Clubul "babelor" FIV-oase 8

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

Lara rad aici in hohote
nu m-a marcat decat faptul ca am avut niste ovocite de toata jena, care n-au vrut neam sa se lase fertilizate, desi PK se lauda ca le poate intepa a doua zi.
si cred ca din cauza asta mi-e o teama mult mai mare pt incercarea nr.2 decat daca s-ar fi intamplat altfel. cred ca daca aveam si eu acolo cateva fertilizate si rezultat negativ mai degraba mergeam cu ochiu' inchis a doua oara.
incerc doar sa aleg medicamente mai bune pentru mine, sa ma informez cum pot pentru ca, din pacate, mi-am format asa o parere despre doctorii de fiv...parca stau cu 3 scheme in buzunar si le scot la rand si nu in functie de fiecare caz.
dar m-ai binedispus stiu bine.

in orice caz tot offtopic citesc supararea unei fete de la biogenesis (si vb serios suparare) ca are 4 embrioni prinsi. imi zic: mama sa ma uit in urma sa vad ce protocol a avut fata asta, ce miracole s-au intamplat acolo de s-au prins 4. numai daca cititi de pe la primele pagini, sa vedeti cum povesteste ca raspunsul la stimulare n-a fost extraordinar, i-au transferat 3 embrioni A si unul B si s-au prins toti. acum na inteleg ca e extraordinar de greu sa ai de decis o embrioreductie dar ce-i drept mai are pana la 12 saptamani. s-o ajute cel de sus sa fie bine pana la capat. dar uitati-va va rog la tratamentul de sustinere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingerash_Mic spune:

m-am mai updat-at si eu incep sa inteleg limba pe care o vorbiti

in schimb am una bucata husby care se dovedeste a fi mai greu de convins decat as fi crezut dar o scot eu la capat

merg sa continuu procesul de update

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Sabina, anytime. inteleg acum. mi-a si revenit memoria... frustrant, cu siguranta. de la PK n-ai nicio a doua propunere, adica un alt protocol? citesc, obvious, eu sunt all for mysteries
Ingerash, puiule, de ce ma rog recurgi la gesturi kamikaze? ce s-a intamplat de acu' cateva ore cand radeai?? vrea hubby musai IUI? pai zi-i ca el tot aia tre' sa faca, ca-i una , ca-i alta... ti-a zis si Sami, use words, hai, si tu la confesional..

tubal infertility
DH all normal
TTC since 2009
2 IVF, 4 FET - BFN
struggling with RIF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Sabina, de ce zici ca embrionii fetei cu cvadrupleti de la Biogenesis nu au fost f buni? 3 au fost A si unul a fost B. Acuma eu nu stiu cate celule inseamna ca aveau. Eu am transferat unul de 8A si unul de 8B. Mai aveam unul de 8B si m-am rugat de Strohmer cu cerul si cu pamantul sa mi-l puna si pe ala si a refuzat. Mi-a zis ca la cum arata embrionii si uterul, el imi garanteaza ca se prinde tot ce imi transfera; si asa a si fost.
Eu zic ça grecii de la Biogenesis sunt buni: dr D este valabil, embriologul f bun, laboratorul f bun, au o schema de sustinere f f buna. Singura chestie care mi se pare mai putin ok, este ca transfera cam multi embrioni, chiar si atunci cand sunt de calitate buna (bine, aici e si vina pacientelor, ca ar trebui sa spuna si ele "Nu" de la un nr de embrioni in sus) - in rest, au rezultate f bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

balanta cred ca ma exprim eu ciudat in scris. din contra, eu am laudat tot protocolul. m-am mirat cum, desi cei de la clinica se declarasera nemultumiti (citeste putin acolo) s-au prins toti. si eu cred ca e f ok clinica. m-am exprimat gresit poate. si chiar am super laudat partea de sustinere (care include progy). si am vrut sa spun: uite ca se poate chiar daca premisele initiale nu pareau grozave.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Aha, pricepui acuma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm


Eu zic ça grecii de la Biogenesis sunt buni: dr D este valabil, embriologul f bun, laboratorul f bun, au o schema de sustinere f f buna. Singura chestie care mi se pare mai putin ok, este ca transfera cam multi embrioni, chiar si atunci cand sunt de calitate buna (bine, aici e si vina pacientelor, ca ar trebui sa spuna si ele "Nu" de la un nr de embrioni in sus) - in rest, au rezultate f bune.


Balanta ai fff mare dreptate in ceea ce zici, si eu sunt absolut surprinsa de usurinta cu care in RO se fac transferuri de mai mult de 2 embrioni , mai ales cand e vorba de paciente tinere si ff tinere, unele la primul fiv.

Si eu la FIV 1 am avut 3 embrioni mari si lati, toti calitate A, si PK mi-a trasnferat doar 2, nici nu a vrut sa auda de 3.

Ingeras, citeam cateva pagini mai devreme ca vrei sa transfri maxim 4. Doamne fere, si la varsta ta- ca inteleg ca inca ai prefix cu 2- riscul e sa se prinda toti, nu sa se prinda nici unul! Gandeste-te bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingerash_Mic spune:

Lara hombrele meu il ia pe NU in brate dar pana la urma il lamuresc eu.. avem ceva timp la dispozitie ca mai devreme de august-septembrie nu vreau sa fac nicio procedura.. asa ca pana atunci am eu timp sa-l lamuresc..
citeam despre mutatiile astea ale mele si deja ma doare capul daca una nu-i grava e cealalta per ansamblu stiam dinainte ca una inseamna deficit de acid folic, alta inseamna ca sangele se coaguleaza mai repede decat ar fi normal si e nevoie de heparina, iar riscurile prezentei lor pot ajunge la AVC ischemic, infarct miocardic, pierderea sarcinii in primul trimestru.. dar recitindu-le DIN NOU in detaliu parca m-a lovit iar trenul

conform dorintelor mele, maine ar trebui sa incep sa iau closty.. nici nu stiu ce sa fac, cu atat mai mult cu cat dupa IUI nu am mai facut niciun eco sa vad ce mai e pe ici - pe colo..
cand am facut in trecut stimulare cu closty si mergeam la monitorizari eco, medicul de aici imi spunea ca endometrul nu este bun: il vedea subtire si fara structura trilaminara.. de ieri am inceput sa iau coenzima Q10, vitamina E, pe langa ce luam inainte (acifol si elevit), din fiecare cate 1/zi.. daca iau closty (2/zi) e necesar sa cresc doza de Coenzima Q10 si vitamina E tot la 2/zi?
din ce am citit pe aici (nu neaparat la topicul asta), sunt fete care iau si aspenter 1/zi.. mie nu mi-a zis nimeni nimic (la medic ma refer) legat de chestia asta..

balanta pai daca cei de la Biogenesis transfera multi embrionei sunt ai mei la cat sunt de „cheala” (in sensul ca am ramas cu mansarda descoperita) as fi in stare sa primesc cu bratele deschise si 6 embrioni (dar am inteles ca mai mult de 4 nu transfera nimeni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:



I just love it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingerash_Mic spune:

cybele la cat ne dorim copii (am zis ca vrem maxim 4 dar daca Dumnezeu ne da mai multi nu-i bai) fac si 11 (ca indianca aia ).. acum lasand gluma la o parte da, as fi de acord da mi se transfere si 4 dar nu mai mult

Mergi la inceput