Strugurasi de Sept-Oct2011 *36*

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooka

Oricum indiferent ce chimicala obosita e nu cred ca niciun consilier in alaptare nu'si asuma raspunderea pentru efectele cresterii lactatiei cu motilium sau ce'o fi, tot pe raspunderea proprie o faci, punctul meu de vedere ca nu trebuie recomandat chiar orice mi'l sustin.

mami de Sofia 08.08.08 si de Zoe 20.10.11
Doamne ai grija de noi!


eu am zis ce mi-a zis Natalia, ea nu cred ca va intra pt ca se pregateste sa mearga in tabara maine..
M-a sunat si mi-a zis ce a facut, ce i-i s-a recomandat, de catre cine, si mi-a zis sa iau si eu ( amandoua eram cu sanii fleasca in perioada aceea).. eu nu am luat tocmai ca sa nu imi asum reactiile adverse, mai ales ca mamei mele motilium i-a dat fel de fel de stari..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

m-a intrebat o prietena si va intreb si eu pe voi ca n-am stiut ce sa ii spun: la un bebelus de 11 luni merge sa ii faca piureul din legume din acelea congelate, din comert?

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikka11

m-a intrebat o prietena si va intreb si eu pe voi ca n-am stiut ce sa ii spun: la un bebelus de 11 luni merge sa ii faca piureul din legume din acelea congelate, din comert?

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Daca nu au conservanti eu zic ca merg folosite. |In fond,si daca le iei tu din piata,de vara,si le pui la congelator tot cam alea sunt,ca nu sunt mai fara ingrasaminte decat alea .


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Se intalnesc doua femei canibale.
Zice una: Nu stiu ce sa fac cu barbatul meu.
Raspunde cealalta: Stai sa-ti dau o reteta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Lali, multumesc mult pt raspuns

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Poate copilul sa se constipe din lapte "prea gras"

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



NU! E laptele perfect pentru copilul tau. Dar, da, exista lapte mai gras si lapte mai slab. Ca asta difera si de la masa de dimineata pana la masa de seara, de varsta copilului... de anotimp... etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_toma

am revenit de la doctori.Concluzia e ca Iancu e perfect(cra cra), are 8000g si 67 cm.Am discutat despre diversificare si a zis sa ii dau cu o saptamana inainte de vaccinul de 6 luni, de ce?! pentru ca cica dupa vaccin o saptamana nu e indicat sa ii bagi nimic nou in alimentatie si e ok sa inceapa cu joaca de-a mancatul cam cu o sapt inainte.Mi-a recomandat sa incep cu supica de legume in special morcov si pastarnac, dat din lingurita.Sa nu ii dau fructe inca pt ca el si asa face kk minim o data pe zi si mai degraba le bagam dupa legume.

Eu cu alunita am avlat ca tre sa o scot , si mi-am facut programare saptamana viitoare dupa care sa o dau la biopsie.Sunt ff increzatoare ca nu e nimic

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Tot atat de bine puteti incepe dupa ce trece efectul vaccinului. Adica o sapt mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Si eu am o problema cu cei care exagereaza cu vaccinurile. Ok ...inteleg , e de dorit sa injectezi in copil tot felul de substante dar de aici pana la a emite idei de genul : iti vaccinezi copilul - o sa faca cancer...ar trebui sa fie drum lung. Iaca din tot liceul (generatia mea) 8 clase a cate 30 de elevi fiecare + prieteni , cunostinte, cunostinde de-ale cunostintelor - toti vaccinati in copilarie DTP - cunosc 2 pers care au fost lovite de soarta (cancer) si au si murit. Pai daca ar fi fost de la vaccin cred ca ar fi trebuit sa fim lati macar <MACAR> 10%. Nici un autist printre cei mentionati mai sus.

Eu nu mi-as vaccina copilul Ror pt ca eu am facut si rujeola si rubeola si n-am murit. Am inteles ca oreionul e problematic la baieti ...ceva legat de sterilitate. N-am aprofundat..poate cand oi avea baiat citesc.

Rubeola am facut de 2 ori. Ultima data la 18 ani. Si daca la mine prima data nu a insemnat si imunizare de ce as crede ca un vaccin imi imunizeaza copilul. Prin internet se zice de impactul rubeolei asupra fatului in sarcina. Da iaca, eu am facut a doua oara la 18 ani rubeola dar puteam foarte bine sa o fac pe sarcina la o adica. Deci mai corect e sa te testezi decat sa iei de buna o imunizare fie ea naturala sau artificiala.

Ca vaccinul hepB ar produce ciroza nu cred nici sa ma tai ! Ar trebui ca vaccinul sa contina virusul viu neatenuat.

Cu alte cuvinte ..inteleg sa nu vrei sa iti umfli copilul cu vaccinuri dar sa afirmi ca o sa faca boala X si Y din cauza lor este deplasat.

Parerea mea . Nu dati cu rosii.


Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!


mie 2 din 240 mi se pare imens riscul. Luam in calcul procente mult mai mici
cu oreionul la baieti e nasol, cu atat mai mult daca vaccinul in protejeaza vreo 10-15 ani si apoi face... dar si daca face o forma de aia urata urata pe la 1-2-3 ani si nu te intelegi cu el si plangi de mila lui....
Greu de ales

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

Am ajuns la ai mei

Anca daaa …. Si noi am schimbat masina la bb1. mai mare decat asta ne-ar trebui un microbuz E o feerie sa pleci la ski in formula 3 + bebe
Ma gandesc la Nati … 4 + bb. Sigur luati un wagon, ceva
Nu-ti face griji. Sigur va fi ok biopsia.

Nana ai dreptate pe o parte. Stiu ca esti bine intentionata. Pe de de alta parte cum au mai spus si fetele cred ca suntem toate mature si vaccinate si capabile de a lua deciziile potrivite in ceea ce priveste detaliile pe care le dam pe un forum public. Eu spre exemplu, da, am lasat casa goala pt o saptamana. Dar nu stie nici dracu unde stau ... decat in Corbeanca pe dreapta. Si zau ca sunt multe case pe dreapta
Acum, fara gluma, cred ca fiecare dintre noi isi asuma, sau ar trebui, ceea ce posteaza.

Sei chiar nu stiu ce sa-ti spun cu kk pt ca mie amandoi mi-au facut fara probleme. Dar si eu cred ca se regleaza cand o diversifici

Mikka. Da. Normal. Exact cum a zis si Lali, daca nu contin conservanti si de obicei legumele congelate nu contin, poate sa dea linistita.

Alayna cred ca s-a spus cam tot ce era de spus. Insist si eu in a merge cu fata la spital.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Ionela, am specificat: nici la aia 2 nu cred ca au fost de vina vaccinurile.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput