Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 31

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Dana, se pare ca da. am cerut parerea a 2 medici. oricum.. m-am obisnuit cu gandul si asta e. acum am alta 'problema'. am vazut azi un bebelus uratel si am inceput sa ma intreb: 'oare si pupaza mea va fi uratica?' pt ca eu sunt convinsa ca o sa fiu destul de rationala. stiu, pt noi va fi deosebita.. ca e a noastra na... dar parca vreau si eu un copil frumos (ganduri de gravidoasa zapacita)

AMR fix 4 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Niko aoleu... dati din una in alta, sanatate multa lui Alex
Meg sanatate lui Matei

Monica, fericita 34+ cu Cezar-Andrei

AMR: 6 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui happylica

Dana, se pare ca da. am cerut parerea a 2 medici. oricum.. m-am obisnuit cu gandul si asta e. acum am alta 'problema'. am vazut azi un bebelus uratel si am inceput sa ma intreb: 'oare si pupaza mea va fi uratica?' pt ca eu sunt convinsa ca o sa fiu destul de rationala. stiu, pt noi va fi deosebita.. ca e a noastra na... dar parca vreau si eu un copil frumos (ganduri de gravidoasa zapacita)

AMR fix 4 saptamani

varsta bebelusei Alexia


aoleu... uite ca mie asta nu mi-a trecut prin cap

Monica, fericita 34+ cu Cezar-Andrei

AMR: 6 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikoniko spune:

Happy, sa stii ca cezariana nu e chiar asa de speriat. Eu la prima ceza, dupa 48 de ore, alergam si nu ma mai durea nimik. E adevarat ca aveam 23 de ani, dar cred ca cezariana nu e bau-bau. Cu prima ocazie, am sa va povestesc cum a fost prima nastere la mine.

Niko, mami de Alex(1995) si 29+ cu
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikoniko spune:

Dara, tu ce stii despre recomandarile de anestezie in caz de cezariana, si aplicate in cazul nostru cu mthfr?

Niko, mami de Alex(1995) si 29+ cu
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

niko, sar'na de incurajare. io sunt fricoasa. acum na.. n-a murit nimeni din asta.. nu se termina lumea ca nasc eu
monna, io-s acasa si n-am ocupatie.. si ma gandesc la prostii. asta e
daca va intereseaza, aveti aici un filmulet despre cum se face epidurala. poate e util.

AMR fix 4 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Niko, de ce nu iti face anestezie generala? E vreun motiv anume sau pentru ca se respecta ultimele recomandari ca in caz de cezariana sa fie rahi+epi? Asta pentru ca epi reduce doza de anestezic necesara pt. rahi.
Mda, glicemia aia a fost o zi, in rest se invarte pe la 100, nicidecum la 90 unde tre' sa o duc, maine vad cat e si iar sun la doctor. Eu n-am nicio problema cu insulina aia, mai ales ca injectia e mai simpla decat aia cu Clexane si mi-a mai usor sa mi-o fac. Cel mult am problema sa stau la spital cu orele in caldura sau intepenita sa mai capat un cartus de insulina, ca nu gasesc fara reteta...si daca e sa capat reteta e tot aia, tot tre' sa stau dupa doctor.

La doza de clexane de 0,4 trebuie musai asteptat 12 ore dupa injectie pana sa ni se faca epi+rahi, ca sa nu facem hematom pe coloana, ca asta da paralizie. La un clexane de 0,2, sunt suficiente si 2 ore. La doza mai mare de 0,4 posibil sa trebuiasca asteptat mai spre 24 de ore. Fetele de la gravidute cu trombofilie au oprit unele cam cu 36 de ore inainte de cezariana. Una singura a facut epi+rahi fix la 12 ore si a fost ok. Mai trag si ei de timp pana ajungi la 12 ore de la injectie. Eu stiu orele de la clexane.

Eu opresc aspenter in saptamana 34 abia, asa vrea dr mea gineco, pt ca am risc foarte mare de preeclamsie si plus de asta aspenterul reduce mai bine rezistentele pe unele artere decat clexane, ca clexane nu trece de placenta, nu ajunge la bebe. Dr. Avram voia sa opresc in 32, dr. gineco vrea sa opresc in 34 si pana la urma a fost si dr. Avram de acord. Stau cu morcov ca aspenterul da 10 zile de sangerare, nu 12 ore ca clexane.

La anestezia generala contraindicatia stiu ca e sa nu fi mancat. Plus ca trebuie continuat clexane 6 saptamani dupa nastere - cel putin la astea ereditare. Tu nu aveai SAFL dobandit?

A, si musai se face iar injectie la 6 ore de la cezariana. Eu am unele si in bagaj, ca nu mi-e clar care-i faza, daca-ti fac ei pe toata durata spitalizarii. Acu' cu insulina tre' sa n-o uit acasa, nici nu stiu daca nu cumva, neavand valori uriase, poate insulina nici nu trebuie sa mai fac dupa ce nu-l mai expun pe bebe la glicemii mari.




30+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Nu-l mai ascultasem demult pe bebe cu dopplerul ala mic cu casti si am zis sa vad cat mai e pulsul (numar bataile pe un ceas, ca nu am afisaj la aparat, a fost mult mai ieftin asa) si m-am socat cat de tare se aude acum. Pe bune ca e fix ca in primele fisiere alea ale lui Harvey Karp, asa ca o sa le folosesc cu incredere.



30+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikoniko spune:

Dara, offf, asa am intrebat si eu "de ce nu generala ?". Raspunsul a fost "draga, daca nu te mai trezesti?!" wow! Tare, sau ce??? La mine nu e safl dobandita, e ereditara. Si acum eu fac anticoagulantul la 12 ore. Doar ca mi-e frica de anestezia locala. E vorba de teama fata de lipsa autocontrolului. Cum ziceam, am si eu o gramada de pasarici. Am sa intreb si la dr U, dar as fi vrut sa te intreb si pe tine: "tu ce ai alege?"
Cat despre glicemie, mda e un stres cat casa pe tine

Niko, mami de Alex(1995) si 29+ cu
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ei pisici nu te mai trezesti, vaai, bine ca dr mea nu ma sperie cu d'astea, mi-a zis maxim ca ii e teama de formare de cheaguri dupa operatie (cu tot cu clexane) si inchis plaga mai greu.
Pai dr a zis tot de rahi+epi si eu vreau s-o atentionez ca s-ar putea sa ma panichez in cazul asta, m-am gandit ca fac ei ceva.
Da' oricum esti legat, ce-ai putea sa faci? Adica in ce sens zici de auto-control? Eu ma gandesc ca cel mult ma panichez interior, exterior banuiesc ca nu fac nimic bizar.
Mie mi-e cam teama ca mi-e rau dupa generala, am mai avut 2 si mi-a fost mult timp rau si as merge pe rahi+epi cum zic ei. Adica fac de care zice dr. sa fac. Nu stiu cate ore de la masa trebuie sa treaca la aia generala, dar am impresia ca daca trec de la ultima masa, trec si de la clexane.



30+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput