Strugurasi de Sept-Oct2011 *36*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

o sa incerc sa beau si eu ceai de musetel, para nu i-as d ca am incercat acu cateva zile si a varsat , vanturi multe, posibil si crampe..insa ea face moale moale chiar si dupa 1 sapt, nu inteleg doar de ce nu vrea sa faca..

o sa incerc sa ii dau cateva zile doar mar cu apa, si apoi sa ii introduc si para..

Imi dau seama cat de labila si paranoi am devenit de cand am naascut.. nu imi pasa ininte ca pot fi bolnava sat ceva, cand e vb de Ela intru in panica de la un part

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Sei, poate doar asimileaza ft bine laptele. Oricum face kk moale, pastos, ca doar lapte mananca. Uite, ieri la supozitor, kk era putin apos, cu bucatele albe de lapte nedigerat prin el. Vineri, cand a facut de la sine, era pastos, fara bucati nedigerate.
Concluzia: mai bine nu ii pun supozitor, ca poate digera mai greu/incet/bine.
Atata doar ca dupa 3 zile deja nu mai prea doarme noaptea de stomacel, se tot foieste, invarte, maraie, si e mai bine supozitorul decat sa se chinuie.
Ah, si daca as fi singura, dar soata: pune-i, pune-i
Eu am gandit cam asa: lapte gras, consistent, are nevoie de timp sa digere, si de ce sa manance de 3 ori ca sa aiba aceeasi cantitate de nutrienti, cand poate manca doar o data?
Ah, si neaparat mult pe burta, si masaj circular pe burtica, plus ridicati genunchii pe burtica (special stangul, la dreptul s-ar putea sa ai surpriza sa dea afara)
Eu am luat de la DM o pernuta cu samburi de cirese, se incalzeste la microunde, e pentru colici, dar ajuta si la tranzit.
Daca bei lapte, nu face mai repede? Ca pana la urma, alegi raul cel mai mic. De la jumatate de pahar de lapte, poate ii ies 3 bubite, dar scapi tu de stresul ca nu face kk.
elenuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Sei, nu discutam aici, daca vrei sa iti spun, vb in privat, insa, ce-ti pot spune este ca disperarea vine din frica, frica procesului=pensie alimentara
Acum cauta cu tap ispasitor (a se citi tata) pe care sa "dea vina"

Minunea mea mica a venit in viata mea ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Hellena, poate sunt eu obosita. Nu interpretez in nici un fel, pana la urma noi suntem alaturi de tine. Vreau doar sa fiu sigura ca si tu esti alaturi de tine (ciudata exprimare) si ca faci tot posibilul sa va fie bine. Ai grija mare de tine, cu slabitul si cu stresul nu e de joaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Asa e, Anca, ai dreptate, nu e de joaca insa unele lucruri ajung sa fie independente de noi.
Ma consum tare, adevarul e asta, am multe pb pe cap si sunt singura.
Asta e relitatea!


Minunea mea mica a venit in viata mea ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Fetele ,multumesc mult pentru mesaje ci incurajari ma linistesc sfaturile voastre si incerc sa le aplic cat de mult pot.
Sunt fffff obosita ,am incercat sa dorm si nu reusesc. Fata a dormit ,apoi am pus-o la titi si a stat vreo juma de ora. Mai atipea,mai tragea si tot asa .
Am avut o surpriza placuta mai devreme , m-a sunat consultanta acasa ,nu prea am inteles de ce n-a raspuns ,dar m-am bucurat sa o aud .
I-am povestit ce se intampla si a incercat foarte mult sa ma ajute
Mi-a zis asa :
-sa o pun din ora in ora la san sau sa o tin cat de des pot
-sa NU-i dau cereale ca e devreme (4 luni si 1 saptamana)si e sigura 100 % ca nu le va accepta din moment ce scuipa laptele din lingurita
-cerealele se dau daca bebe papa LM sau LP ,dar daca vreau sa-i dau s-o fac peste vreo 2 saptam si pana atunci sa tin fata la san sa fie stimulata lactatia si sa am laptic din plin cand voi incepe cu ele
-nu accepta LP deoarece simte mirosul cand ii ating buzele cu biberonul si bineinteles ca ea vrea ce e in titi
-nu am cum sa stiu cat papa si nimeni nu poate sti sigur, sa nu fac comparatie cu cei alaptati cu LP ,ca X mananca 200 ml (1000 ml / zi )la o masa si copilul meu mananca putin la san sau 100 ml muls,laptele de la mami e mult mai gras si face minuni (sa nu se supere acum fetele care dau biberon la bebe )
-scutecele ude sunt o dovada ca cea mica papa
-din moment ce bebe sta la san linistit ,ceva ceva tot e acolo
-din luna a 4 e absolut normal ca sanii sa devina moi (Ionela e adevarat ???) dar asta nu inseamna ca nu e lapte ! E acolo ,dar e ...la radacina (nu stiu cum sa traduc,ca sunt prea obosita si n-am logica ) e destul si numai bebele il poate scoate )
-etc etc

Sunt franta ,nu ma pot misca de pe canapea,n-o luati in nume de rau si stiu ce inseamna laptele de mama ,dar alaptatul m-a epuizat la maxim !!!!De 4 luni sunt intr-o lupta continuua sa ma mentin pe linia de plutire . E o placere pentru mamicile ce au din plin laptic ,nu si pentru cele ca mine ,am vazut ca li s-a mai intamplat si altora .
Nu vreau sa mai zica cineva pe aici ca din cauza stresului mi se intampla toate astea , am fost foarte bine dispusa pana acum 2 zile de cand a inceput totul .ne pregatim sa mergem saptamana viitoare in Egypt (la socri) ,sotul aduce mancare gatita zilnic de la servici (lucreaza in restaurantul unde am lucrat si eu) ,merg la gimnastica saptamanal cu Noura , merg in vizite ,zi de zi am cate ceva nou de facut ,de asta nici nu prea am intrat pe forum in ultimul timp .
De ce mi se intampla toate astea....nu stiu !!!!
Nu cred ca mai pot face fata inca 2 luni , trebuie sa vb cu pediatrul sa aud si parerea lui


Va pup ,va imbratisez si va doresc o noapte placuta






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Ala, ma bucur mult ca te-ai linistit
Din ceea ce ti-a spus consultanta, recunosc f multe ca fiind deja spuse si de Ionela(pusul des la san, sanii moi dar care au lapte etc).

IMi pare rau ca treci prin asa ceva. Eu sunt convinsa ca tu ai lapte, probabil te-ai panicat si ai agitat-o si pe Noura insa daca pentru tine alaptatul este un chin, si eu ca si fetele celelalte cred ca nu are sens sa te chinui. la urma urmei, ai facut tot ce ai putut.

elly, multumesc

sei nu stiu cat de ok e sa dai la Ela ceai de musetel...

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Alayna ma bucur ca te-ai mai linistit
pupici de la noi si mult laptic

Sei, voi nu faceti kaki, dar noi facem cu lapte nedigerat si cu mucus, permanent. Eu nu am vazut la Maia niciodata kaki pastos :(((
O sa ii duc o mostra la pediatru cand mergem la vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Hellena ,iti dai seama ca tot ce scrii acum pe forum ,citeste si el ,da?
Stie deja de temerile tale ,ca vrei sa-ti schimbi id-urile ,ai grija ce scrii etc etc





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Ala, ai primit sfaturi excelente. Da, la un moment dat ( poate mai devreme de 4 luni, poate mai tarziu, majoritatea mamicilor au senzatia de san gol. Se regleaza lactatia si gata. Nu inseamna ca nu mai e lapte.
Mie abia de acolo imi place alaptarea#536; am laptic pentru copii si am si corpul meu inapoi( a se citi sanii mei)
Personal cred ca esti foarte stresata exact pe tema lapticului. Stresul in acest moment e fix asta.
Cum iti spunea si consultanta: uda scutece? e bine? atunci AI EXACT CAT LAPTE ARE NEVOIE
Imi pare tare rau ca nu reusesti sa te relaxezi referitor la alaptare. Poate gresesc, ca nu le stiu pe toate, dar cred ca aici e cheia la tine... sa capeti incredere.

Lena-, zen mamico... e ok asa scaunul fetei. Scaunul sugarului alaptat exclusiv e de la lichid( apa) pana la pasta omogena... cam in orice fel. Nici eu nu am vazut inca la Tudor scaun pastos. Deocamdata sunt apa sau apa+grunjuri . Relax. Asa erau si la Mihnea si la milioane de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Deci.. mi-am luat alt laptop si il urasc.. am scris ditamai mesajul sa il sterg.. nu stiu ce are idiotenia asta de laptop de tot imi sare paragraful...
de asta prefer sa raspund la fiecare mesaj in parte...

ANCA... multumesc din suflet pt sfaturi.. multe chestii am observat si eu din ce zici si desi imi puneam intrebari nu am facut legatura..
- cu bicicleta .. da imi dau seama ca la dreptul varsa, la stangul face parturi
- cu supozitorul ... cand ii puneam zilnic, rareori , f rareori, facea caca pastos, ( acu imi dau seama ), imi puneam intrebarea de ce are bucati de laptic ( uneori f multe si mari), acum imi dau seama ca ii fortam intestinul , mai mult avea zile in care nici cu supozitor nu facea decat o apa galbena , aprope curata, si putin.. probabil doar din contractrea intestinului.. offfffff cat am chinuit-o
- iar nu inteleg de ce dupa 10 zile face caca cantitativ cat dupa 2, insa e verzui .. nu auriu ...
-pe burtica o pun de 3-4-5 ori pe zi, bicicleta o facem , insa o sa o fac mai des, si masaj ii fac de vreo 3-4 ori pe zi cate 1-2 minute
-laptele nu il beau pt bube, ci pt ca dr o suspecteza la sensibilitate la PLV, deoarece se balona si avea crampe
- la noi cam dupa 5 zile incepea sa dea semne ca o doare burtica
Dar totusi de ce uneori facea zilnic? alteori la 2 zile .. iar acum la n-spe mii de zile nu face ...
Dupa prima vizita la medic , i-am pus supozitor + debridat o saptamana, apoi o zi facea , una ii puneam supozitor, (o saptamana), apoi o saptamana a facut zilnic, apoi a trecut sa faca la 2 zile ( nu ii mai puneam supozitor).. si pt ca dupa 10 zile de facut la 2 zile , nu mi-a facut 4 zile decat ff putin la a 2-a zi.. i-am pus supozitor si am stricat ciclul format de ea , de atunci iar 3 sapt de supozitor.. sambata singura, de atunci nimic...
Ma rog Domnului sa ne reglam si sa scap de stresul asta (sa pot sa ma stresez de altele )...

Mergi la inceput