Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (49)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Miha, daca mai bantui pe aici in miez de noapte (ca noi doua ce mai stam pe forum la ora asta, ca doua bufnite :)), spune-mi si mie, te rog, de ce sunteti tu si Imi vegetariene. Ca din mesaje am inteles ca ar fi mai mult decat o alegere personala (cel putin asa a inteles neuronul meu alaptator si nedormit).

Lulusor, ai PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

La multe lunite ANTONIA-ELENA de alinuff, multa sanatate si multi pupici !


Laura , ceva de genu se intampla si in cazul nostru cu exceptia faptului ca Eduard nu se trezeste plangand dar daca nu este bagat in seama atunci sfarseste prin a urla. El nu doarme legat decat de la 8-1 apoi se trezeste, se foieste si se mataie intr-una pana dimineata .

Pupici lui Alex , sa stii ca se intampla si la case mai mari , adica Edu a aterizat de pe canapea sub supravegherea mea .
Tot in cartea asta spune ca bebeii au craniul flexibil si ca nu percep loviturile asa cum le percepem noi adultii, asta este si motivul ptr care fontanela se inchide in jurul varstei de 18 luni atunci cand copiii stapanesc bine mersul.



Citesc acum o carte interesanta "Puncte de cotitura- De la nastere la 3 ani" de T. Berry Brazelton in care spune ca deindata ce bebelusi incep sa se ridice in picioare totul se schimba mai ales somnul si masa din cauza ca lumea lor se schimba, nu mai este plata ci i s-a adaugat o noua dimensiune iar ei sunt atat de dornici sa o exploreze incat se antreneaza pentru asta zi si noapte iar somnul lor are mai multe faze superifciale ptr ca in aceasta faza a somnului creierul consolideaza secventele complexe dedicate memoriei motorii de care vor avea nevoie ptr a invata sa mearga.

Citind imi explic cate ceva din comportamentul lui schimbat insa asta nu ma ajuta sa recuperez somnul , om trece noi peste toate.

Lulusor mult succes si mai ales multa sanatate. Abia astept sa va intoarceti cu vesti bune.

Gabrielita si eu zic la fel, daca ea face toate miscarile singura inseamna ca, corpul ei este pregatit. Bucurati-va

Miha multi


M-am intins cat o placinta , pup toate fetele



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Buna dimineata si de la noi.
Eu de joi sunt cu gatul in pioneze, ma durut foarte tare, sau am devenit eu mai sensibila. Am ajuns la concluzia ca bebelus si copii sunt mai rezistenti la durere ca si noi adulti. Paula a rezistat mult mai bine la gatul ei imflamat decat mine, nu s-a plans atat, zicea doar ca o doare, ori mie imi venea sa plang de cate ori inghiteam .
Deocamdata am luat Ibuprofen, tantrum verde si ceai cu miere, dar daca pana marti, cand merg la vaccin cu Luca , nu-mi trece o sa iau in considerare si un antibiotic.
Va felicit pe toate pentru progresele copiilor vostri, bucurati-va pentru ca sunt etape importante in dezvoltarea lor.
La multe lunite sarbatoritilor din ultimile zile, sa cresteti mari, frumosi si sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13


so, intram si noi in clubul buclucas cu cazaturi . am iesit cu dani, tati singur cu alex, l-a pus pe patul mare adormit, puiul s-a trezit si tati s-a "trezit" cu copilul urland de pe jos. acum stau si imi fac grija caci a adomit singur in patut, total necaracteristic si ma intreb daca n-o fi somnolenta de la cazatura si alte porcarii. offf ... mi-e ciuda de MOR.


fetele

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.



vedeti??? si astia mai vor ,,Tatii trec la schimbat scutece. O directiva europeana se aplica si in Romania, de la 1 martie''
In afara faptului ca vreau sa ma ajute cu bebe cat sunt eu prin preajma....nu am incredere in barbatii astia...:((

Laura spre ca este bine copilul...acorda-i atentie mai mare si vezi...daca simti ca ceva nu e ok...fuga la spital si fa-i ceva investigatii....
Sanatate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Bravo Edu pentru primii pasi!!!!!




BRAVOO EDU, BRAVO [BUM]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Citat:
citat din mesajul lui alina_din

Fetelor as vrea sa vad un film frumos, romanti. Ce imi recomandati?

Alina cea mai implinita de Mihail (8.08.2011)


Nu stiu cat e de romantic Alina, dar pe mine m a impresionat la maxim filmul: 'The fastest indian'
E vorba si acolo de o dragoste, dar mai speciala!!! Daca te tenteaza sa l vezi sa mi zici ce parere ai avut de el!!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


ALINA, iti recomand un film vechi, vechi dar ff romantic...,,UNDEVA, CANDVA''..este printre favoritele mele....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula

Buna dimineata si de la noi.
Eu de joi sunt cu gatul in pioneze, ma durut foarte tare, sau am devenit eu mai sensibila. Am ajuns la concluzia ca bebelus si copii sunt mai rezistenti la durere ca si noi adulti. Paula a rezistat mult mai bine la gatul ei imflamat decat mine, nu s-a plans atat, zicea doar ca o doare, ori mie imi venea sa plang de cate ori inghiteam .
Deocamdata am luat Ibuprofen, tantrum verde si ceai cu miere, dar daca pana marti, cand merg la vaccin cu Luca , nu-mi trece o sa iau in considerare si un antibiotic.
Va felicit pe toate pentru progresele copiilor vostri, bucurati-va pentru ca sunt etape importante in dezvoltarea lor.
La multe lunite sarbatoritilor din ultimile zile, sa cresteti mari, frumosi si sanatosi

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)


Sanatate multa draga mea!
Pupici si lui Luca Tudor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

La multe lunite iepuras

ANTONIA-ELENA de alinuff - 19 iunie





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

Multumesc fetelor poate sunt ingrijorata degeaba ....cam asta e...oricum nu am ce face nu pot sta numai cu ea in brate mai ales ca ea e atat de incantata si merge "chiuind de bucurie" ....dar totusi eu am un pitic pe creier ca e slaba daca era mai grasuta poate nu imi faceam atatea griji.
Are 6200g ...a luat foarte putin in greutate cu asta m-am consolat stiu ca fiecare copil are ritmul lui de crestere ...eu am si baiatul care e o slabatura deci asa ne este natia.
Eu sunt mai grasuta in familie dar asta dupa ce am inceput sa fac copii...pana atunci si eu am fost o umbra asa ca nu am ce cere de la copii mei sa fie grasi....

Sa nu ma intelegeti gresit ma bucura enorm evolutia ei si imi vine s-o mananc cand vad un chistoc de om asa mic mergand doar ca imi fac griji pt coloana ei micuta..va cam inebunesc dar multe multumiri aveti de la mine pt sustinere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

La multi ani bebelusilor sarbatoriti!!!!!!!!!

Mergi la inceput