Strugurasi de Sept-Oct2011 *37*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

neata
dar jade ce a patit?Si sei??

rach,nu stiu ce sa zic,ar trebui sa probezi sa vezi unde sta fata mai bine, roaga niste prietene sa iti imprumute...

eu am iesit ieri printre troiene cu fata in manduca+cover si m-am dus la banca, desigur ca am ajuns la 15 minute dupa ce au inchis, ce m-am enervat.prin urmare am renuntat la actiuni temerare de genul asta si azi merge sotul, dupa ce iese de la munca La noi e dezastru pe strazi, sunt numai mormane de zapada...

Aseara am luat si o tranta direct in fund, in fata magazinului de jos de la bloc, au gresie din aia lucioasa pe jos si fiind uda, era patinoar. Ce rusine mi-a fost cand a iesit lumea buluc din magazin sa ma ajute sa ma ridic de acolo, ca nu mai reuseam, eram ca in desene animate, dadeam sa ma ridic, patinam si cadeam la loc.

si noi avem proiector de la Tomy insa (steluta), i-l deschid seara inainte de culcare cand o pun la tzitzi si adoarme asa..nu stiu daca de la muzica sau de la tzitzi. Ziua adoarme numai leganata pe picioare, nu e chip altfel, raaar adoarme la san...

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Rach, eu as alege intre sling si mei tai. wrapul are prea multe straturi si te incingi si tu si copilul. intre sling si mei tai nu stiu ce sa iti zic ca e mai bun.eu am sling si e fff ok. ma incanta ca o sa o pot tine mai incolo pe sold sa vada si ea lumea ca tare e incantata. pe de alta parte un mei tai cred ca e mai ok pt spate pt ca distribuie greutatea mai bine si nu ai probleme sa inveti sa il pui. deci eu zic slingsau mei tai si pe ultimul loc wrap.

chiar, sei, jade?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmo spune:

neata!

dbunny, eu nu mai am prea mari restrictii la alimentatie; a ramas doar tot ce inseamna faina fiarta (spaghete, taitei - in supa, in lapte - sosuri cu faina, ciulama de pui, mancarica de spanac - ca si la asta pun putina faina, creme cu faina fiarta...); nu stiu de ce, dar p-astea nu le primeste bine deloc, devine foarte agitat si varsa mult; am mancat carnati de casa cu usturoi si condimentati bine, sarmale... si n-am avut necazuri, dar de la supa cu taitei

may, nici adiel nu prea mai are stare la san in cursul zilei; trebuie sa fie ori foarte flamand ori obosit si eu il las pana cand se gaseste intr-una din starile astea ; altfel ia o gura, intoarce capul dupa zgomote, culori..., iar o gura si tot asa - au crescut, devin curiosi, interesati de tot ce-i inconjoara, eu asa zic...; incearca sa speculezi acele momente in care o poti tine la san cat mai mult, ca sa nu pierzi lapticul

racheel, eu nu stiu ce sa te sfatuiesc sa cumperi pentru ca eu nu prea folosesc ; am un marsupiu de la mady, dar si la ea l-am folosit de max 3-4 ori; eu prefer sa ies la cumparaturi fara bebe mic, mai ales in vremea rece; iar cand plecam toata fam., urcam in masina si din masina in casa sau in carut, depinde unde mergem; drumetii nu facem ; dar sper ca vei gasi ceva care sa vi se potrivesca si sa fie pe gustul vostru

stefy, aici preturile sunt mai rezonabile la nebulizatoare: omron c28 (care mie mi se pare cel mai bun ca si raport calitate/pret) il iei cu 260-280 ron (comanda online sau direct din farmacie - e cam la fel); de la Kyara - in jur de 200 ron, Laica - in jur de 250 ron... cam asa; vezi si aparat-aerosoli.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Racheel, noi avem un wrap elastic pe care l-am folosit f putin si doar cand era bebe mic pt ca mai apoi nu a mai vrut sa stea in el. Cum zice Stefi e lung! Nu e dificil de pus dar dureaza si daca esti afara nu poti sa-l pui fara ajutor pt ca ar atarna pe jos.
Acum noi folosim manduca (nu e chiar mei tai dar din asta se trage ) pe vremea asta, sta in ea si-i place. E usor de pus si e f comoda pt spatele meu .
Sling nu avem dar mi se pare cel mai practic pt ca e cel mai usor si repede de pus. Am o prietena care foloseste f mult slingul prin casa.

Eu as vota asa: sling (daca vrei s-o pui repede in el si pt drumuri nu f lungi) si mei-tai/manduca (daca vrei s-o duci mult in el si deci iti soliciti coloana mai mult).

LE: Simmo, am vazut pozele cu copilasii tai! Sunt tare tare simpatici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui alayna

Bunny ,eu nu mananc deloc ceapa,usturoi,varza si fasole . Ieri am mancat mazare si fata mi-a plans azi toata ziua ,a facut kk tare si s-a scremut toata ziua . Mi-am dat palme intr-una vazand cum se chinuie .
Noa papa din san ,laptic muls si LP ?
Maamaaa miaaa tu scoti ceva la pompa nu gluma
De ce ii dai completare cu LP si nu cel muls ?



ii dau tot latele muls, cei 44oml, dar asta nu-i de ajuns. la san nu mai vrea de vreo...2 luni.

may si eu am facut greseala sa n-o pun la san o sapt si n-a mai pus gura! mi s-a imputinat laptele dupa ce m-am betejit si-am luat antibiotic. aveam niste greturi mortale, n-am prea putut manca, am facut febra si-am bolit in pat cateva zile...rezultatul: lapte mai putin. Is curioasa cat pot mentine chiar si asa...

ati baut cafeauaż o sa pun poze cu muffinsurile dupa ca pun cumparaturile la locul lor...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmo spune:

pinkysor multumim! ma uit si eu la pozele de pe grup asa, cate putin, cand apuc... avem cei mai dulci strugurasi ; iar piticul vostru e tare finut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Multumesc pentru raspunsuri fetelor

inca o intrebare.In Mei-tai pot tine fata cu fata spre lume de ex?sau se tine numai cu spatele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Rach,din cate stiu eu nu e bine sa ii tinem cu fata spre lume,numai cu fata spre noi.cand mai cresc pot fi pusi in spatele nostru,nu stiu cum s-ar face asta in sling sau wrap sa fiu sincera, dar in mei-tai se poate.

gandindu-ma mai bine, si eu ti-as recomanda mei-tai pentru ca e mai usor de pus(si in fata si in spate) si il poti fol si la drumuri mai lungi ..

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Va multumesc pt raspunsurile date in leg cu restrictiile alimentare; am hotarat sa mai restrangem nitel anumite alimente, ca doar nu ne inecam acum la mal

Serviti va rog un muffin infantil : www.flickr.com/photos/dbunny/6890639711/" target="_blank">aici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Simmo, multumesc

May, te inteleg! Sper sa reusesti s-o mai pui putin si ziua mai ales ca imediat veti trece pe LP.

Am o intrebare, am fost intr-o zi la cumparaturi si am vazut niste tigai ceramice (nu mai retin firma) si mi-au atras atentia. Cica se pot folosi fara ulei, ca si cele din teflon... are cineva asa ceva? cum se comporta? oare e chiar ceramica sau ceva amestec?

Va pup pe toate

Mergi la inceput