Strugurasi de Sept-Oct2011 *35*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Am intrat si eu pe blogul Cristelei Georgescu sa citesc despre diversificare...m-am ingrozit. Nu stiu daca l-am tinut deschis 1 minut ..chestia aia cu vaccinurile mi se pare groaznica!

la cati copii se vaccineaza in ziua de azi ...dupa teoria ei ...prin 2050 o sa fie numa batrani pe planeta ...

eu cred cu tarie ca un copil se pricopseste cu muuult mai multe substante daunatoare, potential carcinogene din ceea ce mananca, respira, pune pe piele decat din vaccinurile astea pe care le fac ei.Dar , ma rog, fiecare cu ale lui..

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!



Oana, si eu m-am hotarat sa fac vaccin pana la 6 luni si sa recuperez din alte puncte de vedere, detergent, hrana, hainute, jucarii etc... cat mai eco si sanatoase.
LA cel de 1 an si mai sus inca ma mai gandesc dar 60% nu le fac.


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Si eu la fel ma gandeam. cred ca zic pas la cel de 1 an. chiar o sa o intreb pe siminiceanu ...sunt curioasa ce imi zice. vineri mergem la ea.

am gasit ceva super:

http://www.asianhomegourmet-online.ro/retete-chinezesti-steamer-bambus%C2%B820-cm---set-3-piese-414.html

asta ca tot in asia incidenta cancerului e fff mica.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

oana, mi se pare super steamer-ul asta...

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

,

may, imi pare rau pentru parintii tai. Acum vad si eu ce inseamna boala asta la socrelul...este crunta...


Voi aveti girafa Sophie? De unde ati comandat-o si cat de incantati sunt strugurasii de ea?


Ma mai intereseaza un centru de activitati, din alea cu paturica. Are cineva? Ce recomandati?

Multumesc!








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

bunny dupa nenumarate mesaje pierdute, am inceput sa scriu in word si dau cu copy/paste la raspuns. e muuuult mai sigur

app de sterilizare. si eu m-am gantit la asta. nu stiu daca se sterilizeaza, nu am citit dar o sa caut. dar stiu ca se pot spala/curata. si se gasesc rezerve. daca nu se sterilizeaza trebuie sa ai un stoc impresionant de rezerve.
dar il foloseste o data. molfaie cat molfaie la ea (imi imaginez max 30 min), apoi i-o iei si o speli. doar nu lasi toata ziua copilul, vorba ta, cu bale si macare ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_t

,

may, imi pare rau pentru parintii tai. Acum vad si eu ce inseamna boala asta la socrelul...este crunta...


Voi aveti girafa Sophie? De unde ati comandat-o si cat de incantati sunt strugurasii de ea?


Ma mai intereseaza un centru de activitati, din alea cu paturica. Are cineva? Ce recomandati?

Multumesc!









21.09.2011 ora 02:50
Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!







Am eu centru de activitati cu paturica, te poti uita in pozele mela, apare in una sau mai multe... Sasha este super incantat. Da si cu manutzele si cu piciorusele in jucarii, trage de ele, le apuca...

Fetelor, alaltaieri s-a intors si bb-le meu de pe burtica pe spate de 2 ori si azi iar de 2 ori, yupiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikka11

oana, mi se pare super steamer-ul asta...

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)


cred ca e cea mai naturala varianta pt gatit..

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_t

,

may, imi pare rau pentru parintii tai. Acum vad si eu ce inseamna boala asta la socrelul...este crunta...


Voi aveti girafa Sophie? De unde ati comandat-o si cat de incantati sunt strugurasii de ea?


Ma mai intereseaza un centru de activitati, din alea cu paturica. Are cineva? Ce recomandati?

Multumesc!









21.09.2011 ora 02:50
Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!









andreea mie mi se pare foarte misto rainforest de la fisher price. din aceasi gama o sa iau jumperooul. am vrut sa iau si eu salteluta.
dar la noi mai este si problema refluxului. el sta mai mult pe cearceafuri absorbante, asa ca nu se justifica paturica, care ar fi trebuit spalata non stop.
si i-am luat un centru de activitati colorat si cu multe "chestii" de care e super incantat.
asa ca am optat numai pt jumperoo.
dar nu devin prea mari pt saltelutza acum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Salutare strugurei

In sfarsit apuc si eu sa scriu, ca de citit am citit zilnic.

Alex, ma intrebai cum e cu bebe, cine sta cu el cand sunt la lucru. Am o tanti, vecina de sub mine de fapt. Eu am inceput antrenamentul cu biberonul cu 3 saptamani inainte de a merge la lucru. Si tanti a venit 2 zile inainte. Sotul meu e acasa, deocamdata, operat fiind la genunchi, si mobilitate redusa.
Cu mulsul, si noi eram in puseu cand am inceput antrenamentele, si a prins bine ca acum am lapte de reusesc sa pun si la congelator. E important sa stii cat mananca, ca sa poti lasa cantitatea necesara. Deasemenea (Ionela, nu ma bate), e bine sa aiba cat de cat un program de mancare/somn, ca sa nu planga de foame pana se incalzete mancarea. Fiind din biberon, poate intra in obisnuinta o ora de masa. Acum, la noi, are 2 mese in cele 6 ore cand sunt plecata. Cam la 3,5-4 ore intre mese. In puseu avea 3 mese, mai dese.

Atentie la biberon. Eu folosesc avent nr. 2. E ok, nu inghite mult aer, nr. 1 poate s-ar fi chinuit sa traga, nr. 3 prea mare. Dar la mine fluxul de lapte e puternic si gros, nu se compara cu biberonul. De aceea mananca si de la san.
Preferabil tati sa ii dea din biberon, fara tine in camera. Trebuie ridicat si ragait mai des, 2-3 ori in timpul mesei. Eu il pun pe burta dupa aceea, cel putin juma de ora.
Programul trebuie inceput din timp, nu doar pentru copil, ci si pentru tine. Totusi, nu e usor sa isi explodeze sanii de plini. Noi suntem in program de 5 saptamani - 3 inainte, 2 de cand lucrez.
Acum am inceput in weekend sa ii dau doar de la san, asa ca sa se obisnuiasca cu faptul ca daca nu sunt acasa, e bibe, iar cu mine doar tzitzi.
Cu tanti se impaca bine. 2 Saptamani au trecut deja...

Cu baia, nici noi nu facem zilnic. Seara pe la 6:45, il spal pe corp, la chiuveta, masaj scurt, imbracat in sac, si daca vrea tzitzi, daca nu, somn. La 7:15, doarme. In general. Este cand ne lungim pana la 8, dar cam atat, nu mai mult.

De diversificare, inca nu incepem, de abia am facut 4 luni. Deja cam stiu ce si cum o sa ii dau, dar... rabdare

Kora, la melodia asta dansa strengarul de zor intr-o zi.

Hayat, la blog, te rog sa adaugi si butoanele de distributie - facebook, blogger, etc. Suntem pe aici cateva care avem blog, si ar fi ok daca am putea face "reclama". Adresa pe pm, pe grup chiar. Am si eu cate ceva, haine nu neaparat ca multe body-uri sunt patate (daca facem kk), dar am tetine de avent pe care nu le folosesc, aparatoare de sfarcuri si altele. Razvanelul. Si daca ajungeti la termen si banii nu sunt de ajuns, anunta-ne, fara rusine. Nu ai nevoie si de acest stres.
Si e frumos blogul .
M-am gandit ca as putea face si niste bijuterii spre vanzare, tot in acest scop, dar timpul, mai bine zis lipsa lui ma omoara.

Apropo, kk nu a facut de joi, cred. Dam si noi in boala asta. Sa vedem cat ne tine

Cu somnul, citeam pe net ca aproximativ 2 ore ar trebui sa stea treaz un copil la 4 luni. La noi cam asa e. 2-3 ore treaz, apoi somn.

ooka, paine fac si eu, de aproape 2 ani, dar cu drojdie uscata. Bunica mea de la tara avea in pivnita un borcan de maia, dar era doar o bucata de aluat in sare, ala il folosea la dospit.
Masina de facut paine o folosesc doar la framantat, restul manual

Elly , bine-ai revenit, ti-am dus lipsa.

Marryan, unde esti? Ce face Valeria?

Sei, scaun de masina am luat http://www.chicco.ro/product--super-oferta-scaun-auto-eletta-018-kg--1639.html. Dar tot cu scoica calatorim, ca e mai usor, pe zapezile astea. Carucior si noi chicco trio avem, care are 7,5 kg. Mi se pare ok, mai stabil decat cel cu 2 roti in fata. La trotuarele din romania...

Mikka, , sa treceti cu bine de troienele astea.
Si la noi ninge de azi dimineata, traficul e infernal, nu imi pot imagina ce e la voi.

As mai fi vrut sa zic ceva, dar nu stiu ce

pe toate



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikka11

Lena, exact asa ne-am decis si noi, ca cel de 6 luni sa fie ultimul.Si asa merg cu inima stransa la vaccinuri, 2 pasi inapoi, unul inainte. sotul a insistat sa nu ii facem nici unul, este categoric impotriva lor.

Bunny, pana la ce varsta nu sunt ok cerealele integrale pentru copii? ca stiu ca am citit undeva si eu ca cerealele ( toate, nu numai cele integrale) nu ar fi chiar ok pentru bebelusi, de aceea nici nu intentionez sa ii dau in primele luni de diversificare. Dar totusi, cam de la ce varsta sunt ok?

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)


Mikka, dak era impotriva si sotul meu cred k nu le faceam... asa el m-a convins sa le facem :D

Oana, super steamer.

Andreea, noi nu avem girafa, dar de centru de activitati cred k e prea tarziu. Eu nu am luat ca se foloseste destul de putin, Adica dupa ce o ia la plimbat bebe nu mai este interesat.

Anca, ma bucur ca v-ati acomodat ;)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_t

,

may, imi pare rau pentru parintii tai. Acum vad si eu ce inseamna boala asta la socrelul...este crunta...


Voi aveti girafa Sophie? De unde ati comandat-o si cat de incantati sunt strugurasii de ea?


Ma mai intereseaza un centru de activitati, din alea cu paturica. Are cineva? Ce recomandati?

Multumesc!









21.09.2011 ora 02:50
Bine ai venit Andrei Bogdan in viata noastra! Doamne iti multumim!







Noi o avem pe sophie si am comandat-o de pe organicbaby, Ela e destul de incantata de ea, o roade in toate partiile anatomice posibile, o bate de ce prinde ca sa faca zgomot.. deci ii e draga..

In leg cu centru de activitat.. noi nu avem paturica, ci avem gym.. eu sunt incantata de alegerea mea pentru ca e usor de transportat,
Ela a fost ff incantata, acum s-a cam plictisit, a avut vreo 3 sapt in care peste zi numai sub el dormea

Mergi la inceput