Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 32

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

nu inseamna k e distanta prea mare poti repeta linistita te invidiez

AMR < 4 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Ana daca moasa nu-si face griji n-ar trebui sa-ti faci nici tu, cred ca ti-ar fi zis daca ceva nu era in regula
Happy pai ce crezi ca in fiecare zi e Valentine's? Mai rarut ca-i mai dragut

Monica, fericita 35+ cu Cezar-Andrei

AMR: 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

mie mi-e frica. las.. mai bine fara. si asa azi am zis ca nasc.

AMR < 4 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui happylica

mie mi-e frica. las.. mai bine fara. si asa azi am zis ca nasc.

AMR < 4 saptamani

varsta bebelusei Alexia


ufff

Monica, fericita 35+ cu Cezar-Andrei

AMR: 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Happy si eu am avut intepaturi la prima sarcina si doctorul mi/a zis ca e normal, se pregateste organismul pentru nastere.

Monna, eu nu/l deranjez prea tare pe bebe pentru ca o incasez imediat, dar sotul este mare amator de deranj.

Amy, e tare senzatia, nu/i asa? Mi/e mi/a fost dor de loviturile lui bebe dupa ce am nascut, iar acum ma vaiet ca sunt prea puternice.



Finn Constantine 15.10.2009 si 30+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

si eu ma gandesc des ca o sa imi fie tare dor de bebelusa in burtica..
JD, m-am gandit ca ar fi pregatirea organismului pt nastere.. dar.. m-am speriat.

AMR < 4 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna seara fetele!

Aredwynn: eu as sta 2 ani acasa, pt ca nu am nici parinti nici socri in oras sa ma ajute prea mult, dar as opta pt varianta in care primul an sa fie 75% din salar max 3400 si al 2-lea nimic. Stie cineva daca se poate alege din start asa sau trebuie sa declar initial ca stau un an si apoi sa prelungesc cu al 2-lea?
Sovietica: ce tare e Sasha cu iesitul lui bebe pe gura Asta imi aminteste de reactia fetitei nasilor cand a vazut prima data o graviduta si i s-a spus ca e un bebe acolo: s-a cumintit brusc, a luat o mina serioasa, si dupa vreo 5 min a intrebat speriata: l-a inghitit?
Happylica: in trimestrul 3 mai apar intepaturi in vagin, bebe coboara si apasa, cica ar fi normal. Nu stiu daca se pot reduce in vreun fel.
Megbeng, Magddalena: ups, vad ca v-am nimerit ma bucur ca nu v-am suparat in vreun fel, cel putin asa mi-ati lasat impresia
SuperMami: aha, deci tu stiai cum sunt pestii, dar te-ai gandit sa ma pui nitel in dificultate Sper sa treaca repede diareea.
Marci_mami: nu e asa micuta bebelina ta, a mea la 33 sapt avea doar 1850g si dr. mi-a spus ca nu e motiv de ingrijorare. La Doppler la inima se mai intampla sa se piarda semnalul daca se misca bebe intre timp si de aceea sa reia masuratoarea. Sau e vorba de Doppler pe artere sau la col? Oricum, daca nu ti-a zis nimic nu cred ca ar fi vreo problema. E bine oricum ca vei fi monitorizata des.
R.Cata: bine ai revenit!
Magddalena: wow ce printesa maricica ai tu acolo Si ce bine ca ai scapat si de infectie!
JD: s-o fi speriat bebe de s-a agitat asa
Amy: de-acum asteapta-te sa mai tot ai zile cu lene

Eu azi am fost activa, tind sa cred ca ieri si azi au fost acele 48h mai energice inainte de nascare As mai avea deci vreo 2 sapt. Sunt curioasa cum ma simt maine, daca-mi trece faza.
Am fost pe la spital sa discut de nastere si celule stem si am cateva informatii noi.

Pentru fetele din Timisoara, in 21 februarie urmeaza un curs gratuit legat de ingrijirea nou nascutului in prima luna de viata, inscrierile se fac aici: http://www.stemcellsbank.ro/prophylaxis-event

Pentru Dara si Aredwynn: am intrebat la celule daca exista vreo legatura intre momentul taierii cordonului ombilical si cantitatea de celule recoltate si mi-au spus ca nu. Cantitatea de celule tine de materialul genetic, linistit pot cere sa se clampeze cordonul dupa 3 min fara sa influentam recoltarea.

35+ Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, merci mult de tot pentru info.

Happy, pe la bulgarasi ziceau fetele mereu de intepaturi in vagin.



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

ronina, m-ai distrat la maxim cu inghititul
multumesc pt raspunsuri fetele..

AMR < 4 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

si io!

Happy zicei de intepaturi in vagin (sper sa nu confund)? n-am simtit asa ceva insa am simtit un soi de presiune, parca imi trage de el...cred ca e doar de la miscarile lui bb
Monna felicitari pt cutremurare . Eu l-am sunat pe-al meu sa-l avertizez ca trebuie sa-mi zica 'la multi ani, te iubesc bla bla..' I-am zis sa nu cheltuie, dar daca insista (el nu insista evident ) imi poate lua un portofel caci actualul cedeaza. Asa ca s-a conformat si-a venit si c-o zambila Cred ca ar fi vrut si el un cutremur totusi, dar s-a ales doar cu onoarea de a-mi face un masaj
Eu zau ca nu stiu ce am (ca si tine Ronina): azi am gatit, am calcat (inclusiv lenjerii si zau ca nu stiu de ce), am facut curatenie in casa, am mai si cusut ceva la masina...wow...sper sa nu fie vb de cele 48 de ore de care povestea Dara
Va invidiez tare cand va 'aud' ce planuri faceti pt nasterea naturala. Eu voi avea doar 'privilegiul' de a o vedea o secunda, nu atins, nu alaptat imediat


Mergi la inceput