Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (48)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_tc

Buna seara,

Eu ii pun mancarea lui Alex in borcanele de alea de la Avent care sunt gradate si care se inchid ermetic. Si se pot si steriliza (la sterilizator pt microunde). Nu sunt nici f scumpe, 10 pahare cu tot cu capace undeva la 50 de lei.

Si eu am mers tot pe principiul Laurei, vroiam sa vad cam cat mananca ca sa stiu daca ii mai dau lapte sau nu. Plus ca sunt avantajoase ca ii fac cateodata piureul de legume pe 2 zile si unul il pun imediat in frigider si il dau a2a zi.
Oricum Alex a ajuns sa manance depinde de zi undeva intre 170 - 220 gr de mancare solida (fructe ai bine, legume mai putin).



Mamica de Alexandru Andrei 27 Iunie 2011


Da, le am si eu (pachetul mare), dar sunt gradate in ml, nu in gr...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

LA MULTI ANI SARBATORITILOR DE AZI
GABRIEL de Roberta
SARA-IOANA de Ruxiii
MIRUNA-MARIA de Oxidoni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Neata fetelor
Noi am avut o perioada mai grea, Natalia a avut saptamana trecuta cateva nopti cu treziri din ora in ora, intr-o noapte a stat treaza de la 2 pana la 5, eu am fost fff obosita, ea se trezea noaptea spre dimineata adormea mai bine dar eu pe la 7 desteptarea si pregateste copiii pt scoala si gradinita si apoi fugi la servici. Abia azi am reusit sa recuperez ultimil capitol. Acum Natalia si-a mai revenit cu somnul se mai trezeste dar nu asa de des, azinoapte s-a trezit pe la 4 a supt un pic la tzitzi apoi s-a trezit la 7.
La mine sunt unele zile atat de incarcate incat nu stiu cum trece timpul si ce sa fac mai repede, TIMPUL este inamicul meu nr 1 zilele astea.
Mai am un pic de citit si revin.
la toate fetele si la toti bb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crudiutalida spune:

Uram si noi "la multe lunite" sarbatoritilor zilei ! si fugim acasa ....asa ca sa sarbatoresc si eu ziua indragostitilor alaturi de sot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

MAYA-MARIA de cereline
CARLA-MARIA de alinaoprea
ALMA-ALEXANDRA de cioranitza

Corry nu stiu exact ce cantitati ar trebui sa manance strumfii nostri la varsta asta. Eu tot cu borcanasele de la Avent masor. Andra mananca intre 100 si 180ml de piure de fructe / legume insa nu vrea si lapte dupa. Lapte mananca intre 90 si 120ml la o masa. Daca e sa ma iau dupa cutia de Aptamil, Andra la greutatea pe care o are (aproape 6 kg) este in intervalul 3-4 luni si ar trebui sa aibe 5 mese de 180ml...vise taica . De dormit are 2 reprize mai mari, una dupa masa de dimineata si una dupa pranz, de aproape 2 ore fiecare (asta daca e liniste in casa si nu urla Razvi ), dupa care la maxim 8 seara doarme. Insa ieri a mai avut o repriza de somn de la 5 la 6 seara si s-a culcat pe la 9:30. Trezirea dimineata e intre 7 si 8.

In legatura cu fierul, incearca sa mai scoti din alimentele care au aport mare de fier sau macar sa le dai in zile diferite ...pune-ne si noua site-ul cu pricina

Ilida ai dreptate cu faza ca daca sare peste un somn nu doarme mai mult data viitoare. Eu am incercat pe Razvi pe la 1 an asta: i-am eliminat somnul de dupa-amiaza in speranta ca doarme mai mult noaptea. Ei as, tot la 6 dimineata facea ochi indiferent la ora la care il culcam seara.

Nu e tarzie masa, daca a poftit si mai ales daca a si mancat cu pofta, de ce nu. A dormit mai bine?

Florina nu stiu ce sa-ti zic, cel mai bine asteptati rezultatul analizelor. Ti-ai schimbat tu alimentatia in ultimele zile?

Michelle , nu-mi fac griji ca nu se deplaseaza. Mai am un argint viu in casa si savurez momentele de "inertie" ale Andrei...glumesc . Sanatate si tie si lui Stefan. Sa se ia de mana cu Andra ca sunt slabanogi amandoi.

Mada si sper sa treceti repede peste perioada asta. Te cred ca iti este greu singura cu 2 copii.

Navicula sper ca ati avut o noapte linistita si Paula e bine acum .

Oxidoni nu stiu ce sa-ti zic de cei alaptati, dar iti pot spune de Andra, care nu accepta suzeta, ca tot cam asa doarme. Numai ca la noi face minuni landoul (in care inca mai incape ). O pun acolo, se joaca putin cu picioarele / mainile / paturica, isi baga nasucul in patura si adoarme. In 10 min e gata adormita.

Noi suntem Ok sa zic, ca cu mucii m-am obisnuit si nu-i mai consider ceva iesit din comun. Inca nici o urma de dintishori.

fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

LA MULTI ANI SARBATORITILOR DE AZI
GABRIEL de Roberta
SARA-IOANA de Ruxiii
MIRUNA-MARIA de Oxidoni


ANCA de IUSTINA(17 FEB 2005), STEFANIA(29 OCT 2006) si NATALIA(6 AUG 2011)


La multe lunite si de la noi puiutilor scumpi. Sa fiti sanatosi si sa papati bine tot ce va da mami :D::D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cereline spune:

Buna dimineata!Va servesc cu o cafea virtuala,cine are nevoie, eu cu siguranta nu mai pot,am avut o noapte grea cu treziri dese din ora in ora,se linistea numai cand o puneam la san!De vreo 3zile este asa,nici ziua nu doarme cum trebuie!Gingia nu este umflata,asa ca nici vb de vreun dintisor!De abia astept sa si revina cu programul de somn de dinainte,avea numai o trezire pentru papa!Mamici voi scoateti bebei la plimbare in fiecare zi? Eu o scot uneori si la 3zile,din cauza gerului care este!La cat mai multe lunite sarbatoritilor de azi!Multa sanatate bebeilor bolnaviori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Buna dim si de la noi

intram si noi in clubul mamicilor ce nu dorm noaptea..Ianis de cand a facut vaccinu nu mai doarme noaptea..se trezeste urland nu pot sa l linistesc cu nimic decat cu san chiar daca a mancat cu o ora in urma..in patut la el nu vrea sa doarma parca il punem pe ace..lui caruia nu i placea deloc sa doarma cu noi in patmai avem un pic si o luam si noi razna

Eu is racita din nou bocna
Al meu nu are deloc un program batut in cuie..oricum nici el nu poate sta mai mult de 2 2 ore jum traz..si apoi somnik

la multe lunite sarbatoritilor de azi

LA MULTI ANI CELOR INDRAGOSTITISA PETRECETI FRUMOS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Buna dimineata!
Noi am avut o noapte relativ ok. Paula a facut maxim 38.5, care a trecut dupa 6 ml de Ibalgin. Dimineata am trimis-o cu sotul sa-i faca exudat pentru ca are amigdalele imflamate. Decoamdata e doar pe Ibalgin si Tantrum verde.

Ieri i-am dat si eu lui Luca morcov ca deja dispera cand eram la masa. A mancat o lingurita, imi prindea el mana sa o aduca la gura. a fost un scump.
Sa aveti o zi buna! si un Valentin iubaret

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Buna dimineata!

Adra, intai am aplicat comprese fierbinti-fierbinti si l-am pus apoi pe Stefan la treaba. Pasul doi era sa incerc cu acul - mi-era cam teama, caci nu se vedea clar un singur punct, ci era o bucata de tesut. Oricum, azi noapte la 3 l-am trezit pe Stefan si l-am pus din nou la san, caci nu il golise aseara, si era pietroi. Acum totul este ok.
Am lanolina in casa, am dat deja. Acum doar ustura leziunea aceea, nu mai doare.

Sarbatoriti astazi? Eu habar nu aveam daca nu citeam mesajele voastre. Eu si cu Razvan ne-am cunoscut intamplator pe 14 febr, dar asta nu are nicio legatura cu Ziua Indragostitilor. Si nici nu sarbatorim, doar aducem vorba de asta Mai degraba sarbatorim data de cand suntem impreuna.

Mergi la inceput