Strugurasi de Sept-Oct2011 *36*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Racheel si noi o sa plecam chiar pe 1 iunie la bulgari vreo 4 zile si am ales.............s-o las acasa pe Eva.Atunci va avea 9 luni si cred ca o sa termin si cu alaptatul ca o sa ma intorc si la serviciu.Daca nu va fi intarcata pana atunci o voi lua dar mi se pare greu sa ne caram cu toate alea, plus carnita, legume, igiena.Mi se pare cam neconcediu

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

lena rasunsul ediatrului la intrebarea usa de mine(kk likida, cu muci, seminte,4-5/zi alea-alea) a fost: e normal, bucura-te ca face!

may in poza unde-o scoate popa din cadelnita se vede tare lunga. a mea la 4 luni avea 65 cm si toata lumea imi zice ca e lunga(svaniolii sunt mai scunzi)

alayna ce pricep eu: problama ca pierzi laptele e minora, problema o vei avea peste o luna, cand o sa incepeti diversificarea. ca fata nu vrea nici bibe nici lingurita. Amica mea cu fata de 7,5 luni(care mi-a zis ca mi-o alapteaza cand vreau eu si pe-a mea) are aceasi problema, fata nu vrea nimic!! nici lingura, nici cereale, fructe mananca 2 lingurite maxim, biberon cu lp fff putin, si n-ar fi bai, ca ea e dispusa s-o tina la tzatz 4 ani ca si pe ceilalti copii, insa fata nu ia in greutate...

oanaiasi da mai, pana in Spania a ajuns molipseala ta

sei si pe a mea mai raman dungi la cute, ca acolo e grasuta, dar nu rosie rosie preocupant...ai incercat cu un nr mai mareż

marryan am crezut ca ne-ai sedus si abandonat ia spune tu ce marca de gel german folositiż

anca_toma sanatate

ancaroro si la noi s-a mai auzit harait(am si dus-o la pediatru crezand c-a racit) si nu s-a vazut nimic, am dedus ca e nitel reflux. daca ii schimbi pozitia se mai audeż

camady a mea mai mult chiuie si tipa, nu sta de vorba, doar cearta jucariile si se hlizeste la frate´su

a-pro-pos de asta, ii place la nebunie sa fie pupata si dragalita, o iau si-o pup toata pe gat si obrajori, ea zambeste, inchide okii si asteapta sa fie jumulita

mikka si a ta e o lunganaaaa

stefy pune la semnatira data nasterii, sa stim masuratorile alea la ce varsta corespund fara sa mai dam scroll sus la lista. a mai plans, nu isteric, ceva o deranjeaza daca plange, logic, nuż o besinuca, prea cald/frig...

inez!!! stati excelent la 5 luni mami!! nu cred ca vaccinul da reactie asa tarziu. la noi a dat a 2-a zi.

aseara Dani mi-a tusit 2 ore saracul, in somn, i-am dat medicamente, si-am umidificat camera.Tuse seaca, nu mai stiu ce sa-i dau...

Noa n-a facut caca ieri decat fff putin, azi suntem inca in asteptare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Racheel, avea nevoie pitica de socializare
E foarte buna ideea cu blender. In bulgaria gasesti piete cu fructe legume, sau iei chiar de la hotel si ii gatesti. In rest la putere tzitzi si te-ai scos.
Si eu vreau la mare, dar sotul se muta la alt job in iunie, asta inseamna 2 luni de proba , deci ar fi cam august... sa vedem. sper din tot sufletul sa mergem. k eu sunt dependenta de stat in nisip la soare si aerul de la mare. apa nu prea ma tenteaza ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Marryan... glad to see u... Ce mare e Valeria.. e printre primii strugurasi care stau in fund, si cred ca prima care se ridica... draga de ea. si e si ff frumoasa..
cum asa stai cu soacra si nu te ajuta?
Ce fain ca la voi se ia sange din degetel, asa poti sa faci analize si sa stai linistita ca nu chinuie..
Cine te-a suparat?

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



mersi Sei, da soacra nu ma ajuta ca nu se simte bine, de cind sa speriat cind sa inecta Lera de atunci se teme sa stea cu ea....doar dimineata ma ajuta sa cobor la primul etaj in living....uneori nici sa beau ceai nu pot ca fetita nu ma lasa...dar trecem peste asta nui mare bai..
Nu sta inca singurica in fund dar de ridica da...si acum nu o mai pot lasa din ochi

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Marryan.. si eu ii las largut pe burtica,insa tot ne strang, am incercat sa ii las mai largi, mai stransi, cu jundul lasat, pus pe fund..
va ies dintisorii.. oauuuugi,

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



inca nu au iesit...cred ca a mostenit gena sotului dinti sanatosi nu ca ai mei si va iesi mai tirziu...doar ii aplic gelul pe gingii ca tare maminca orice gaseste prin prejur, ma musca de barba...baga pumnul in gurita de i se face greata...

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui inezluiza

Marryan ii fain de tine ca ai tim de tricoteli si alea alea
Si eu tot singurica sunt cu bebe pana vine al meu de la servici cateodata nu ajung
Nici macare sa fac nu e asa de usor cu o casa mare doi catei si bebe activ
Domne nu ma plang ca Miriam e cuminte unde o pun acolo sta
Da parca atata treaba e de nu mai termin niciodata
Seidana si a mea e tot o dungulita rosie la schimbat
Eu o aerisesc bine inainte sai pun scutec nou

Inez Luiza Miriam


inelutza asa este..nu ma pling ca am bebe activ si doar brate vrea..dar prin somnurile scurte de 30 minute mai tricotez ceva...sau coc ceva...si eu o tin si seara si dimineata cu fundul gol..ma gindesc sa cumpar si eu scutece lavabile din state cas mai ieftine..

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel

Neata, Neata

Sei, de ce nu incepi cu sucurile, sau fructele, ce consideri tu ?Chiar daca este diversificare sau nu.Oricum mai aveti putin pana la 6 luni.


Stefi

maryyan ma bucur ca ne-ai mai dat si noua un semn Oau te apreciez ca desi ati facut 6 luni nu treci la diversificare ci mai astepti inca 3 saptamani....

Mai ce copiii lunganu aveti.A mea este la limita inferioara.Asa a fost si cand s-a nascut asa este si acum la 6 luni.Noi la 5 luni aveam 63 de cm.Ea s-a nascut de 48 cm si a luat exact cat atrebuit.Nici mai mult nici mai putin.Si la greutate la fel.
m-ati speriat putin si apoi am cautat si eu un tabel cu inaltimea bebelusilor.

Aseara am plimbat-o putin.Am fost in vizita la niste prieteni si a adormit la ei pe la ora 22.Apoi am plecat acasa la ora 00.Cand am ajuns acasa ea dormea nici nu avrut sa pape.S-a trezit pe la 3-4 sa manance, apoi pe la 6.
Daca eram acasa dupa ora 00 se trezea din ora in ora.


Am facut planuri sa luam bilete la mare in Bulgaria.Dar stam si am gandeam cum sa-i gatesc eu la hotel?Ce sa-i dau sa pape?Asa ca o sa iau un aparat pe aburi si ii agtesc la el.O sa iau si storcatorul d efructe cu mine si blendarul.Este bine?Ce ma sfatuiti si pe mine?







Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)





nu o trec inca ..desi se uita la gura mea ce pun in gura...mai nou imi tine paharul cu minuta cind beau apa...iam dat si ei paharul la gurita la lins si gata...vreau sa stea singurica in fund si apoi incep ca noi avem si reflux si ne sufocam din orice...saliva, lapte...nustiu cum o sa ma descurc cind o sa incep diversificare...dar cred ca voi face fata..am invatat ceva trucuri de prim ajutor pu orice caz...numarul la salvare imi sta scris preste tot...sa nu dea Doamne Doamne sa am nevie vreo data de el...

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Marryan... glad to see u... Ce mare e Valeria.. e printre primii strugurasi care stau in fund, si cred ca prima care se ridica... draga de ea. si e si ff frumoasa..
cum asa stai cu soacra si nu te ajuta?
Ce fain ca la voi se ia sange din degetel, asa poti sa faci analize si sa stai linistita ca nu chinuie..
Cine te-a suparat?

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Marryan, sora mea care e medic de familie in Md mi-a spus ca analiza generala se ia din degetel, biochimia din vena (pentru ca tb mai mult sange) poate le incurci.

Aici in Iasi am sunat la un laborator si mi-a spus ca homoleucograma (e aceiasi cu analiza genarala, cred) se ia din degetel pt biochimie se ia din vena.

Am vazut poze pe FB cu Valeria este o scumpete. Asa si eu am inceput sa gospodaresc de cand stau acasa. Imi pare rau ca atunci cand eram gravi nu am facut mai multe, k aveam atata timp la dispozitie....


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Lena nu contrazit..doar ca la spitalul privat unde mergem noi asa se face

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:



marryan am crezut ca ne-ai sedus si abandonat ia spune tu ce marca de gel german folositiż

a-pro-pos de asta, ii place la nebunie sa fie pupata si dragalita, o iau si-o pup toata pe gat si obrajori, ea zambeste, inchide okii si asteapta sa fie jumulita


aseara Dani mi-a tusit 2 ore saracul, in somn, i-am dat medicamente, si-am umidificat camera.Tuse seaca, nu mai stiu ce sa-i dau...

Noa n-a facut caca ieri decat fff putin, azi suntem inca in asteptare...

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)
[/quote]

Dbynny, eu iam luat camestad bebe..un gel suepr fine din cite am incercat cu asta fata mea doarme si 5 ore seara dusa..de la 8:30 la 1:30

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui marryan

Citat:
citat din mesajul lui inezluiza

Marryan ii fain de tine ca ai tim de tricoteli si alea alea
Si eu tot singurica sunt cu bebe pana vine al meu de la servici cateodata nu ajung
Nici macare sa fac nu e asa de usor cu o casa mare doi catei si bebe activ
Domne nu ma plang ca Miriam e cuminte unde o pun acolo sta
Da parca atata treaba e de nu mai termin niciodata
Seidana si a mea e tot o dungulita rosie la schimbat
Eu o aerisesc bine inainte sai pun scutec nou

Inez Luiza Miriam


inelutza asa este..nu ma pling ca am bebe activ si doar brate vrea..dar prin somnurile scurte de 30 minute mai tricotez ceva...sau coc ceva...si eu o tin si seara si dimineata cu fundul gol..ma gindesc sa cumpar si eu scutece lavabile din state cas mai ieftine..

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011




Marryan, chiar se merita sa iei din state !!!

Mergi la inceput