Piersicute de iulie august (14)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

ali te asteptam cu vesti despre culoarea caruciorului

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna seara,

Parca s-a mai animat un pic atmosfera fata de weekend.
Muraturica, felicitari pt morfologie. Nu ai de ce sa iti faci ganduri pentru varsta ecografica. Daca doctorul a zis ca e ok stai relaxata si bucura-te de sarcina.

Stiu ca a mai scris cineva acu ceva timp despre stranuturile frecvente. De vineri am niste episoade de stranut de zici ca is alergica la ceva. Si din cauza asta imi curge si nasu incontinuu.
Mai are cineva problema asta?


17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Multumesc fetelor care m-au asigurat ca e ok cu varsta ecografica.
Ioana, eu nu stiu daca a fost curaj sau inconstienta. Am refuzat DT si pt ca nu imi da un rezultat sigur. Nu imi spune daca e alba sau neagra, ci calculeaza probabilitati. Oricum, in decizie m-a ajutat mult faptul ca translucenta nucala era in limite si nu am varsta la care se recomanda amnio. Rationamentul meu de a refuza e destul de incalcit, dar cred ca fiecare stie ce e mai bine pentru ea si cum poate fi mai linistita: cu sau fara anumite analize. Sunt sigura ca vei lua o decizie buna.
Biribu, bine ai revenit.
Bun venit si burticii noi.
Sper ca in curand sa nu se mai planga nimeni de greturi aici.
Eu inca sunt chinuita de durerea de cap. E cumplita.
O seara linistita.

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

si eu am observat ca stranut mai des de cand sunt
M-a tot gandeam ca poate ma ia vreo raceala, dar nu, deocamdata am reusit sa nu racesc, doar stranut de cateva ori pe zi, fara sa-mi curga nasul sau alte simptome.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Muraturica - la Bianca varsta ecografica era mereu in urma la unele masuratori, chiar si cu mai mult de o saptamana, si nu m-am ingrijorat niciodata. E adevarat ca am nascut-o mai micuta, 48 cm, 2950g (la ecograf avea 2500g) la 40 sapt si 2 zile, era un mitulica mic
Daca vrei, pot sa caut ecografiile sa le comparam, dar oricum sunt estimative.

bazain - bun venit! Si mandra mea are tot 18 luni, e delfinas de iul-aug 2010

Si eu am vise care mai de care mai ciudate si mai urate

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Muraturica, decizia de a nu face DT e personala, nu trebuie sa o explici sau sa o justifici. Fetele apropiate de tine ca varsta si stare a sarcinii vor beneficia insa de parerea ta. Eu zic ca ai procedat bine in conditiile date, dar fiecare isi asuma deciziile in functie de factorii proprii.
Ioana, daca te gandesti serios la amniocenteza, celelalte teste prealabile teoretic nu mai au rost, dar daca speri sa o eviti prin rezultate favorabile la aceste teste,sigur e bine sa le faci. Eu mai am de asteptat inca vreo 2 saptamani rezultatele la amnio, timpul trece foarte greu, cand le voi primi voi fi in 22+ saptamani, deja.

Am uitat sa va zic ca voi merge marti si miercuri la dr., maine la medicul de familie si poimaine la gineco. Nu am vreo ecografie progamata, doar consultatii. Sper sa fie totul bine. Intreba cineva de ce sa mergem la dr. de familie. Asta a mea a fost gineco in Ro si nu imi strica inca o parere. Plus ca, la fel ca in Ro, imi poate acorda concediu medical, si asta am de gand sa cer. Ma simt bine, dar am nevoie de odihna.

Fetelor nu va faceti griji cu stranutul, bine ca nu tusiti ca mine. Cred ca suntem mai sensibile in sarcina si organismul elimina mai puternic orice i se pare strain sau daunator: secretii, impuritati, praf, etc. De aici tuse, stranut si altele (eu ma lupt cu secretia vaginala neplacuta, inca. Nu am avut curajul sa ma tratez singura, astept sa intreb maine la medic).
Pupici si sanatate.

19 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

se pare ca astazi sunt . Cum ziceti ceva hop si eu am simptomele la fel, dar ce sa fac daca se potriveste, na. Si eu am tot felul de vise ciudate, am visat morti pe care nu i-am visat pana acum, de fapt eu nu prea visam morti, si tot felul de situatii dupa care ma trezeam cu o neliniste in mine. De obicei incerc sa nu ma mai gandesc la visul respectiv si mai ales sa nu il bag in seama. Se zice ca visele sunt de la necuratul, mai ales cele care te agita si iti dau stare de neliniste, daca este un vis de la D-zeu atunci te trezesti ff linistita si cu o stare de bine.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Meniu 13.02

08.30 - 5 pancakes cu lapte de cocos (la mandra mea nu au avut succes deloc, hrisca le da un gust ciudat) cu nutela
10.50 - bucatele de fructe, sana
12.30 - lipie cu tocanita de ciuperci cu legume, rucola, cascaval si ulei de masline
18.00 - 1/2 felie cozonac, bucatele de fructe
20.00 - lipie impachetata cu: o lgta ulei masline, o lg seminte susan, in, floarea soarelui, salata verde, rucola, rosie cherry, castravete, ardei, 4 chiftele de naut (falafel), iaurt


*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

am revenit, am trecut in revista ce-ati mai mincat, buun.
eu am dat-o pe salate de rosii castraveti avocado etc, peste pane, supa de linte rosie. la servi mi-am luat o salata orientala. diseara mai vedem, am pofta de o pizza dar sa nu o fac eu
si mor de pofta de bere de citeva zile, mi-am terminat stocul si tre sa-l trimit pe husband sa-mi mai ia. e fara alcool, nu va speriati, si e una nemteasca care e buna rau.

azi acasa avem activitate cu valentines, tre sa facem pt toti copiii din clasa si la fii-mea si la fii-miu, sa vezi ce mai decupez/colorez eu inimioare macar i-am pus in vedere consortului ca astept si eu valentinsu' meu , si el cica ce vrei? pai eu vreau surpriza ca asa imi iau si singura

Fleur tu ai un humidifier in camera unde dormi? ca asa patesc eu cind nu-l folosesc, mi se usuca gitul si am o tuse seaca innecacioasa dimineata. singura data cind am vomat in sarcina asta a fost de la o tuse, nasoool.

va pup


Mami de A 5.02.07, T 27.06.08 si BB 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

meniu 12 februarie:
1 cana lapte
2 tartine cu branza topita si pastrama
1/2 tartina cu pate de somon
felii de castravete, rosie, ridichi, ceapa rosie
1 ou fiert tare

1 farfurie ciorba de pui
150g aprox. varza cu carne
mamaliga

4 placintele cu spanac si feta
50g bastonase cu susan
cateva alune in coaja

intre mese: 1 portocala, o mandarina si compot de visine

19 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput