Strugurasi de Sept-Oct2011 *34*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Kora o sa va impartasesc de pe 25 feb ma duc la cursul de comunicare non violenta. Eu l'am lasat vreo 2 ani la Sofica sa se civilizeze in limbaj si gestica, insa soata me cel putin nu s'a schimbat, el imbatraneste (mai putina rabdare), Sofia creste (mai multa energie, mai multa curiozitate) si am preferat sa'l tarai la cursuri decit sa'mi petrec serile facind 'pace pace intre doua dobitoace'.

Acu' sper sa se lipeasca ceva de el, ca de nu, nu stiu ce sa mai fac, oricum vorbesc cu el si'l bat la cap, mai ceva ca pe Sofica.

Si eu faceam un cozonac de la Gabriela Cara dar cel in tava 'tapetata' cu zahar ars (asta iese sigur).

Fetelor am facut paine, azi deja am ajuns la nr. 4 si nr. 5 din maia de apa de mar si una cu o maia amestecata apa de mar cu faina fermentata cam 24 de ore, sunt incintata de rezultat, e foarte buna painica, miroase de mori, iese super usor si super buna. Deci va recomand, desi daca n'ati raspuns probabil nu se ascunde printre voi nicio brutarita. La odiseea Sofiei tot asa am intrebat, atunci problema era cultivarea ghimbirului, numai ca atunci am gasit pe cineva care avea pasiunea asta ascunsa si m'a sfatuit cum sa fac, de aceea am intrebat si aici, ca nu stii niciodata.

Legat de masina de spalat vase eu am mare, bosch, cit aragazul cu inox inauntru, merge bine, spala, insa in general la programele de peste 70grade. Nu e bine sa bagi cam nimic de plastic in ea pentru ca deformeaza (caserole, capacele de la caserolele de sticla), lemn oricum nu se baga. Eu iau de la dm niste pastile chipurile mai putin chimice, insa se gasesc pe net o serie de pastile aproximatic ecologice.

In rest toate bune si frumoase, Zoica a descoperit intorsul si se intoarce si in somn si incearca sa se si taraasca, e o haioasa voinica mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Lali, cred ca ca gasim frappe din ala bun prin vreun bar grecesc. Sigur tb sa fie unul din asta in Constanta. Acum cativa ani vazusem eu unul undeva aproape de centru.


mamica de Iannis (25.02.2009) + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Oooka, parca vb de situatia de la noi cu 'pace pace intre doua dobitoace'

Cat despre paine, nu am observat intrebarea ta , dar am si eu o masina de paine primita de craciun, am incercat si eu sa fac paine, dar nu-mi iese cum tb. O singura data a iesit binisor, in rest catastrofa Ca sa-l citez pe Ianni 'mmm...mami, asta arata cam ciudat'

Felicitari Zoicai ptr descoperit intorsul. Dimitris trateaza cu dispret rostogolitul...inca...



Citat:
citat din mesajul lui ooka

salu

Kora o sa va impartasesc de pe 25 feb ma duc la cursul de comunicare non violenta. Eu l'am lasat vreo 2 ani la Sofica sa se civilizeze in limbaj si gestica, insa soata me cel putin nu s'a schimbat, el imbatraneste (mai putina rabdare), Sofia creste (mai multa energie, mai multa curiozitate) si am preferat sa'l tarai la cursuri decit sa'mi petrec serile facind 'pace pace intre doua dobitoace'.

Acu' sper sa se lipeasca ceva de el, ca de nu, nu stiu ce sa mai fac, oricum vorbesc cu el si'l bat la cap, mai ceva ca pe Sofica.

Fetelor am facut paine, azi deja am ajuns la nr. 4 si nr. 5 din maia de apa de mar si una cu o maia amestecata apa de mar cu faina fermentata cam 24 de ore, sunt incintata de rezultat, e foarte buna painica, miroase de mori, iese super usor si super buna. Deci va recomand, desi daca n'ati raspuns probabil nu se ascunde printre voi nicio brutarita. La odiseea Sofiei tot asa am intrebat, atunci problema era cultivarea ghimbirului, numai ca atunci am gasit pe cineva care avea pasiunea asta ascunsa si m'a sfatuit cum sa fac, de aceea am intrebat si aici, ca nu stii niciodata.

In rest toate bune si frumoase, Zoica a descoperit intorsul si se intoarce si in somn si incearca sa se si taraasca, e o haioasa voinica mea

mami de Sofia 08.08.08 si de Zoe 20.10.11
Doamne ai grija de noi!


mamica de Iannis (25.02.2009) + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

intrebare

fetelor, imi va da o prietena un marsupiu.
asta mai exact:
http://chicco.ro/product--marsupiu-go--1547.html
si vreau sa stiu daca e ok.
eu vreau sa-l folosesc in aeroport. carucioarul e prea mare si nu incape in portbagaj laolalta cu geamantanele, asa ca trimit pachet inainte cu carutul, patutul, leagan etc.
si vreau sa folosesc marsupiul asta pana ajung acasa. si ma gandeam s-o pun cu fata la lume ca scrie ca de la 4 luni poti pune asa.
e ok?
ea va avea 5 luni jumate cand plecam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Fetelor,am asa o foaaaame! Dar mi-am propus ca azi sa mananc doar fructe si tb sa ma tin tare

Dar daca mai vb si azi de mancare o sa si si

mamica de Iannis (25.02.2009) + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Kora, nu e vorba de paine la masina de paine ci de paine cu maia salbatica/naturala nu drodjdie de cumparat (sourdough in engleza) ca voiam sa intreb de retete sfaturi etc. Poate se apuca cineva. Lena stiu ca a cumparat drojdie dar nu stiu daca s'a apucat. Asteptam.


Lena ce faci?


May, eu am avut un marsupiu asemanator, nu cred ca strimbi nimic daca o tii pe fetita numai cit mergi prin aeroport, insa, ar trebui sa faci niste probe ca daca nu'i place si nu'i place sfarsesti cu ea in brate si cred ca e incomod de bagat/scos din marsupiu, mai bine iei un sling cu inel ca mi se pare cel mai ok si mai usor de folosit. si usor si o poti si alapta daca o vrea sa suga ziua ca a ta parca numa' noaptea serveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

May pare destul de lat intre picioruse ,nu stiu exact cum sta Bea in el ,deci nu ma pronunt nici pro nici contra. Marginea aia de jos imi arata oarecum ca picioarele se duc brusc in jos si asta nu imi place . Daca picioarele stau la fel ca atunci cand o tii tu in brate ,cu sustinere in acelasi zone,atunci e ok. Nu sunt de acord la purtatul cu fata spre sensul de mers pentru ca te-ar durea pe tine spatele/ceafa/mijlocul sau toate trei ,din cauza modificarii centrului de greutate. Mie imi par "atarnati" copii asezati asa. Incearca inainte in casa ca sa nu te chinui si sa te enervezi in aeroport.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci de raspunsuri. problema e ca prietena asta mi-l aduce la aeroport, ca-i din bucuresti si nu cred ca ne intalnim pana atunci. deci n-am ce probe sa facinainte.
ooka, numai noaptea serveste...
imi dai si mie un link cu un sling, te rog?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

May si noi i-am luat lui Razvan un marsupiu exact ca cel aratat de tine. Prima data cand l-am pus in el, a stat, dar nu foarte mult.Acum, intr-o seara, eu aveam treaba prin casa si l-am rugat pe sotul sa stea cu copilul si s-a gandit ca i-ar fi mai usor daca l-ar purta in marsupiu. Fix 5 minute a stat in el, ca mai apoi sa inceapa sa se zbata. L-am asezat prima data cu fata spre lume si nu i-a placut si am preusupus ca daca il punem cu fata spre tati o sa fie mai bine. No way! Asa ca nu stiu ce sa zic....Cred ca depinde si de la copil la copil. Asta era in perioada cand nu prea vroia sa stea in brate Razvan, poate ca acum, daca incerc din nou sa am mai mult succes, ca daca ar fi dupa el, numai la mine in brate ar sta cu manuta in san, sa simta tzitzi....

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

May, mie mi se pare prea ingust intre piciorute si ma tem ca va atarna. Nu stiu cum ai luat biletul de avion , dar stiu de la alte mamici care au calatorit cu bebei asa mici ca i-au pus in scoica. Sling gasesti pe "Poarta-ma!" si nu numai. Punand copilul pe sold are si vedere in laterale si se poate si ascunde la pieptul tau, asta e maaaarele avantaj al slingului peste orice sistem de purtare. Pur si simplu copilul alege daca vrea sa vada lumea sau sa se ascunda.
Pe partea cealalta , multe mamici se adapteaza greu la sling. Eu una sunt sclava lui. Indiferent ce as avea de purtat copilul... cea mai la indemana alegere e slingul pentru mine.
Alternative sanatoase sunt manduca si boba... ambele arata a marsupii normale dar sunt infinit mai bune decat ce e pe piata. Din pacate sunt si scumpe. Eu spun ca fac banii cu varf si indesat... dar depinde mult de fiecare copil si fiecare mama...

Sei, ca detinatoare de chicco multiway il declar mai ok decat pe cel mic. Criteriul? Peste 1 an copii nostri imbracati gros nu vor mai incapea in ala micu... sau, ma rog, vor incapea dar vor avea putina libertate de miscare. Pai cand e frig e important sa se miste.

Mergi la inceput