Strugurasi de Sept-Oct2011 *36*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Stit ice fac copiii mei la ora asta ?
Rad! Da! Rad cu pofta ,Paul isi freaca nasul de burta fetii ,ea rade,si el rade de rasul ei ...


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:


Mikka.. zi tu ce sa fac.. ceai nu, fructe nu... da ce sa mai fac? deja sunt 3 luni si ceva de cand ne luptam....
Oricum cred ca incet incet trebuie sa incepem diversificarea, mai avem 10 zile pana la 6 luni, si desi toti au zis 6 luni, consier ca un termen nu e batut in cuie.. in functie de copil decizi cand sunt pregatiti.. de ex un copil care mananca cu o mare placere, deschide gura la lingurita, e atent la mancare adultilor, accepta orice e pregatit, pe cand unul care se scutura, scuipa nu prezinta interes nu.. fie ca au ambii 5 sau 6 luni sau 7 luni... unul poate fi pregatit la 5 luni altul abia la 8... nu cred ca enzimele necesare digestiei la 5 luni si 25 zile nu sunt prezente, iar la 6 luni fix apar.. evident nu vorbesc si compar copii de 4 luni si 6 luni..
NU as vrea sa ii inlocuiesc nici o masa inca, cel putin nu ma simt inca EU pregatita , si parca simt ca nu e cazul inca ( nu stiu cum sa explic..parca nu vreau sa tai acest cordon ombilical , cee reprezentat de alaptare, mai ales ca Ela ia atat de bine in greutate, se dezvolta frumos.. insa simt nevoia sa fac ceva, ma simt datoare sa fac ceva , ce? incerc cu suc deocamdata.. ...am ajuns sa nu mai stiu si cred nimik, ci sa ma mane o disperare si o neputinta... Si ma apuca dracii cand la vaccin o sa ma intrebe dr cum sta cu caca, si sa imi zica sa merg iar la gastro enterolog, sa ii fac investigatii si analize..... parca nu pot sa mint...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC


Alayna ma bucur ca te-ai mai linistit
pupici de la noi si mult laptic

Sei, voi nu faceti kaki, dar noi facem cu lapte nedigerat si cu mucus, permanent. Eu nu am vazut la Maia niciodata kaki pastos :(((
O sa ii duc o mostra la pediatru cand mergem la vaccin.


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



eu una nu cred ca e o problema ca nu e pastos... despre mucus.. are mucisori sau ii pui ser?

Meseria asta de mama e atat de complicata asa-i?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

ALA..chiar am vrut sa te intreb daca nu cumva plecarea in Egipt te streseaza in asa masura... eu una cred ca toul pleaca de la stres.. incearca sa te bucuri de cea mica, fa-ti ganduri ca ai dreptul si nu poti controla asta , insa calmeaza-te si nu intra in panicA..
totul se rezolva , important e sa fii calma....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Ala, in tarile arabe se alapteaza pana tarziu. Alaptarea e mai raspandita la ei decat la noi. Am intrebat si eu cum e pe la ei( alta tara, nu egipt, dar tot musulmana) si mi s-a raspuns ca se alapteaza peste tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Ionela, sarumana .
Eu incerc sa fiu zen. soacra cand ma mai intreaba cum e kk eu spun: este perfect
Oricum, am facut si coprocultura si a fost ok.

Lali, super cute

Sei, nu are mucisori si ser ii pun cate o pic in fiecare nara dimineata si seara. That is all.

Alayna, nu doar stresul dar si oboseala pot afecta lactatia. Take care

In seara asta a adormit la 10... dar am facut un scandal inainte... cred ca vine un dintisor... sa vedem :D



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Sei, de fapt diversificarea nu se incepe la 6 luni ci undeva pe la jumatatea primului an de viata... cat mai tarziu de preferat. pe la jumatate mie nu mi se pare deloc ziua 1 din luana a 7-a
Practic enzimele apar treptat dupa 6 luni
incepem la 6 luni ca sa le facem antrenamentul cu lingurita, mestecatul si gusturile noi
daca tu simti ca e cazul sa incepi, spor la treaba. 10 zile nu e MUUUULT mai devreme... e fix pe la jumatatea primului an...
Parerea mea e ca, daca tot iti e ok cu alaptarea, fa cum spunea broome: intai alaptarea, apoi, dupa 15/30 minute papa. Cat vrea fata( nu prea mult, mai ales la inceput ca sa testezi de alergii)
Eu spun ca mesele merg inlocuite undeva dupa 8 luni ( cate 1 , treptat), dar nici asta nu e batut in cuie.
Ideea e ca daca intai ii dai cu lingurita, neaparat oferi si san dupa. Unii bebe considera lingurita distractie si abia apoi mananca... deci nu vor manca sa se sature la masa... ci pana se plictisesc.
Bafta sa iei decizia potrivita voua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

Buna seara fetelor!

Eu nu mai reusesc sa tin pasul cu voi deloc.

Am ajuns si noi la 7,2 kg si 69 cm, ne intoarcem pe toate partile, spate-burta, burta-spate, acum are o placere sa doarma pe o parte cand pe stanga cand pe dreapta, vorbim toata ziua, mai nou chiar tipa la leut si il cearta (jucaria lui preferata).

Mai sunt strugurasi care se trezesc plangand din somn? Al meu se trezeste plangand uneori noaptea, uneori si ziua. Se calmeaza imediat cand il iau in brate. El doarme in patutul lui chiar langa patul nostru.


Mami fericita de bebe M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefy13

Buna seara fetelor!

Eu nu mai reusesc sa tin pasul cu voi deloc.

Am ajuns si noi la 7,2 kg si 69 cm, ne intoarcem pe toate partile, spate-burta, burta-spate, acum are o placere sa doarma pe o parte cand pe stanga cand pe dreapta, vorbim toata ziua, mai nou chiar tipa la leut si il cearta (jucaria lui preferata).

Mai sunt strugurasi care se trezesc plangand din somn? Al meu se trezeste plangand uneori noaptea, uneori si ziua. Se calmeaza imediat cand il iau in brate. El doarme in patutul lui chiar langa patul nostru.


Mami fericita de bebe M.


Stefy, ma bucur ca sunteti bine !!!
Maia se trezeste plangand in timpul zilei. De vreo saptamana cam la fiecare trezire. Cateodata plange in somn si abia apoi se trezeste. Noaptea nu s-a intamplat niciodata (nici nu se trezeste noaptea). Dimineata se trezeste bine dispusa intotdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inezluiza spune:

Prezenta la apel
Nu stiu voi cum aveti timp de scris autostrazi ca eu abia am timp de citit
Deci la noi de cand ne trezim dimineata si oana seara cand ne punem in pat iar
Timpul pur si simplu zboara
Ia sa va zic si eu de fotomodelul meu la vizita de 5 luni aveam 69 cm si 7690g eeeee cum ziceam fotomodel
Va citesc mereu dar cu scrisul stau cam prost rusine mie stiu!!!
Oricum strugurasi nostri se coc frumos chiar daca vremea afara e destul de nasoala
Imi pare rau pentru mamicutele care au probleme dar fiti tari si stiu ca o sa faceti ce e mai bine pentru puii vostri
noi in afara de o dermatita atopica pe fata nu ne-am confruntat cu nici o problema pana acum inca suntem titidependenta :-) si planuim sa fim pana dupa 6 lunite implinite
(imi scuzati greselile ortografice dar sc de pe telefon )
Mamaruta mia facut febra asta seara 38.7 in fundic abia ia scazut la dupa un supozitor nu pot sa imi dau seama de la ce decat ca joia trecuta a luat vaccin pot fii inca efectele vaccinului??? Dupa atatea zile
In incheiere promit solemn sa fiu mai activa Plus ca maine ne Vin ajutoare mama soacra :-) ce fericire pe capul meu nu am mai vazuto de 2 ani
Pupici si somn usor tururor !!!!


Mergi la inceput