Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (48)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

alexiamultumesc pt rasp. daca tin bine minte tu nu mai alaptezi, nu? si cum se linisteste la toate aceste treziri? efectiv nu mai am idei ... i cand, il duc la geam, il plimb, ii vorbesc ca ziua ... NIMIC nu functioneaza. si dureaza iar de vreo luna jumate ... ne cam ducem cu capu'

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

eu o simt prin somn cum se foieste si ii bag repede suzeta in gura si mai adoarme, apoi papa . Acum s-a culcat la 8.30 a mancat , mai papa la 2 si dimineata la 7-8
nu stiu sincer , dar cred ca sunt dintii, pe noi astia ne-au omorat :((
Da Laura de alaptat nici nu se pune problema, nici nu stiu daca pot spune ca am alaptat 2 saptamani , si atunci mixt
pupici si nervi de otel , ca stiu ce inseamna trezirile astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Mada imi pare rau ca nu te simti bine, sper sa treca cat mai repede problemele bebeului sa te poti odihnii si tu. Hai ca va faceti voi mari si cuminti

Paula a venit astazi cu febra de la camin si a vomat, odata la camin si inca odata acasa. De la 8.30 are febra peste 38. Acum i-am dat Ibalgin ca tot creste febra. Nu pare sa aiba enteroviroza, cred ca e rosu in gat.
Maine dimineata o sa mergem sa facem un exudat, iar dupa amiaza la medicul de familie,asta daca nu se agraveaza peste noapte si ajugem la urgenta.
O noapte linistita la toata lumea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

Filip s-a obisnuit cu programul, il pun in pat, adoarme in max 10 min, in timpul asta nu plange, se intorce, sta in fund, trage cu ochiul la noi...eu merg si il pun iar in pozitie de somn, i-o dau pe suzi si foieste de 2 ori si se culca

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


lissa, super tare cum se culca Filip! Cum ai reusit sa-l inveti asa? Oare cei alaptati si care nu vor suzi se pot obisnui asa?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Am 2 intrebari:
1. copii vostri cat timp rezita ziua fara sa doarma?
(de ex,noi nu rezistam mai mult de 2.5 h, apoi somn o ora..)

Simt ca innebunesc si eu cu programul de noapte!
In loc sa avansam, este din ce in ce mai rau....
M-am gandit ca poate dorm prea mult ziua!
Tudor sta treaz ziua cam 2.5-3h apoi doarme fix 30 de minute. Eu am citit candva ca si daca sare peste o pauza de somn, asta nu inseamna ca va dormi data viitoare dublu. Poate daca-i pui sa faca seara niste activitati ce le plac si-i seaca de energie dorm mai bine? Eu asa-l pun pe Tudor, mai ales ca el dupa baie din contra, parca se reincarca, asa ca trece la carusel si dat din picioare pana vine somnul.

2. cum pot afla cantitatile de legume/ fructe, pe care trebuie sa le dau copiilor?
De ex, Andra i-a dat un cubulet, eu le dau cate 3-4 linguri de dovleac....
Stiti vre-un site...ceva....
Asta e si una din marile mele nedumeriri, daca tb sa le dam anumite cantitati. Eu ii dau cat vrea sa manance - noi fiind abia in a doua saptamana de cand a acceptat sa guste, abia a ajuns la 50-60g la masa(cam 3/4 dintr-un borcanel), uneori mananca chiar si un borcanel. Dar iti dai seama ca mai si arunca-n jur, deci cantitatile care intra sunt cam greu de contorizat

Multumesc mult!

O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*



din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Eric la fel dupa 3 ore adoarme ziua. Uneori si la 2 oree vrea sa doarma, allteori si dupa 4 ore...nunsunt toate zileele la fel.
Mai nou mananca banana simpla si piure din morcov, dovlecel, cartof dulce. Azi a mancat cam 3 linguri mari si parca mai vroia..... Oricum nu cred ca vrea sa manance fff mult, asa ca oricum cantitatea pe care o fac din start e cu bun simt pt stomacul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Mada, un puup maree sa treaca starea

florina eu nu stiu ce sa-ti zic cu kk, vezi si maine cum are si poate mai aflam ce poate fi...sau poate duci kk la analiza?

cu sanul....da cu garmastan cum a mai spus cineva.poate trece...trebuie sa treaca....

Eu saptamana asta nu prea am loc la computer, Cristina invata prin birou iar ipod-ul meu e la barbat care e plecat la sibiu. O sa scriu mai rarut. Pup mare la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

La multe lunite sarbatoritelor de astazi, suunt 3 papuse pe 13. Va pup iubitelor



Nu am citit totul , ci pe sarite asa ca e si tarziu si tre sa fug la somn. Multa sanatate celor care sunt bolnaviori si Flori sa te faci bine la tzitzi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula

Mada imi pare rau ca nu te simti bine, sper sa treca cat mai repede problemele bebeului sa te poti odihnii si tu. Hai ca va faceti voi mari si cuminti

Paula a venit astazi cu febra de la camin si a vomat, odata la camin si inca odata acasa. De la 8.30 are febra peste 38. Acum i-am dat Ibalgin ca tot creste febra. Nu pare sa aiba enteroviroza, cred ca e rosu in gat.
Maine dimineata o sa mergem sa facem un exudat, iar dupa amiaza la medicul de familie,asta daca nu se agraveaza peste noapte si ajugem la urgenta.
O noapte linistita la toata lumea


Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)


Multaaa sanatate Paulei, sper ca este mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Buna seara,

Eu ii pun mancarea lui Alex in borcanele de alea de la Avent care sunt gradate si care se inchid ermetic. Si se pot si steriliza (la sterilizator pt microunde). Nu sunt nici f scumpe, 10 pahare cu tot cu capace undeva la 50 de lei.

Si eu am mers tot pe principiul Laurei, vroiam sa vad cam cat mananca ca sa stiu daca ii mai dau lapte sau nu. Plus ca sunt avantajoase ca ii fac cateodata piureul de legume pe 2 zile si unul il pun imediat in frigider si il dau a2a zi.
Oricum Alex a ajuns sa manance depinde de zi undeva intre 170 - 220 gr de mancare solida (fructe ai bine, legume mai putin).

Alex are intre 2 - 4 somnuri pe zi depinde.Oricum undeva la 3 h i se face somn si are 1-2 somnuri de 30 min si unul de 1 ora 1h si jumatate. Dar noi seara il culcam la 9.30- 10.

La noi noaptea parca e nitel mai bine dar am avut si perioade mai nasoale. Si Alex se linisteste tot numai cu lapte.

Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Navicula, multa sanatate Paulei!

Adra, Babylicious, multumesc de sfaturi. Era intr-adevar un milk blister. Sper sa-l fi rezolvat, adica acum se vede ca ar iesi lapte pe acolo. Tot alb este, dar parca se vede o leziune in el pe unde iese laptele. A supt si Stefan. Durerea a fost oricum inforatoare. Mai vad maine dimineata. Multumesc

Oxidoni, Gliana, Michelle multumesc si voua!

Michelle, la PM ti-am raspuns saptamana trecuta.

Gliana, sunteti destul de avansati cu diversificarea! Eu as vrea sa incep maine-poimaine cu mar copt. Din pacate, ba cu gerul, ba cu raceala, nu prea am putut iesi din casa, si n-avem decat mere. Razvan vine tarziu, si oricum piata de langa noi este cam inchisa pt ca este descoperita.

Mady, voiam sa-ti zic ca am si eu un astfel de exemplar acasa. Stefan este marait mai tot timpul abia se joaca singurel 5 minute, dupa care ma cheama in felul lui Cu adormitul este poveste lunga, mai ales la somnul de seara. O data adoarme la 9, altadata la 12. Ma termina. Dar macar nu mai adoarme la 1-2, asa cum obisnuia acum ceva vreme, seara de seara. Vrea in brate tot timpul, si daca il las jos cand nu este pregatit, urlaaaaa, urlaaaa si se inroseste, plange asa, fara aer, si cu lacrimi maaari si multeee. Stii tu cum, sunt convinsa ca si Adra stie

Ahhh, cata zapada... Azi am avut asa o stare nasoala... Imi place tare mult iarna cand este asa, ca acum, cu nins cernut si zapada multa. Dar cand cu gerul, cand cu raceala, n-am iesit cine stie ce din casa. Acum n-am mai iesit de sambata, si asa mi-ar fi placut sa ies, sa fac o plimbare, sa respir aerul rece, sa simt zapada... Maine iesim, ne-au cam trecut mucii.

Pup fetele si sa aveti o noapte usoara!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Florina, l-ai intepat? Pentru rana cica ar fi excelente niste comprese de la Multi-mam. Lanolina poti lua si de la o farmacie care prepara retete, ceri 20-30 grame, arhisuficient, si ar trebui sa fie pana-n 10 lei

Mergi la inceput