Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 32

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monna3

Amy nu stiu daca e normala starea de lene dar o am si eu , n-am chef de nik

Monica, fericita 35+ cu Cezar-Andrei

AMR: 5 saptamani






2004- ovarectomie dreapta din cauza unui chist; 2010- 3 inseminari nereusite la clinica Promed + 1 FIV nereusit; 2011-ET reusit la clinica Promed

Multumesc Bunului Dumnezeu!
32+ Victor Gabriel

AMR 6 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

pe unde umblati fetelor? e o liniste pe aici

Monica, fericita 35+ cu Cezar-Andrei

AMR: 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Monna, prezent!
Eu stau si pandesc din umbra un subiect sa sar pe el...

Si uite unul - ca tot vroiam sa te intreb zilele astea. Cu nascutul in apa, eu am inteles ca ai elimina si alte chestii dar ca exista o lopetica pe care ar folosi-o astia si-n plus cazile ar avea sistem de filtrare a apei.. Tie ce ti-au zis acolo?

cu Gaza, DPN 30 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dana, cam asa zice si dr. mea si de-aia nu era prea fan, de-asta nu i se parea ok (dpdv igiena/risc de infectii), cum povestesti tu, cu nasterea in apa. Ea stia ca sotul tre' sa foloseasca lopatica. Sotul meu cand a auzit, a zis sa-mi caut alt tatic exclusiv pt. faza asta :)

Wow, ar fi super cu adus prietenii :) Sarumana ca intrebi.

Marci, la doppler au de masurat multe artere, 2 x uterine, ombilicala, cerebrala medie, parca mai era inca una, nu mai stiu. Si poate de-aia tot masura dr.



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dana nu stiu ca n-am intrat inca in detalii despre asta. Din ce-am vazut la spital cand am fost in vizita cam www.waterbirth.org/mc/page.do?sitePageId=45085&orgId=wi" target="_blank">asa arata. Nu e cada, e ca o piscina...

Monica, fericita 35+ cu Cezar-Andrei

AMR: 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_30 spune:

Salutare fetelor, ajung si eu sa scriu dupa o pauza cam lunguta. M-a distrat J.D. cum il enerveaza pe bebelus si-l prinde de picioruse. Eu nu stiu daca as reusi sa-i depistez piciorusele prin burta. Magdalena, citind ce-ai scris in legatura cu cefalic, mi-am amintit ca si mie imi scrie tot cefalic in notitele de gravida. Nu stiam ca inseamna ca sta cu fata spre burta. Eu stiam ca pur si simplu e cu capul in jos. La sora mea, copilasul nu statea in pozitia corecta, dar s-a intors in pozitie buna cu vreo ora inainte de nastere; deci nu cred ca trebuie sa ne facem griji prea mari.

Azi am avut vizita moasei si mi-a masurat uterul si e putin mai mic decat ar trebui sa fie. Binenteles, ea nu-si face nici o grija, mai ales ca nu e decalaj mare si eu fiind mai micuta, e ok. Dar e drept ca am mancat mai putin in ultima saptamana, din cauza unei emisiuni la TV care m-a cam speriat. Este o emisiune aici cu nasteri si era o femeie cu un copil foarte mare (peste 4.5Kg) si l-au scos foarte greu. Capul a fost scos cu un forceps si dupa aceea i s-au blocat umerii in canal si s-a chinuit doctorita vreo cateva minute bune sa-l scoata. L-a scos cu greu si cu o fractura la manuta si a trebuit si resuscitata fetita.

34+ cu Pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Dara, asta ar fi culmea, sa foloseasca sotul lopetica.. Pai Mister nici macar n-o sa fie acolo cu mine, el a lesinat cand am fost sa-mi ia niste sange, daramite sa vada cum iese Gaza.. cred ca vinetziul din obrajii lui ar capta atentia tutror si n-as mai fi eu vedeta :)

Monna, dap, ne baga in chestii diferite.. Aici unde vreau eu sa merg e o cada ca de baie, numai ca are niste bare in plus de care sa te tii, plus sistemul ala de care vorbeam de recirculare a apei. In fine, sper sa fie ok, daca au nascut atatea in apa cu tot cu alte chestii o insemna ca e safe pt bebei.

cu Gaza, DPN 30 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

si eu sunt in zona.. si speram sa primesc un raspuns la ce intrebasem dimineata.. legat de intepaturi.. in fine..
monna, gata cutremurul?

AMR < 4 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dana eu ma gandesc ca daca n-ar fi safe nu s-ar mai practica asa ceva ca doar nu-s inconstienti sa se riste la ceva. Si apoi pe aici cam asa am vazut ca se practica...

Monica, fericita 35+ cu Cezar-Andrei

AMR: 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Happy eheee... gata, gata... pai n-ai simtit? :D Eu nu stiu ce sa-ti pun de intepaturi ca n-am simtit pana acum.

Monica, fericita 35+ cu Cezar-Andrei

AMR: 5 saptamani

Mergi la inceput