Fluturasi de Martie-Aprilie 2011(125)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Citat:
citat din mesajul lui catank

yvyana nu am inteles

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







... adica am luat o bucata de carton mai tare (coperta de caiet/revista) si am facut-o roata in jurul blatului (ca sa fie fix cat blatul ca diametru, pentru ca blatul l-am copt anterior intr-o tava rotunda normala fara fund detasabil) si am unit capetel rezultand un cilinru, le-am capsat (le poti lipi cu banza adeziva de exemplu) si am invelit tot acest suport improvizat in folie de aluminiu...





Am inteles acum. Nu intelesesem ce si unde capsezi. Dar...banuiesc ca trebuie cat de cat fix pr a nu se prelinge crema intre suport si blat, nu?
Multam tare mult!


mikiimi place tare mult compozitia tortului, pacat ca acesta e ornat naspa...Sa vezi de opera de arta fac eu
Cred ca m-am lasat convinsa, am sa-l incerc!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







Da, trebuie facut fix in jurul blatului si nu ai probleme (cremele au consistenta unui iaurt mai gros dupa ce adaugi gelatina si nu curg) am editat mai sus.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

corect, ca doar nu torn ''apa'' peste. Multam tare mult!

Micuta ce face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

Alexina i-a scazut febra de la antitermice, acum are 37,5 scazind 4 puncte e normala, iar despre mucisori face doar daca plange in rest nu are am luat oscilo oare sa ii dau sau nu inca?

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

corect, ca doar nu torn ''apa'' peste. Multam tare mult!

Micuta ce face?

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca








Noi la fel suntem, i-a iesit un dintisor, dar maraiala continua...

S-a trezit...
Ufffff...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

yvyana micuta maraita. Trebuie sa se trezeasca si I acusi, doarme de la 11.
Pupici tuturor mamicilor.
Pe maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana


Iti spun eu cum, ca am facut mute retete de tort cu mousse si formele de tort cu fund detasabil cumparate din comert nu sunt suficient de inalte si risti sa pice crema pe alaturi : eu dupa ce scot blatul din cuptor il pun pe sot sa mestereasca la un suport cilindric facut din carton ordinar masurat pe dimensiunea blatului pe care il capsez si apoi il tapetez cu folie de aluminiu asa crema nu se lipeste de carton si cand e inchegata scot din frigider, tai cartonul si dezlipesc usor folia alimentara si gata!!!







da, ma gandisem si eu sa-l inalt cu carton de jur imprejur


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Citat:
citat din mesajul lui MaryM85

Alexina i-a scazut febra de la antitermice, acum are 37,5 scazind 4 puncte e normala, iar despre mucisori face doar daca plange in rest nu are am luat oscilo oare sa ii dau sau nu inca?

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)


eu i-as da oscilo si daca incepi sa dai, continua vreo 5-6 zile


Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Am inteles acum. Nu intelesesem ce si unde capsezi. Dar...banuiesc ca trebuie cat de cat fix pr a nu se prelinge crema intre suport si blat, nu?
Multam tare mult!


mikiimi place tare mult compozitia tortului, pacat ca acesta e ornat naspa...Sa vezi de opera de arta fac eu
Cred ca m-am lasat convinsa, am sa-l incerc!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







da, si eu am sa-l ornez altfel chiar daca nu ma pricep..dar las imaginatia sa-si faca treaba..vreau ceva sa pot scrie pe el un mesaj..
iar cu cremele eu nu-mi fac probleme ca vor curge..am mai incercat crema din frisca si cu ceva gelatina si mi-a iesit bat de nici nu puteam sa o intind..iar la rece, mmmm ce bunatate si cu visine si ceva visinata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

strumph, am vazut si eu pozele cu papusa eleganta de mamica lui elli ce sa zic..chiar daca pe multa lume oripileaza gestul eu nu i-as condamna asa rau..vlad al meu de mic daca ii ceri un pupic..si e darnic, da la toata l;umea si daca ceri si daca nu ceri..iti trage o stampila drept pe gura degeaba am incercat eu explicatii si alte cele..le da asa cu o pofta ca iti vine sa-l mananci si te bufneste rasul.. spre deliciul majoritatii, al bunicilor, matusilor
acum iti dai seama ca toata lumea, tineretul in general, se oripileaza si o condamna pe masa, ca de, la invatat asa
dar mi-e drag si mie, recunosc..sa primesc cate o stampila pe ora..hai la 2 ore..
asa ca daca ne-om vedea vreodata aveti si cate o stampila de la vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

strumph- minunate pozele cu voi. piscoata e frumoasa foc.mititica ce s-a lovit la obrajor. las ca trece pana se marita
mada- am vazut si pozele cu voi.super toate cele facute de tine. bravo pt vointa.sper ca a apreciat lumea. sa-ti traiasca copilasii frumosi. chiar ai slabit f mult, sincer

NINGE PREA TARE!!!!!!!

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput