Scolari de iulie-august 2004 (91)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata
Alice nu ma uit la ce poze ai pus ca-s in cura . deci shhh
merg copchilasii vineri la Cangur?
cum mai stati cu zapezile?
noi nimic nou de raportat, acasa, lectii, prosteli, mai o cafteala... de-ale noastre.
o zi buna sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza...meii se facu iar un frigg,-15 grade scartzaia zapada intr-un hal
Kim io habar nu am ce face ea la teatru si ce colegi are pentru ca se ocupa tacsu de lucru asta eu luni am o zi infernala...dar am aflat ca-l cheama Venianinca-s patru frati si toti inscrisi la teatru si ca stau intr-o zona periferica a iashului...ca-s un pic mai colorati dar mandra zice ca tacsu este alb....stand de vorba cu ea mi-a zis ca printre altele ca ea este a 6 a iubita dar ca se gandeste sa le paraseasca pe celalalte si sa ramana doar cu ea...tacsu a zis ca-i arab atunci ...io cred ca este un pic de rrom.....legat de ce mai fac la scoala,antonime sinonime fac, si cuvinte care se scriu la fel dar au mai multe intelesuri...dar nu fac cu cratima mie mi se pare ca eu nu le pot inca intelege ci doar le invata mecanic...
Roxi si mandra merge vineri la cangurul...am facut toate subiectele din anii trecuti...toate le-a facut cu o singura gresealadesi gandeste bine,incercuieste prost....ieri la scoala au primit testul de la euclid a gresit doar ultima intrebare....eu cred ca ori oboseste ori se relaxeaza cand ajunge la ultima
hai ca ma duc la treburi,abia astept sa treaca si saptamana asta ca m-am saturat de restante,licente si orar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Kim, la noi nu s-a introdus notiunea de cratima, nici antonime-sinonime. Super ideea cu teatrul radiofonic. Si eu am introdus cititul obligatoriu. Si ca sa stai linistita, sa stii ca Matei scrie mai bine dupa dictare decat atunci cand transcrie.

Ioana, tare Mariuca

Aseara am ajuns pana acasa, dar nu puteam sa intram in curte, a batut vantul si a blocat poarta, dar a reusit Petro sa forteze un pic si am reusit sa intru eu...
La 7 ne-am apucat de teme, am reusit sa terminal la 9.30, in conditiile in care isi facuse o parte... Cred ca vor sa recupereze din mers si ii omoara pe copii...

va pup, nu-s chiar in cea mai roz dispozitie, m-am saturat de vreme si de vremuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Buna dimineata!

K, nici la Stefi nu am vazut cuvinte cu cratima, de sinonime, antonime nu stiu, o intreb diseara (daca nu uit).
Alice, ce bunatati, yammy. Eu sunt tare pacatoasa, sunt o pofticioasa si jumatate si cu muuuulte kg in plus .
Roberta, bine ca ati ajuns acasa. Se pare ca totusi de opreste ninsoarea si poate se mai incalzeste un pic.
Roxana, si Stefi merge la Cangur. A facut si ea subiectele din ani trecuti, are si subiecte corecte, dar are si un subiect la care a gresit 3-4 intrebari. Probabil depinde cat de atenta este.
Si Stefi a primit ieri de la un coleg un inel si un soricel de plus cu o inimioara si mi-a atras atentia dna ca s-au si pupat. Stefi sustine sus si tare ca doar pe obraz
Foarte interesant teatrul radiofonic, il voi incerca si eu. Si noi incercam sa citim zilnic, dar depinde cand ajungem acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

va pupacim si noi din viscol si ninsoare, insa nu e grav.
cratima nu, de restul stiu ca exersau oral asa ca la un moment dat imi tinea Giulia lectii despre cuvinte cu aceeasi forma si sens diferit si era incantata.
de citit, zilnic, o pagina, un paragraf, orice. altfel fac urat eu.
in rest in limite, sambata mergem la chef la fete

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Ioana, felicitari pentru premiu! Superhaioasa Mariuca!

Roxana, noi ne-am inscris la Canguras, vedem ce iese.

Olivia, nici la noi nu le-a introdus notiunile de cratima, de sinonime si antonime.

Alice, ce de bunatati faci!
Io sa stii ca nu-s la dieta!

Maria e pedepsita...dintr-o suta de motive. Pentru scris pe pereti cu stiloul (dupa ce in prealabil i-am zis de nu-sh' cate opri sa nu mai faca) i-am luat toti banii din pusculita (ma cam durea sufletul , dar asta ii zisesem ca o sa-i fac daca nu se potoleste!). Pentru certurile interminabile legate de lectii stau acasa desi au fost invitate la petrecere la o prietena de-a lor. Am observat ca pedeapsa cu neuitatul la desene a inceput sa devina neinteresanta.
Ioana e de asemenea pedepsita pentru ca nu poate sa fie numai una dintre ele...Asa ca ne distram!

In schimb la ce-a mai crancena pedeapsa, sa nu aiba voie sa iasa la joaca la zapada, nu am ajuns! Desi le amenint zilnic...
Aseara de abia le-am bagat in casa la ora 7.30. John ne-a certat foarte tare. Pai ce sa fac frate daca parintii din zona au facut tunele si iglu-uri prin zapada, au bagat lumanari parfumate aprinse inauntru...imi venea mie sa nu ma mai duc acasa....
Sunt si dealuri de zapada numai bune de derdelus, e super la joaca! Asa zapada n-am mai vazut!

O zi frumoasa sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

stiti ce problema are Giulia ??? :(((
ca are par pe maini. mnoah noi stem mai asa din neam de maimute si a zis ca nu l mai suporta ... de 2 saptamani zilnic ma intreaba daca ii va pica. eu i am zis ca asta o sa i pice ...

Cristal, ioi. Macar sa aveti rezultate bune !!!
Ce fain la voi cu zapada !!! (cum sa intri in casa in asemenea conditii :-)

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristalina
Pai ce sa fac frate daca parintii din zona au facut tunele si iglu-uri prin zapada, au bagat lumanari parfumate aprinse inauntru...imi venea mie sa nu ma mai duc acasa...


Data viitoare zii mai din timp de activitati din astea minunate si vin derect la voi cu tot cu prajituri !!!
Si Andreiushu s-a inscris la cangurul matematician de vineri, la inceput era entuziasmat, acuma cind i-am dat sa rezolve problemele cica nu mai vrea sa participe, hehehe !!
Am vazut si eu o parte din subiectele anterioare, pe cuvint ca unele mi se par complet aiurite pentru copilasi de clasa I !! Si daca va zic ca m-am blocat permanent la unul din exercitii si habar nu am avut sa il fac ... o sa rideti de mine, dar e adevarat !!

Alice si Andrei
"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"
www.youtube.com/watch?v=1G4isv_Fylg&ob=av2e" target="_blank">Paradise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mai, mie subiectele de Cangur mi se par foarte misto. adica ii stimuleaza, nu-s clasicele adunari si scaderi. parerea mea.
Patrick face si ortograme si antonime/sinonime. luni au avut test si a luat _fb desi eu ii dadeam mai putin.. a aiurit un subiect intreg. in clasicul stil de "mie imi e gandul la bay blade.."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

La Cangur parca sunt matematica si logica, ceea ce nu e in mod necesar acelasi lucru (nu m-am uitat cu atentie ). A facut un test, le gandeste bine, le transcrie aiurea pe fise asa ca nu-mi fac iluzii...
O sa mai facem azi un test sa vedem cum e.

In afara de tunele, iglu si lumanarile parfumate, au iesit copiii printre blocuri cu ATV-urile...(daca avem loc de manevre, deh! )
Maria alalteieri m-a plans juma de ora ca nu o las "sa se plimbe cu Bogdan cu ATV-ul!" Cand i-am zis in casa lui John i s-a ridicat tensiunea

Mergi la inceput