Strugurasi de Sept-Oct2011 *37*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Ala, spre sa te ajute asta:
http://www.lacopii.ro/tetina-din-latex-pentru-hrana-groasa-marime-1-0-6luni-nuk.html
vezi ca e cu deschidere in cruce speciala pt semisolide (cereale cu lapte) INSA eu lui Petru i-am dat lapte simplu cu ea si a mers fff bine, curge mai bine si el a acceptat-o usor. Stilul asta de tetine sunt ortodontice, imita fff bine sfarcul. Eu te sfatuiesc sa cumperi si asa ceva daca nu ai facut-o pana acum, poate ai reusita cu tetinele astea.
In alta ordine de idei, cerealele se dau CU lapte, deci nu inteleg recomandarea consultantei, daca ii vei ingrosa laptele cu "fainos", s-ar putea sa il primeasca mai bine, initial, caci ea acum face greva la orice e nou :lp, tetine, smd. Si o inteleg, ca la san ....nu e nicaieri de bine insa...cand mama e epuizata fizic si psihic, orice incercare si orice prabusire nu face altceva decat sa va duca, pe amandoua, intr-un mai mare impas decat in cel de acum.

Sa mai specific ceva, ca orientare, tetinele sunt mai maleabile cele din latex decat cele din silicon. Siliconul este mult prea dur. Succes si ma gandesc la voi! Curaj Ala, nu uita ca si eu am un bebe nemancacios si stiu cum e, la tine nu e pb asta, deci se poate rezolva relativ usor. Pe durata de timp, va dura mai putin sa-ti determini fata sa accepte conditia alaptarii pe care poti sa o oferi acum, cea artificiala, decat sa te chinui luni -si poate ani- cu un bebe nemancacios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel

Alayna imi pare rau.Eu te inteleg perfect ca nu ia biberonul.Nici a mea nu-l vrea.



Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)





nici noi nu luam biberonul.. dar iubim canita cu cioc.. (sau doar sucul )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

marul NU constipa, marul purgheaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Bunny.. marul constipa..... ???????????? nu stiam ..Klau-dita zicea ca Raducu s-a reglat asa.... offfffff.. morcovul crud e bun? sa incerc cu morcov... o sa mai incerc cu para , sper sa o accepte..



Coaja marului contine pectina, care este foarte buna pt reglarea tranzitului, insa tu nu-i dai mar cu coaja, nuż

nu te stresa Sei, ca ziceai ca ea nu face tare, asa ca eu cred ca nu tine de ce-i dai sa pape...
Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


si de ce ii dau fructe daca nu tine de ce papa? de ce o "diversific" inainte de vreme?
deci nu avem legatura cu mancarea?

deci doctorul e solutia noastra>?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Sei: nu




nu ce? ca nu stiu ce vb

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



crema de care intrebai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Seidana, nu cred neaparat ca doctorul e rezolvarea. In constipatie (deci nu ce are Ela ta) un regim de 3 zile minim rezolva tranzitul in situatia in care se mananca numai de regim si suficiente fibre. In cazul Elei, pai tu i'ai dat cite doua trei lingurite nu apuca sa constituie un tranzit normal, eu zic sa le iei cu calm si poti discuta in vreo luna abia daca e de doctor au ba. Din cite stiu eu, marul copt constipa crud nu, pentru constipaciosi, dovlecel, para, pastarnac, morcov crud, nu fiert etc. Insa trebuie sa ajunga la o masa cel putin ca sa se poata vedea o diferenta ceva. Sfecla are iar fibra multa insa din cite stiu eu de cind o diversificam pe Sofica nu e bine sa ii dai nici prea devreme nici prea multa, mai citeste si tu. Oricum daca tot ai inceput mergi mai departe, creste treptat si inarmeaza'te cu rabdare. S'ar putea sa ai surpriza sa mergi la doctor sa o investigheze (chiar daca e traumatizant) si sa vezi ca nu are nimic si atunci tot pe calea asta trebuie sa o apuci, incet, cu rabdare o sa se regleze si tranzitul fetitei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Sei, pt tine
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=65983

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Bunny.. marul constipa..... ???????????? nu stiam ..Klau-dita zicea ca Raducu s-a reglat asa.... offfffff.. morcovul crud e bun? sa incerc cu morcov... o sa mai incerc cu para , sper sa o accepte..



Coaja marului contine pectina, care este foarte buna pt reglarea tranzitului, insa tu nu-i dai mar cu coaja, nuż

nu te stresa Sei, ca ziceai ca ea nu face tare, asa ca eu cred ca nu tine de ce-i dai sa pape...



si de ce ii dau fructe daca nu tine de ce papa? de ce o "diversific" inainte de vreme?
deci nu avem legatura cu mancarea?

deci doctorul e solutia noastra>?




calm down, sa nu uiti ca aici nimeni nu e medic... eu ziceam ca poti sa incepi sa-i dai putin fruct, fiindca la varsta voastra mi se pare mai ok 2 lingurite de mar copt, decat 3 saptamani de supozitor. anumite fructe si legume inmoaie caca si-o ajuta sa iasa, dar daca zici ca Elena nu face caca tare, inseamna ca nu tine de alimentatie. cum ziceau si fetele, poate face si odata la saptamana si sa fie foarte ok, atata vreme cat face fara scematuri, fara bilute, si fata nu pare deranjata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui alayna

Lali ,cred ca iau razna s-o hranesc cu furtunasul de la perfuzii pai cum il spal? cum il sterilizez? si sunt toate sansele sa scuipe laptele afara din gurita .Daca va simti LP in gura in timp ce suge la san ,mi-e frica ca-mi va refuza si sanul .Fii sigura ca citesc tot ce-mi scrieti si incerc sa pun tot in aplicare , mai stau cu ea in pat,ne jucam cand sa-i dau sanul plange ,de l-ar tocai acolo ,dar se incordeaza daca o iau in brate , plange si vrea s-o las in pace

Sei eu stiu ca marul constipa si para ajuta la kk ,asa imi spunea mama la telefon

May ,esti o dulce multumesc .Eu vad poza noua

Racheel bine macar ca ai destul in titi




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)






stiu si eu ca para e laxativ, insa nu o accepta f bine

Imi pare rau pt situatia asta.. ti-as da un sfat insa nu stiu cat crezi in el..si e aplicabil la voi..
Elena a fost in greva 3 zile.. in prima zi de greva nu ba mancat 10 ore, cui ii dadeam titi urla, evident ca de dimineata incercam din ora in ora , ca vai e flamnda.. eram agitata si stresatam mereu cuplata la asta.. in 24 h a mancat de 2 ori in ziua aceea.. de dimineata m-am trezit calma, si am zis nu vrei sa mananci.. treaba ta.. eram calma.. f calma .. si dupa 5 h de la trezire a acceptat titi.. eu zic ca simte tensiunea noastra formidabil si daca te simte stresata e posibil sa refuze mancarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui alayna

Bunny ,nicio mama n-ar fi calma cand vede puiul ca nu papa destul,ca trage la titi nu mai iese nimic si plange iar altceva nu poate sa-i ofere.


Fiecare mama isi cunoaste copilul ,daca e fericit,daca papa bine sau ceva nu e in regula cu el , oricat as descrie situatia nimeni nu va intelege pana cand nu va simti pe pielea lui .
Eu prefer sa inchid subiectul si tind sa cred ca vom rezolva totul curand multumesc pentru sfaturi

Ionela ,multumesc




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)








te inteleg perfect, nu neaparat in capitolul asta insa stiu ce zici...

Mergi la inceput