg.
Deci, eu zic sa stai linistita Gabrielita, ca totul e bine cu bebelina ta!!! Poate n o pune cine stie ce, dar atat timp cat pune, e ok!!! Enjoy your baby and stop worrying!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Alina_din esti o scumpa!!! Multumim tare mult!!! Azi Imi a mancat foarte foarte bine!!! V am zis: am trecut de la o extrema la alta!!
Dimineata a mancat: para, mar, mango si avocado.
Mai pe la 4 dupa amiaza a papat piersica.
Si cum i a zis si sotul, este 'a pooh ing machine'!!!



Wow!Felicitari mancacioasa micaSi cand ma gandesc ca pana acum te dadeai de simandicoasa....felicitari!

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




Multumim Lori!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

Pe 31 ianuarie, deci la 6 luni si o saptamana, Imi avea 6,540 gr, iar pe 9 ianuarie, la 5 luni jumate, avea 6,210 kg.
Deci, eu zic sa stai linistita Gabrielita, ca totul e bine cu bebelina ta!!! Poate n o pune cine stie ce, dar atat timp cat pune, e ok!!! Enjoy your baby and stop worrying!!

Nu imi fac griji la fel ca si tine spun si eu important e sa creasca cat de putin dar sa creasca am invatat asta de cand era baiatul mic |

Sofia Gabriela 21.08.2011 si Rares Ionut 01.03.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielita81

Offf greu si nici nu am pus la semnatura chiar cum am vrut...

Sofia Gabriela 21.08.2011 si Rares Ionut 01.03.2005


Bravo!!! A reusit!!!

Mergi la inceput