Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 32

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Dana, multumim pentru filmulet si suportul de curs. Esti o frumoasa...ti-am mai zis-o si ti-o mai repet...daca seamana Gaza cu tine....vai ce cuceriri o sa faca
Dara, spune-mi si mie te rog cum fac cu dropbox-ul, vreau si eu filmuletele cu pricina. MultumescDoar infanrix-urile se fac in primul an de sarcina (4 la nr)chiar o sa ma interesez daca ii fac extensie de abon lui Nuca beneficiaza de serviciile alea KId card?
Irina, Andrei are extensie de la tine? cat platesti pentru el?
Ronina, este o parere sincera si foarte aproape de adevar eu o apreciez.Eu am doi pestisori acasa ii apreciez foarte mult, cu bune si cu rele...sunt si usor diferiti unul de altul, la Rares cel putin o pun pe seama ascendentului...ca are ascendent in Leu

Miha, mamica fericita de Rares si 32+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dana, daca nu ti-e greu sa intrebi, m-ajuta, daca e interesat de botez asa de 6 ore sa zic, gen 14-20, probabil sambata, la inceputul lui iunie si cat ar costa. Daca s-ar pricepe si la muzica de dans, nu doar la folk :). Dar fara chestiile celelalte enumerate :) . Adica ma gandesc ca poate e altfel intrebarea de la cineva cunoscut. Sarumana mult! Nu vor fi ursitoare, stripteuse, dansatoare din buric si altele asemenea :).
Sau cat costa sa ne adune un playlist, merge si asa, ca eu stiu ce vreau, dar nu am timp sa le adun. Si de-acolo ma descurc.

Scuze de intrebari tampite, dar stiti cumva pe unde-s electronicele cele mai ieftine? Tre' sa cumpar o plasma pt. soacra si copil (ca eu n-am TV) si o camera de luat vederi.

LE:
Miha, iti trimit pe mail linkuri.
Nu mai trebuie nimic in afara de Infanrix? Niciun vaccin?
Mie din calcul tot imi iese mai bine cu 150 si cumparat Infanrix decat cu 350.



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Salutare si bine v-am regasit!
...momentan doar va salut ...am citit o poveste tare trista si mai imi ia ceva timp sa-mi revin...
Pe aici se dezgheata lucrurile (la propriu...am revenit la temperaturi pozitive)...si ghioceii isi revin ...dar ploua si bate un vant crunt.


Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Aredwinn, nasol cu mana in gips... Dar moasa nu va fi?
Chiar, cine stie, la orice spital e musai de fatza si moasha si dr? si daca da, treburile lor sunt bine delimitate? eu, daca am stat in cada, stiu doar ca se holbau la mine Dr +2 doamne care nu faceau nimic, apoi inca una care era neonatoloaga.
Iar la sasa am aflat abia la externare ca tuta care s-a urcat pe mine cand eram inca pe masa, era moasa.

Dana, ce am ras de sorela ta :))
super-cool tabelele! o sa fac un listoc pt maternitate pe care va fi sef Omu, sa dea directii la toti despre preferintele mele.
De vitamina K v-a zis ceva? ai mei n-au facut, si n-au patit nimic. Anei vroiau sa ii dea AG coloidal, si am zis si la ala pas.
Am retinut ideea cu compresele calde la perineu in in travaliu, voi pregati un finet de acasa, pt asta. si eventual uleiul, daca vom avea timp de masaje.
As mai avea o dilema, daca ati discutat-o acolo: cel mai probabil dupa cele cateva minute imediat dupa nastere de stat pe burta-mi, bb va fi luat la masurat, cosmetizat. mi-a trecut prin cap sa le zic sa nu il imbrace, sa il tin eu piele pe piele, cu paturica deasupra, sa ii dau sansa de breast-crawl. voi ati vorbit despre asta acolo? totusi sa nu ii/ne fie frig (imi amintesc in ce hal am tremurat dupa nasterea lui bb1)... breast-crawl s-o putea face si cu haine pe el probabil.. si nici nu vreau sa dau impresia de nebuna spitalului :))


Dara, nu stiu cu electonicele, e de iesit la supermarketuri si vanat oferte. si online mai sunt super-oferte, numai sa le prinzi.


(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin : dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara da' vrei neaparat plasma? am inteles ca s-au ieftinit f tare lcd-urile (adica unul cu diag 80 ajunge pe la 500 sau 700 de lei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Meg, Uite aici. Se pare ca nu sunt singura Mai caut pe net ceva explicatii stiintifice, probabil ca se angajase, dar nu ajunsese prea jos si a iesit din nou

Sovi, ba cred ca o sa fie si moasa, habar n-am. Dar stau si ele la prins copii cand ies? Eu as vrea tare mult sa ma ajut si de gravitatie, deci daca au scaun din ala de nasteri, pe ala sa stau, nu culcata. Deci si mai mari sansele de scapat Doamne, am luat-o razna, n-am la ce ma gandi acum

Anca, 37+ cu Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Supermami

Dara, sunai, omul e interesat dar pana nu stie data exacta nu poate sa stie sigur daca e liber sau nu. I-am spus, in principiu, de cele 2 variante (sa vina el sau sa va dea playlist) si a zis ca vrea sa vb cu tine sa inteleaga mai multe detalii - local, nr persoane, pt ca in functie de asta stie daca aduce mai multe boxe sau nu.. ma rog, chestii tehnice de-ale lor
Nu mi-a zis un pret (desi am insistat) insa a zis 2 chestii - 1) 'hai mah ca ma stii, nu sar calul' si 2) 'pai daca-s bikeri cum sa nu, cu mare placere'
Iti trimit nr lui pe privat.

Dia, citeste ceva dragut sau asculta o melodie vesela pe principiul cui pe cui se scoate

Sovi, de vitamia K nu am discuatat... cam ce ar fi de discuatt? ce-am pierdut? :)
Eu vreau sa-l tin pe piele si dupa cosmetizare si da, mai ales ca (sper) o sa mearga totul bine si n-o sa iasa ametit de anestezie sper sa se tarasca singur la tzatza ca eu ii voi ura pofta buna.. I sa vb cu Zaher cand o da Domnul sa ajung la Cta si o sa-i zic ca vreau sa fie cald, sa nu-i bata becurile in ochi, etc astfel incat sa-i creez tot confortul. In cel mai rau caz, o sa il acopar cu un prosop sa nu-i fie frig la caput dar tot despuiat ca o sa-l incalzeasca ma'sa

cu Gaza, DPN 30 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Dana, daca nu ti-e greu sa intrebi, m-ajuta, daca e interesat de botez asa de 6 ore sa zic, gen 14-20, probabil sambata, la inceputul lui iunie si cat ar costa. Daca s-ar pricepe si la muzica de dans, nu doar la folk :). Dar fara chestiile celelalte enumerate :) . Adica ma gandesc ca poate e altfel intrebarea de la cineva cunoscut. Sarumana mult! Nu vor fi ursitoare, stripteuse, dansatoare din buric si altele asemenea :).
Sau cat costa sa ne adune un playlist, merge si asa, ca eu stiu ce vreau, dar nu am timp sa le adun. Si de-acolo ma descurc.

Scuze de intrebari tampite, dar stiti cumva pe unde-s electronicele cele mai ieftine? Tre' sa cumpar o plasma pt. soacra si copil (ca eu n-am TV) si o camera de luat vederi.

LE:
Miha, iti trimit pe mail linkuri.
Nu mai trebuie nimic in afara de Infanrix? Niciun vaccin?
Mie din calcul tot imi iese mai bine cu 150 si cumparat Infanrix decat cu 350.



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

pai i se mai fac 2 vaccinuri in maternitate, dar alea nu stiu daca se mai pun, avand in vedere ca sunt facute acolo, cu vaccinurile lor
merci pentru filme!
si pe mine ma chinuie aciditatea, si in plus o diarie de vreo doua zile, care parca s-a acutizat ...trebuie sa ma bag la regim. Credeti ca e cazul sa ma sperii? eu sint linistita si din cauza ca am retinut multa apa in sarcina asta si acum am inceput sa elimin. Ce parere aveti?

Miha, mamica fericita de Rares si 32+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Aredwinn, sa intrebi inainte daca au scaun dinala, ca nu prea se ostenesc! eu imi aduc de acasa o dinasta http://www.spababytubs.com/ pe care sa stau, eventual ajutata de sotz ca in ultima poza de www.sinoec.net/english/Health/english_29002.html" target="_blank">aici . Am vrut doar pe vine initial, dar nu ma tin ciucile atata timp :)

Dana, nu ai ratat nimic, uneori e controversata necesitatea vit K. Unii fac oricum, altii intreaba parintii daca vor. cam ca la vaccin.

Super-mami, eu la diaree mai las sa curga, dar mai dau cu probiotice initial, apoi daca trec spre 2 zile si nici o schimbare, mai dau cu ceai de stejar(e ok in www.medipedia.ro/Dictionarmedical/Medicamente/tabid/59/prospect/W42405001/QUERCUS-CORTEX-Scoarta-de-stejar-ceai.aspx" target="_blank">sarcina ) si/sau eridiarom

(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin : dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Sovi, interesanta chestie! Nu stiam de asa ceva. Eu vazusem in poza 35 de www.reginamaria.ro/ro/maternitate" target="_blank">aici un scaun si m-am gandit ca ala e de nasteri. Poate vorbesc prostii, nici nu prea imi imaginez cum se sta pe el (poate aveti voi idee), dar ma gandeam ca atata timp cat colaborez cu Newton, e bine. Acum nu stiu sigur daca poza e de la Buc, sau de la BV, ca sunt amestecate. Daca nu, poate device-ul ala din poza 19 se poate transforma in ceva gen scaun? Tre' sa intreb dr.

Anca, 37+ cu Natalia

Mergi la inceput