Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (48)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

fetelor va multumesc de incurajari si ganduri bune!cateodata mi-e tare rusine sa ma mai plang,pt ca am senzatia ca noi merem avem cate o problema mai mica sau mai mare...

Noi am inceput diversificarea de duminica cu legume,primele 3 zile numai morcov,azi morcov si postarnac,chiar ii place,numai ca acum suge mai putin cam 5 min la 3 ore,are cate o masa doua cand suge mai mult dar azi efectiv numai cate 5 min noaptea cand se trezeste la fel mai mult de 5 min nu suge....

va pup pe toate si va doresc multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ilida, nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji, el sare singur si nu cred ca ar sari atat de puternic incat sa-si faca rau si sa-si prvoace singur shaken baby syndrome. Uite ce zice aici:
When someone forcefully shakes a baby, the child's head rotates about the neck uncontrollably because infants' neck muscles aren't well developed and provide little support for their heads. This violent movement pitches the infant's brain back and forth within the skull, sometimes rupturing blood vessels and nerves throughout the brain and tearing the brain tissue. The brain may strike the inside of the skull, causing bruising and bleeding to the brain.

The damage can be even greater when a shaking episode ends with an impact (hitting a wall or a crib mattress, for example), because the forces of acceleration and deceleration associated with an impact are so strong. After the shaking, swelling in the brain can cause enormous pressure within the skull, compressing blood vessels and increasing overall injury to its delicate structure.

Alina, dar din ce s-ar putea face branza, daca nu din lapte de vaca?
Dar da, si eu cred ca este prea devreme, dupa 8 luni ar fi mai bine, eu o sa-i dau chiar mai tarziu. Krissy a explicat foarte bine cum sta treaba.
La fel si cu iaurtul, il voi introduce odata cu branza, branza faceam in casa la Eva, iaurt nu mi-a iesit niciodata, am sa mai incerc si la Filip, poate nimeresc. Eva manca numai Campina.

Ana, din nefericire toate iaurturile contin LP chiar daca nu este specificat pe ele. Era o singura marca facuta pe la Braila, care am inteles ca se facea doar din lapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Mady, plange-te oricand e cazul, toate avem cate o zi proasta (numai eu am mai multe)

Filip se trezeste noaptea intr-o veselie, vorba vine, e de fapt intr-o suparare, se trezeste plangand. Azi-noapte de vreo 7 ori numai, intre 2 si 7 dimineata.
Trebuie sa-i suplimentez cantitatile la masa de fructe, de dimineata a ras un cub de dovleac cu o juma de banana.
Am gasit si avocado, acum il pazesc sa se coaca, desi nu am sperante mari, eu am renuntat sa mai cumpar, tot il lasam sa se coaca si se strica. Alte idei nu prea mai am ce sa-i bag la masa de fructe, noroc ca lor le place monotonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Alina, eu nu as da fier fara analize. E f periculos daca e in exces. Cat despre lactate si restul, s-a mai discutat pe aici. wholesomebabyfood recomanda dupa 8 luni, eu asa o sa fac, si cu carnea la fel. eu abia la 7 luni ii bag legumele...




Oana mamica super-fericita de
Eliza Maria (18.07.2011)


Oana pe prospect scrie 2-4 picaturi de Fe profilactic. Ma gandesc ca daca i-as da 2 picaturi nu o sa-i faca rau. Am citit ca rezervele de Fe acumulate in sarcina de bb se cam epuizeaza in 3-5 luni iar LM nu contine Fe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Alina, eu nu as da fier fara analize. E f periculos daca e in exces. Cat despre lactate si restul, s-a mai discutat pe aici. wholesomebabyfood recomanda dupa 8 luni, eu asa o sa fac, si cu carnea la fel. eu abia la 7 luni ii bag legumele...




Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)


I-as da din alimentatie solida ...dar din ce? Carne nu papam inca...spanac nu...poate ar trebui sa incep cu mei ca daca am inteles eu bine contine Fe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_din

Azi am fost si noi la pediatru, controlul de 6 luni(si un pic pic-o saptamana )
Raportam: 9 Kg, 71 cm.
Recomnadarile pediatrei: peste o saptamana introducem carnita de pui. Trepatat trebuie sa introducem si branzica (reteta ei= lapte de vaca semidegresat 1/2 L + 5-6 tablete calciu lactic-sunt cam sceptica... lapte de vaca????nu-i prea devreme??), iaurt de napolact , din comert (?)no coment. Ne-a mai zis sa-i dau fier picaturi. Nu mai stiu cate a zis. Voi cate picaturi ii dati??



Alina cea mai implinita de Mihail (8.08.2011)


Bravo ! bebe grasunel. Eu inca nu-i dau fier asa ca nu stiu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Exact...de exemplu mei...lor oricum le trebuie f putin...iar astia care vand fierul normal ca zic sa ii dai profilactic, ca doar vor sa il vanda :)) Elizei la 6 luni si un pic i-a facut o hemoleucograma si i-a iesit fierul f putin scazut, medicul nici nu s-a sesizat. si mananca doar fructe, cand si cand putin mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell


Alina, dar din ce s-ar putea face branza, daca nu din lapte de vaca?
Dar da, si eu cred ca este prea devreme, dupa 8 luni ar fi mai bine, eu o sa-i dau chiar mai tarziu. Krissy a explicat foarte bine cum sta treaba.
La fel si cu iaurtul, il voi introduce odata cu branza, branza faceam in casa la Eva, iaurt nu mi-a iesit niciodata, am sa mai incerc si la Filip, poate nimeresc. Eva manca numai Campina.
blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Andra eu tocmai la asta ma gandeam ca e cam devreme. Stiam si eu ca dupa 8 luni deoarece proteina din laptele de vaca este mai greu tolerata. Eu nu am incredere in produsele din comert ca ar fi indicate pentru copii. Sigur pune ceva in ele ca sa tina atat de mult si sa nu se acreasca (iaurtul)


Am si eu o intrebare: a facut cineva branzica de casa din LM. Cum a procedat? De ce sa fac branzica din altceva daca lapticul meu l-a facut mare si sanatos...ohoo si inca ce mare..9 Kg la 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Exact...de exemplu mei...lor oricum le trebuie f putin...iar astia care vand fierul normal ca zic sa ii dai profilactic, ca doar vor sa il vanda :)) Elizei la 6 luni si un pic i-a facut o hemoleucograma si i-a iesit fierul f putin scazut, medicul nici nu s-a sesizat. si mananca doar fructe, cand si cand putin mei



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)


Oana eu de unde sa stiu cum sta cu Fe daca madam (pediatra) nu i-a dat sa faca nici o analiza??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_din spune:

Intrebare...LP nu este facut tot din lapte de vaca? Ala de ce este voia iar laptele ca atare nu?

Mergi la inceput