Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 32

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Supermami, daca e doar asta eu nu mi-as face griji. Trebuie doar sa vezi daca nu cumva ai si alte simptome asociate cu asta (din ce situ nu e bine sa faci pipi des si foarte abundent, nu e bine sa ai pulsul mare si desigur sa verifici colul sa fii sigura ca diaria nu e de la nasterea ce va sa vie curand).

cu Gaza, DPN 30 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Citat:
citat din mesajul lui aredwynn

Sovi, interesanta chestie! Nu stiam de asa ceva. Eu vazusem in poza 35 de www.reginamaria.ro/ro/maternitate" target="_blank">aici un scaun si m-am gandit ca ala e de nasteri. Poate vorbesc prostii, nici nu prea imi imaginez cum se sta pe el (poate aveti voi idee), dar ma gandeam ca atata timp cat colaborez cu Newton, e bine. Acum nu stiu sigur daca poza e de la Buc, sau de la BV, ca sunt amestecate. Daca nu, poate device-ul ala din poza 19 se poate transforma in ceva gen scaun? Tre' sa intreb dr.

Anca, 37+ cu Natalia


arata suuuper alea de la poza 35!! uof, de ce nu se gandesc mai multe spitale la ceva atat de bazic.

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin : dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tala, nu ma pricep neam la LCD sau plasma, ma gandeam sa fie ceva plat sa ocupe mai putin loc si vreau cu diagonala gen 56, mic oricum. Eu zic ca le ajunge. Ma gandeam sa ma duc la Real, ca-s paralela cu electronicele si la fel si sotul. Cel mult la compi/soft ma mai pricep.
Ma gandesc c-o sa-mi para rau sa nu pot filma dragalasenii de-ale lui bebe si de-asta voiam si camera. Soacra s-ar ofili fara TV si lu' bebica i-or trebui si ei desene la un moment dat.

Dana, am vb pe perso :)



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Lol, Sovi, precizezi pt. nebuna cu stejarul? :P :P :P



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Buna burtici,
acuma m-am intors cu vesti de la dr.
Bebelina e bine,are 2200g,e mai micuta cam cu o saptamana dar las ca o face mama manechin!.Colul s-a scurtat un pic dar a zis dr.ca e inca in regula insa la Doppler ceva nu a iesit bine,tot masura dr si nu zicea nimica si apoi iar masura(prea multe nu imi zice ca sa nu intru in panica).Bebelina e tot fetita si e inca cu capul in sus,si tinand cont ca nici Oliver nu s-a intors cred ca iar ajung la cezariana.Mai asteptam 3 sapt si apoi facem planificarea pt nastere.Mie imi e egal daca nasc natural sau prin cezariana,mi-e frica de amandoua,si mai important pt mine e ca bebe sa fie bine si sa nu sufere.De acuma am sa merg saptamanal la control,sunt in categoria"cu risc".
Pupice la burtici si sa aveti o zi placuta!
ma apuc sa recuperez ce ati scris

32+Bianca Melissa
mami de Oliver Nikolas -05.03.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Dara, eu sincer nu stiu ce e inclus in abonamentul asta pe care il am (pt bebe, ma refer), dar il plateste firma, pentru toata familia. Trebuie sa ma interesez si eu ce fel de abonament va avea bebe si ce are inclus sau nu. Dar avand in vedere ca il plateste firma, ma multumesc cu consultatii si analize gratuite (daca e cazul). Daca ar avea Infanrixul inclus pe un an, deja e lux

Supermami, la suma pe care o plateste firma mea, am putut sa includ sotul + copiii (la momentul respectiv doar unul, dar pot sa il includ si pe al doilea la acelasi pret). Din cate stiu eu, firma a negociat 500 EUR de persoana/an. Pe langa astia, eu mai platesc cam 15-16 EUR pe luna, ca sa acopar costurile pt toata familia. Insa aceasta e pret pt pers juridice. Pt pers fizice am inteles ca e mult mai scump.

Irina, 31+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R.Cata spune:

Buna fetelor!
Eu nu am mai scris de ffff mult timp. Miruna imi ocupa tot timpul si at cd am putin timp liber de la imparatie (adica at cdd doarme la pranz) mai fac cate ceva sau stau intinsa. Eu am ajuns in 36 sapt....inca putin si intru in luna 9 si apoi rasuflu usurata. Imi era tare teama de luna a opta...in caza de o nastere prematura. La anz mi s-a descoperit streptococ B si iau antibiotic. Dr zicea ca dc nu reapare at cd repet anz\ dupa antibiotic, nu va aparea nici la nastere. Acum...Doamne ajuta, ca imi este putin teama, ca am citirt destul de multe lucr urate despre asta.
Si pt ca vreau sa ma apuc sa-mi fac bagajul, as dori si eu listuta cu ce trebuie sa am la mine la spital. Adica sa mai9 verific dc ati scris altceva.
Dana....doar atat vreau sa-ti spun: imi place perseverenta ta si sper ca dupa ce nasti sa ne vedem la una din intalnirile LLL! Cu cine faci cursurile Lamaze (Irina sau Claudia?)
Sper sa aveti toate o nastere asa cum va doriti si sa va cresteti copiii asa cum simtiti cu inima si cu sufletul.

www.mirunailinca.blogspot.com/" target="_blank">Miruna-Ilinca www.eticker.co.za/tickers/0d3lbs4fa7l4py2f.png" target="_blank">28.04.2010
31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dara, intra la emag.ro si vezi acolo ca au preturi ok.
Plasma e mai scumpa si e un soi de tv vechi, dar se vede mai bine si nu e pretentioasa la semnal. LCD este mai ieftin si merge pe multi pixeli, sau beculete ceva de genul si daca n-ai semnal mai bun vede mai prost. Eu stau la tara si diferenta e clara. Eu am un lg, e ok. sunt multumita.

2004- ovarectomie dreapta din cauza unui chist; 2010- 3 inseminari nereusite la clinica Promed + 1 FIV nereusit; 2011-ET reusit la clinica Promed

Multumesc Bunului Dumnezeu!
32+ Victor Gabriel

AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

R. Cata, bine ai revenit! Nu gasesc datele tale in fisierul nostru cu date_de_contact ca sa-ti trimit listele, va trebui sa intri la https://docs.google.com/#home, cu user mart.apr2012@gmail.com si iti trimit parola pe perso.



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

buna fetelor

vin cu vesti de la doctor relativ bune,bebica mea e bine,are 3190 gr e o grasana,cm nu mi ia zis si am uitat sa intreb.In mare e totul ok,colul s-a mai micsorat,mi-a facut control pe masa si se simte capul fetitei,infectia mi-a trecut deci in mare e ok.Pozitia ei e cam invers,e cefalica,in loc sa fie cu fata catre coloana mea e cu fata catre burta mea,dar a zis ca cand se declanseaza travaliul se rotesc ei,stiu strada dar in caz ca nu se roteste pot naste natural si asa,mai greut dar se poate.Sincer m-a cam debusolat chestia asta dar sper sa fie fetita cuminte si sa se puna in pozitia potrivita.
Apoi,am intrebat de nastere,daca nu e de garda el nu poate veni sa ma asiste,e politica spitalului sa nasti cu cine e de garda, nu prea am inteles chestia asta dar in fine si asa aici se naste mai mult cu moasa doar in caz de complicatii vine doctorul.Acum sper sa dau peste o moasa buna

Cordonul ombilical il taie imediat dupa nastere,nu am ce face,iar legile lor tampite,copilul ti-l pune imediat la san asa murdar cum e pana taie cordonul,epiziotomie face numai in caz de necesitate,masaj perineal mi-a zis ca daca ai muschii tari poti sa faci masaj cat vrei ca daca e sa te rupi te rupi si cu mama masajului,acum na eu incep sa il fac poate functioneaza la mine.
Ce m-a ofticat e ca trebuie sa continui injectiile si dupa nastere vreo 3-4 saptamani si pastiluta pt tiroida la fel,eu care credeam ca scap dupa ce nasc dar m-am inselat,trebuie sa fiu atenta la dureri ,contractii din cauza lor ca 12 ore prima de nastere e cam naspa,deci sunt cu ochii in patru acum si scriu cand fac injectia
Ma mai vad cu el la spital miercurea viitoare pt monitorizare si examen la urina si gata cu analizele,deci in teorie pot naste oricand fetita e perfect dezvoltata e marisoara acum practic om vedea.

cam atat de la noi,ma duc sa citesc din urma. pupe multe

mada 37+ MAYA-ELENA
AMR 3 saptamani!!!!! maximmm

Mergi la inceput