Strugurasi de Sept-Oct2011 *36*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Ala - imi pare tare rau ca treceti prin asta . Incearca sa ai rabdare, poate pa na la urma va accepta un laptic. Partea buna e ca deja are 4 luni si poti incepe sa ii dai legume sau fructe si inclusiv apa. Macar astfel nu se deshidrateaza si nu moare de foame.
Asteptam vesti bune!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

ala, ai spsu ca ai gasit acolo consultant. Ce faci? nu suni? nu mergi sa vezi ce si cum?
Tipa de care zice sei( natalia ) e medic consultant. Cred ca se refera la doamna Muresan... cred... daca e ea e o tipa ok. Si da, ea poate recomanda medicamente
Eu nu recomand medicamente.... dar, mai mult decat atat, in tara in care stai tu nu iei medicamente de la colt de strada... asa ca ti-as recomanda inutil
Ce sa faci? PAI IN PRIMUL RAND SA NU ASTEPTI SA TREACA UN TIMP ( 2-3 ore) apoi sa stimulezi lactatia. Asta e cea mai mare greseala. lactatia se stimuleaza ACUM.... nu mai incolo!!!
Cu cat astepti cu atat scade!!!
Ia legatura cu consultanta pe care o intalnisei...
Daca da semne de deshidrtatare, fuga la medic
Sanii moi nu inseamna ca nu ai lapte
daca nu iese la stors, nu inseamna ca nu ai lapte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

fetele, compul meu imi joaca feste... si asa stateam prost cu timpul... acum merge ca rasnita.
Scriu mesajul si il las... ma intorc peste vreo cateva minute si apare mesajul scris... il trimit... si sper sa si ajunga
Sper sa-i dau de cap repede... ca ma tampesc asa
Nu mai spun ca.... NU AM TIMP de el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Sei, cum mai stati cu dermatita?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

eu stiu ca tu Ionela militezi pentru alaptat :), dar cred ca sunt si situatii in care trebuie sa te opresti. mie mi-e clar ca Alayna e la capatul puterilor, de altfel a si spus-o. cred ca a incercat destul si mai cred ca astepta de la tine un semn ca poate sa nu mai incerce cu alaptatul. poate ma insel.
dar pana la urma e importanta si sanatatea mintala si fizica pana la urma a mamei. daca alaptarea a ajuns un chin, e timpul sa spui stop. asta-i parerea mea.
iar cu fata, Alayna, eu as fi mers demult la spital.
ai grija de tine, de amandoua si tine-ne la curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Multumesc pentru mesaje fetelor

Noi ne-am imbracat sa mergem la spital si fata mi-a adormit in brate atat de adanc ,ca mi-a fost mila s-o trezesc si s-o imbrac.
Am mufat-o la titi un pic si a mai tras de acolo,auzeam ca inghite

Ionela, am dat in gol vreo 20 min la pompa un san moale ,nu iesea nimic,apoi dintr-o data a inceput sa tasneasca laptic prin vreo 5 canale ,nu reuseam sa le numar,erau ca firele de ata ,lapticul facea spuma si in 5 secunde a iesit 40 ml !!!!Apoi n-a mai iesit absolut nimic ,e de bine ,da ???
Am sunat la consultanta si nu mi-a raspuns nimeni sau poate am copiat eu gresit numarul
Vad cum e fata cand se trezeste am stors deja 70 ml pana acum ,tre s-o pacalesc sa-l primeasca daca nu ...la spital








Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

AlaynaAm vazut ce pb ai si imi pare tare tare rau sper sa rezolvi cat mai urgent, si eu sunt de parere sa insisti cu lp, lm, oricat de bun este, daca alaptarea devine un chin, atat pt mama cat si pt copil, mai bine NU!
Lingurita o accepta in gurita? Daca da, poti lua cereale pt 4 luni (humanna, nestle, milupa, organix-am luat si mi-au parut ff bune!) si le amesteci cu lapte si ii dai asa.
Da-i noaptea, cand doarme mai mult, pacaleste-o. Ce tetine folosesti la biberon?

Minunea mea mica a venit in viata mea ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

alayna, de ce nu i-ai bagat biberonul cand dormea?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Ala
Imi pare tare rau de situatia prin care treci. Dar stresul nu ajuta. Linisteste-te. Eu sanii tari ii am dupa 7-8 ore cat sunt plecata la lucru. Ma mulg, zic eu ca nu mai iese. Si daca pun copilul la san tot inghite, are ce.
La deshidratare, grija mare. Mergeti la spital.
200 de grame sunt hainele cu scutecul, deci poate fi diferenta ca avea alte haine, scutec mai plin, stomac mai plin, etc.
Ai nevoie de odihna si de liniste. Macar pentru cateva ore, daca nu o noapte buna de somn.
Nourah va manca, pana la urma. Si daca tu ai reusit sa scoti cu pompa 30 de ml, ea reuseste sa scoata mai mult.

ASTA DACA MAI VREI SA ALAPTEZI
Daca nu, nu e asa mare problema. Bine ca ai reusit si atata timp. Nu are sens sa va chinuiti amandoua. Chiar as zice sa lasi fata cu tata pana maine dimineata, du-te la un hotel si dormi.
Sa ii dea tata de mancare din biberon, tu esti prea stresata si ea simte. Tu nici in aceeasi camera sa nu fii.
Daca lapte praf nu, atunci altceva, ca sa te linistesti tu vazand ca mananca. Dar la fel, nu ii da tu, ca ii transmiti toate starile astea.
Capul sus, si gata, daca chiar nu vrea nimic, la spital, o rehidrateaza si vezi de acolo ce mai faceti. Un copil linistit mananca mai bine decat unul agitat. Si o mama stresata isi agita singura copilul.
si suntem alaturi de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Sei, cum mai stati cu dermatita?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!
ca curu.. sapt trecuta nee-a recidivat pe picioare.. dupa 3 zile de advantan ne-a trecut pe fata,dupa 2 zile fara ne-au aparut iar, deci....
o-i marita-o buboasa si nekkcioasa

daca ii dau suc de mere il pot lungi oare cu ceai de musetel?in cat timp ar trebui sa faca caca dupa ce ii dau suc de mere?


Mergi la inceput