Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (48)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Crispy - am mai auzit de copii care se ataseaza de paturica sau de cate o jucarie, si ii ajuta si la adormit...dar Miruna mea nu s-a atasat de nimic...ii tot dau eu o jucarie moale, ca o paturica mica mica, dar degeaba . Noroc pe voi ca adoarme usor.

Alina_din - si mie mi-a zis pediatra sa-i fac branza din lapte de vaca (cumparat din magazin...pasteurizat, cu 3,5% grasime), si cu 8 pastile de calciu lactic la 1l de lapte. Si de iaurt mi-a zis tot din comert, sa iau bio, sau novolact, etc, nu danone.
Fier ii dam si noi Mirunei, 7 pic/zi. O hemoleucograma inca n-am ajuns sa facem...sper sa reusim sambata asta sau cea care vine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Ilida, exact asa avem si noi.Eu il pun pe Filip de la 4 luni, bine il punea max 5 min. Acum stam max 15 min de max 2 ori pe zi, el ar mai sta, dar nu il las eu mai mult. Anei i-a placut fff mult si lui Filip ii place la fel de mult. CRed ca a fost cea mai bune investitie.

Este important ca piciorul sa nu fie pe parchet in toatlitate ci sa atinga numai cu varfurile. NU iti spun ca Filip sare in el cu mainle pe sus


Laura

Cristi, feliciatri pt progrse

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell



Ana, din nefericire toate iaurturile contin LP chiar daca nu este specificat pe ele. Era o singura marca facuta pe la Braila, care am inteles ca se facea doar din lapte

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


BRENAC cred ca se numea Si la Alexia, cand am venit in Ro,a fost singurul pe care l-a acceptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Alina, asa stiu, ca LP este facut din lapte de vaca. Cred ca exista si special, din soia, capra, etc
Dar de ce sa-i faci branza din LM? De ce sa te stresezi, cand lor le place cel mai mult direct de la sursa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Andra imi pare rau ca se trezeste Filip asa des!dintii??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogoshika10 spune:

Hellou si de la noi! Nu dati cu rosii, eu activez mai mult (sau mai putin :P) pe fb...

Felicitari si pupici lui Patrick pentru realizari!
Din cate stiu laptele de vaca e mai putin tolerabil ca atare de catre bebei, fiind si foarte sarat si or mai fi si alte motive. Pe vremea cand nu erau formulele de lapte el se dadea bebeilor doar indoit cu ceai. iata si motivul pt. care si eu m-am strambat cand am auzit ca ar trebui sa fac branzica din lapte de vaca integral... Dar am citit ca se poate face si din formula de lapte sau LM, prind incalzire si adaugare de tablete de calciu lactic sau iaurt ori smantanica (spun din carti...)
Pupici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

MIha, mi-am facut special pt voi cont, am incarcat si cateva poze, ultimele facute la 5 luni, insa o sa pun si noutati.Am dat numele acum ceva vreme , insa nu m-a introdus nimeni.Anda Mares, nascuta in iulie nu am poza inca.Sper sa ma descurc sa conversez si pe FB nu prea am experienta...



Anda, ma bucur mult!!! Cum mai e graviduta noastra? Eu am o slabiciune pentru gravidute!!! Cand ma gandesc ce o sa simti, bebe miscandu se!!! Vai ce frumos!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty


Mada, imi pare rau ca ai aceasta state rea, uite ce fain si optimist a zis o Lori!!! Sa luam exemplul aceastei oaze de fericire!!!




se vede ca esti odihnita!

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




Da... it's not too bad!!!
Si azi sper din tot sufletul sa fac si o sauna!!!
Dupa asta ma pot considera super fericita!!




Spor si sti ca te invidiez pt sauna,da?

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




Sauna mea s a dus de apa sambetei, dar in schimb am fost cu Imi si tati pentru prima data la piscina! Si tare i a mai placut pusculenii! In schimb nu a rezistat mai mult de 15-20 min. Eu nu am mai apucat sa fac nika!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Florina, in legatura cu caca, eu zic ca e ok. Asa facea si Imi, deci nu m am stresat niciodata. O fi asa semn ca a inceput flora stomacala sa secrete si altele semn ca e pregatit pentru diversificare.

In legatura cu sanul, si pe mine m a mai durut asa (doar cel stang). Cum am rezolvat eu problema? M am muls... Stiu ca trebuie dat si sanul ala spre supt, dar eu nu am suportat sa se atinga de el! De aia m am muls. Dar am avut noroc ca mi s a intamplat de vreo 2 ori doar si a tinut maxim o zi.

Te pup si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Fetelor,

Ce repede cresc puii nostri. Pe mine ma strange in spate cand ma uit la Miruna, o vad cat e de mica, cat e de dulce, cum zice ea un 'mama' stalcit cand plange..si ma gandesc la luna iulie, cand va trebui sa ma intorc la munca.
Noi nu avem cum sa o lasam cu nicio bunica, pentru ca ele sunt departe (la 300 km), muncesc amandoua, iar de langa noi nu vrem sa o dam. Astfel, avem 2 optiuni: cresa (de stat sau particulara) sau o bona.

Acum, spuneti-mi si mie va rog, care stie, ce parere aveti de cresa de stat 'Ciobanasul', din sect 2. Sapt viitoare vom depune dosarul, ca daca nu esti acceptat, cica n-ai cum sa o vezi (mi se pare o prostie asta, dar na....)

Deasemenea, daca cineva din Bucuresti ne poate recomanda o bona ok, de treaba, om bun si care iubeste copiii, cineva in care se poate avea incredere....

Nici nu stiu cum sa facem sa fie mai bine.

Multumim


Mergi la inceput