Strugurasi de Sept-Oct2011 *37*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

ancaroro articolul cu dintii il contrazic:

1.dintii dau durere¿ nu, bebe devine mofturos, deranjat, insa daca copilul da semne de durere e foarte posibil sa fie alta cauza

2. primii dinti nu apar dupa regula, ex incisivii superiori. poate aparea oricare

3. cand incepe eruptia, la 5-6 luni¿ mai rar, noi am ifat primul dupa 8 luni, al 2-lea spre 1o, sa nu mai spun cate amice am cu copii de 12 luni fara dinti¿

4. medicamente pt ameliorare¿¿ doamne, si daca 2 saptamani e deranjat copilul, il indopi cu paracetamol pt fiecare dinte¿ no way!

hayat ma mir ca nu vi s-a recomandat ingrosarea laptelui din cauza refluxului.

may cum zice si hayat, cand incepi munca sa vezi cum dai jos. eu nu m-am mai cantarit de vreo...2 luni! nu-s curioasa

ingerash felicitari pt masuratori! maya pare mai grea, Dani are 22 kg, si arata tare schilod, dar stiu cat si CE mananca si-s multumita

andrea felicitari si voua! si pupam vaccinatul, speram sa nu faceti reactie

is in faza pregatirii unor cupcakes, daca ies frumoase pun poze


Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)



Bunny , pai noi de la 6 saptamani ii dam lui Razvan LP diluat in apa in care a fiert orezul. Tocmai asta e tratamentul pentur reflux...Am zis ca ii mai dau LP asa, pana incepem diversificarea si pe urma o sa incerc doar cu apa plata...sa vedem ce-o iesi.

Pinky multumesc....sper doar sa aiba si succes...

Irina felicitari pentru fetita frumos dezvoltata si pritese vaccinate.

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Nanna cred ca si noi tot cu piure de morcovi incepem. E clar ca sucuri nici nu se pune problema la noi. Pe urma, o sa mai apelez la carticelele cu retete pentru diversificat. Am gasit si pe grup cartea annabel karmel - starting solids....in care am gasit cateva chestii interesante.

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooka

Oana, uite ce am luat: www.elemental.ro/340-detergent-bio-din-plante-pentru-rufe-color-si-albe-lichid.html" target="_blank">sonett si www.elemental.ro/341-detergent-bio-lichid-din-plante-rufe-color-sensitive-hypoalergen.html" target="_blank">sodasan. Sodasan am mai avut e bun, dar tot am vrut sa incerc si altceva si am luat de pe amazon. M'am uitat si la ce ai luat tu, insa eu spal rufele pt toata lumea cu detergentul asta si ar fi prea scump ce folosesti tu, de fapt nu prea scump, cel putin dublu. Am vazut acum ca au si la doze de 19l insa tot mi se pare scump, o sa vad daca e asa bun, ar trebui sa comand o sticla de incercare, dar data viitoare ca mai am vreo 3l de amazon si acum am luat 7.

Ah si eu mai iau o chestie de scos petele de la ei, tot de la sodasan, un praf care cica dupa razele soarelui e urmatorul produs/factor bun la albit/scos pete.

mami de Sofia 08.08.08 si de Zoe 20.10.11
Doamne ai grija de noi!


OOka ala de pe organic e mai ieftin. 1,5 l pt 50 spalari. sonet si sadosan au mai putin din cate vazusem eu...(m-am uitat...19 spalari)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Lena ia uite ce scrie la ei
Ultra-concentrated:

use 2.0 oz per FULL load for TOP loading machines; for smaller loads adjust downward
use 1.0 oz per FULL load for FRONT loading HE machines; for smaller loads adjust downward

acu' din ce am citit azi despre detergenti, conteaza mult duritatea apei, nivelul de jeg din rufe si temperatura parca (desi de asta din urma nu's sigura ca nu'mi aduc bine aminte). Deci in functie de trei elemente stabilesti cit detergent iti trebuie. Acu' ce'o insemna he machines n'am nici cea mai vaga idee, dar mira'm'as sa fie chiar asa mai ales ca producatoru nu specifica, sau iertata'mi fie chioraciunea, nu vaz sa specifice numarul de spalari (eu spal in medie de 6 ori pe saptamana).

le. M'am dumirit he (high efficiency) si de scris scrie pe sticla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Deci sa concluzionez de una singura, noi nu ca suntem jegosi dar avem o treaba cu hainele, mai mult eu, si cum ii prind cum ii despoi si le var hainele in masina, asa ca pe mine diferenta dintre 25 si 19 nu ma satisface in mod deosebit. Ca in afara de camasi nu spal cu masina mai goala intotdeauna e full si intotdeauna mai e ceva de spalat. Dar o sa comand si eu data viitoare sa vad daca miroase frumos si daca e suficient de vascos, ca naturel m'am lamurit ca e. Plus ca daca iei cantitate mai mare e mai eftin per litru, iar la astia nu gasesti decit la 19l ceea ce e cam mult, adica ar trebui sa fie mai eftin de 435 ron.

le: Insa eu fac parte dintre aceia care isi petrec o dimineata citind despre detergenti pe net, deci nu trebuie musai sa fiu luata in seama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci hellena, am 1.66 si 78 de kile mai nou. deci, nu, nu-s sexoasa

oana, zumba faceam si eu inainte sa raman insarcinata. vreau si eu sa ma apuc, dar acasa cu you tubul ca ma bag la economii ca avem cam multe cheltuieli dintr-o data.
am si banda de alergat acasa, deci ma apuc.

dbunny, eu sper sa dau jos ceva pana incep munca fiindca nu o sa-mi mai vina hainele de servici :(

merci, pinky



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

May bine ai venit in randul celor care s-au ingrasat. Si eu am luat 4 kg dintr-un foc.Vb lui Botezatu creatorul de moda sunt grasa, grasa, grasa.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

aoleu daca m-ar vedea Botezatul ar zice "Piei" :D
mie de la 30 de ani mi-a fost din ce in ce mai greu sa slabesc.
dar la performanta de 78 de kile n-am ajuns niciodata.
cel mai mult avusesem 70 inainte de sarcina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

May , si eu abia astept sa merg la zumba. O corup si pe Lena, mai am o vecina interesata si la destrabalare cu noi !!!

Eu nu m-am mai ingrasat da nu scad fraticule nici macar un gram! M-am tot alimentat bine pt lapte ...si ca in legile lui Murphy ...eu is cat casa de la mancare si fiica-mea e o silfida.
Daca tot sunt cat China macar ma bucur ca nu am nicio vergetura de la sarcina.
Pantalonii vechi imi incap abia pe un crac

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hayat - poate vei avea o surpriza placuta si nu va avea reflux dupa diversificare. Oricum, o oarecare reticenta si stangacie din parte lor e de asteptat.

Pinkysor - ma bucur sa te revad! . Filmuletul este extraordinar! ct adevar! Si este realizat foarte profi. Bine, am vazut cam jumate deocamdata,...
Saleuri cu cascaval zici???

Spor la zumba si slabit dragelor! Eu am inceput lupta asta imediat ce am nascut si sunt inca in cursa, desi am ajuns la greutatea dinainte de sarcina.

Ooka - bine ca ne explici! . Eu am luat detergent de rufe si de vase tot de la Elemental, dar nu am stat sa ma documentez atat! . Noroc cu tine!

Sa aveti o noapte linistita!

Mergi la inceput