Clubul "babelor" FIV-oase 8

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingerash_Mic spune:

lara doar ca la mine functioneaza cu intarziere
elenus multumesc mult ca mi-ai impartasit asa un pic din experienta ta.. pai de-aia vreau eu FIV dar C nu, el e cu batman-batman oricum, in final tot ca mine va fi ma gandesc ca oi avea eu acum AMH mare dar nu se stie cat va tine toata chestia asta.. plus ca ce mi-a zis Lara azi m-a "zguduit" un pic (faza cu OATZS).. si oricum, ma gandesc ca daca la stimularea pentru inseminare am raspuns destul de bine, la stimularea pentru un eventual FIV ar trebui sa raspund cel putin la fel de bine.. zic
hai ca v-am zis ca azi ajung la 70%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Sami, era sa uit..astept sa ma uimesti cu Intralipid facut in RO (cand afli )..I'm all ears
seara faina everybody

tubal infertility
DH all normal
TTC since 2009
2 IVF, 4 FET - BFN
struggling with RIF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

bine samiruta - pe 8 martie sunt la coada la magazin, sa ma innoiesc. si ca vorbeai de 4 merionale, fara pic de gonal: eu cu fsh 5,6 si lh 6,7, am primit de la tayfun gonal+merional.
seara buna

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

babutelor, trec si eu pe aici sa va zic ca va urmaresc cu maxim interes si nu tin pasul deloc cu voi de cand ati inceput sa scrieti cate un capitol pe zi . Cred ca ar trebui deschis si fun clubul babelor fiv-oase, pentru adeziuni de la membrii mai putini activi in ultima vreme- ca mine asa .

ca sa imi spal pacatele ma duc si votez subiectul - 5 stele ca la hilton ;) - maxim am zis!

ah, si chapeau pentru Lara!!! - esti o adevarata enciclopedie draga mea si felicitari ca ai reusit sa deslusesti pasareasca "babelor" de pe fertility friends, recunosc ca si eu citesc forumul ala, insa desi am citit de cateva ori topicul cu intralipidul nu reusisem deloc sa inteleg algoritmul in baza caruia se administreaza; explicate de tine lucrurile par f logice!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

cybele te salut
hm eu n-am pe nimeni cu infarct sau atac.
si nu zici ca au mancat/mananca bio:)
eu am mthfr c677t homozigot si pai 4g homozigot. oare chiar la mine s-a spart ulciorul? eu oricum fac clexane nu ma las.
da...factor II si V astea sunt dovedite clar.
teama mea cea mare este sa nu fac rau cu clexane-ul. nu mie ... se intelege.

ioana lmureste-ma cum adica iti face bine pai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingerash_Mic spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

aristico si mie tot Taifn mi-a zis de 4 Merional + Cetrotide la FSH-5,5 si LH-3,5.

eu pap capsuni




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

eu am fost la un doctor din orasel. mai prin toamna. imi place mie de doctorul asta de o mie de ori mai mult decat PK. stop off-topic

doctorul mi-a explicat ca atunci cand ai un LH natural suficient e bine de folosit numai FSH la stimulare si mi-a recomandat Puregon. eu batman. eu am LH 5-6. Nu si nu. consternata. doctorul aproape jignit. m-a lasat sa ma duc acasa sa citesc:)

mi-a zis ca atunci cand LH-ul natural e mic se da menopur. cum ar fi la samira.

ce am mai citit eu de curand si am si postat in capitolul trecut: in articolul ala este facuta si o diferenta pe varstele doamnelor ca noi...si spune ca la agonist ar fi mai eficient menopurul si la antagonist medicamentele cu FSH. dar nu e trecuta si regula doctorului de mai sus.

nu mi-am elucidat dilema gonal-f sau puregon. nici n-am prea "cercetat". dar cam asta e ceea ce stiu eu despre medicamentele astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Sami eu pomelo & kiwi.
Sabina, Cybele my hungarian girls. Cybele, multzam' de apreciere..anytime, eu daca pot sa ajut, explic, emit pareri fara probleme..dar sunt doar pareri..
Sabina, ma omori cu Gonal vs Puregon, Menopur vs Puregon + Menopur, hai spune-mi ce te roade, girl? de ce e atat de important care anume FSH il vei folosi (Gonal sau Puregon).. ce s-a intamplat de ai ramas 'marcata', hai, ca tre sa fie ceva..eu, recunosc ca nu-mi aduc aminte, stiu sigur de dilemele tale cu TSH si transpiratiile nocturne (cum as putea sa uit?), dar trebuie sa mai fie ceva..daca poti sa spui si nu te rascoleste, hai, descarca-ti sufletelul..

tubal infertility
DH all normal
TTC since 2009
2 IVF, 4 FET - BFN
struggling with RIF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Lara am gasit webseit despre care ai scris azi dimineata....
http://womenshealthandfertility.blogspot.com/2011/09/use-of-prednisone-and-lovenox-for-ivf.html
Am incercat sa-l traduc dar am inteles eu ceva din el dar nu 100% ,din pacate nu vb.engleza si google nu traduce foarte bine dupa cum se stie.
Daca ai timp si poti ,te rog spune-mi concret tratucerea tratamentul acela,eu am intles ceva dar e c-am pe dos.Nu sunt nici sigura daca Dr era de acord cu tratamentul primit de persoana care pune intrebarea.
O seara frumoasa sa avezi

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput