Buburuze- LMA buburuze de 9-16 februarie! (130)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

La multi ani Anais!!!
Sa cresti mare puiule!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

Buna seara fete dragi,

Va multumesc din suflet pentru urarile voastre frumoase. Sunteti minunate.
Maine dupa amiaza ajung si eu acasa, abia astept, imi este asa un dor de puiuta mea....
nu cred ca trebuie sa va mai spun cat am plans zilele astea, nu?1
Asta sunt eu, mama closca, mor fara puiul meu
Eu nu am nevoie de timp pt mine, vreau sa fiu doar cu ea
Am fost aici cu o colega din Ungaria care are un baietel de doi ani, saptamana asta nu a sunat deloc sa intrebe de copil...cica ea vrea sa se simta in vacanta...Oare sunt eu nebuna?

Mirela, ti-am cumparat vitaminele, daca are al meu timp sambata vine si ti le aduce, daca nu, saptamana viitoare, sper sa nu fie vreo problema

Suzeta, mmm, Anais nu a vrut decat in prima ei saptamana de viata. In rest sanul si degetelul
Insa de luni fara san...si am de gand sa nu-i mai dau nici cand ajung acasa. Stiiiuuu, am zis ca o sa-i dau dar m-am gandit ca este suficient si acum chiar a fost o oportunitate ca am fost zilele astea plecata de acasa, ma bazez pe faptul ca a uitat de tzatzi ...cine stie ce ma asteapta acasa cand ajung
Ne cam stresam amandoua, ea noaptea se trezea de n ori de dragul suptului, probabil ca ziua ii ducea dorul si voia sa recupereze noaptea
Saptamana asta mi-a spus mama ca nu s-a prea trezit noaptea...vom vedea...

Compot nu, ca nu am mancat nici noi, nu mi-a trecut prin cap sa-i dau
Smantana ...cu branza doar...marca sunlacta
Ce mai ziceati?

Aaaa, medicamente, eu i-am dat decat la vaccin cate o doza, atat
Sper nici sa nu fie nevoie

Ei i-au dat dintii tarziu, la 11 luni, 5 in acelasi timp si cu aia am ramas pana acum dar nu a fost rau
Eu nu compar nenorocitii aia de colici cu nimic pana acum ...perioada aceea, nu vreau sa-mi aduc aminte de ea tocmai astazi

Noi nu avem un program asa strict cum aveti voi, noi alandala

8.00 - 9.00 trezirea, daca stau langa ea in pat se trezeste mai tarziu, daca ma dau jos mai devreme hop si ea
9.30 mancarica de dimineata
11.00 - 12.00 cand plec eu la serviciu o culca bona
12.30-13.00 masa de pranz sau mai tarziu daca apuca sa-i dea vreun biscuite ceva sau daca nu mananca tot dimineata si mai ramane ii mai da asa pe parcurs
15.00 - 16.00 nani
pe la 17.00 gustare
pe la 20.00 masa de seara
si nani pe la 22.00-23.00
Cand era tzatzi manca de cand ajungeam eu acasa pana se culca, in mai multe reprize si peste noapte
acum nu vrea alt lapte...apa inlocuieste tzatzi

Stat/jucat singurica, la noi nu exista asa ceva, nu a existat si nu am sperante pentru viitor
Nu sta singura nici o secunda, cum ramana singura incepe si tipa
Dar mama nu se supara

Maia, sanatate multa! Mititica de tine, tocmai scapasei de-o bolicica

Am ocupat o pagina, am limbarita, se vede ca nu sunt acasa

Va pup si multumesc inca o data pentru urari comoarele mele!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Zic si eu repede. Pauza de cresa saptamana asta. Raceala, muci, febre, nas infundat, rosu in gat si ca sa fie totul complect ies dintii de sus. Un coltisor se simte deja. Acum e mai bine. Sper pana luni sa-i treaca.

Ralukara, sanatate puiutei!
Wudy

Noi mancam smantana doar in ciorbe sau cu mamaliga. Putina cantitativ: covalact sau napolact iau de obicei. Compot am incercat sa-i dau o data din cel de care am pus pentru noi dar nu i-a placut chiar dc era dulce.
Inca nu mi-am iesit din fire cu ea sa ii dau peste maini sau peste fund si sper sa nu o fac. Dar stiu eu ce-mi rezerva viitorul? m-as simti tare vinovata in orice caz.Oricum nu cred ca asta ajuta la educatia copilului.

Intrebare: cand aspir mucii ies uneori cu firicele de sange. S-a mai intamplat cuiva? nu o aspiram des, doar dimineata si seara. o fi avand rana in nasuc?

Atat pt azi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

ce ma supar cand citesc de puiuti bolnavi..Adryiii/Ralukara..Sanatate multa !

Angie;ma duc la cetit

MAI ...Citindu-va..Lori de ex..imi dau seama ce greseli fac..am mai spus EuAM INVATAT SI INVAT FFF MULT DE LA VOI!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Subiectul cu "atinsul" e unul delicat. Imi amintesc ca am citit pe un alt topic... Unele infierau de zor si se dadeau cu fundul de pamant si una de-a noastra a zis ca nu e cazul sa dramatizam, ca poate un luat de ciuf cate o data nu le strica. Ce comentarii au urmat, nici nu vreau sa-mi amintesc.
Doua palmute la fund a primit Darius (in doua ocazii diferite) cand a luat-o la fuga cu rahatul la fund. Asta n-ar fi fost nimic, se spala, dar era sa cada de pe masa si... Asta e, m-am speriat. Da, stiu ochii aia mirati.Si a mai luat o palmuta peste mana (peste brat, nu peste degete) cand mi-a aruncat lingura cu mancare din mana. Data urmatoare cand a zburat lingura mi-am tras mie palma peste frunte. La propriu.

Solutii?
La masa nu ma mai pacaleste de mult. Am ochi de vultur.
La schimbat scutecul avem o gama larga de produse care distrag atentia. Un pampers, punga de servetele, o bluza... Preferatele sunt tubul de Cutaden si sticlele de spirt si de ser fiziologic (pe care le agita de zor si nu le-ar mai da drumul nici cand l-am terminat de schimbat).



"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"
"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."

Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Ralukara, imi pare rau. Sper sa se faca repede bine.

Wudy, nici eu n-as putea sa stau fara sa sun sa intreb de pui. Nici macar cateva ore.

Andryii, incearca sa nu mai folosesti batista bebelusului ca i s-o iritat mucoasa nazala. Sau daca o folosesti, trage cu gura si nu cu aspiratorul. Sanatata!
Uite, o prietena a fost la dr. Stanciu si a certat-o ca folosesti batista bebelusului. Mie pediatra mi-a zis maxim de 2 ori/zi; in rest ser fiziologic.

Eu nu-mi aduc aminte sa-i fi dat peste manute. I-am mai dat peste fundulet asa mai in gluma, o singura data mai in serios si asta tot la schimbat de scutec. Si am una mare vinovatie: l-am muscat de piciorus. Ma enervase atat de tare ca vroia sa plece cu kk prin pat si n-avea un pic, era murdar pe tot funduletul si pur si simplu am explodat. Toata ziua m-am simtit vinovata si acum mai port ceva. L-am pupat eu dupa, dar ce folos!
Tot din gama asta, mai are bunica-sa o vorba "nu pune mana pe aia / nu face aia ca te cearta mami!" M-am suparat. Am rugat-o sa nu mai zica ca-l cearta mami cand io n-am nici o treaba. Capata copilul teama de maica-sa daca tot aduna vorba asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Tunde, ce faci, te-au apucat contractiile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

heello

imi spune ti si mie va rog daca mai avem vreun album bb_yasmi la voi pe conturile de picassa???


multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Of, of, Ralukara, multa sanatate Maiei!

Adryiii, multa sanatate Elenei!

Mimo, iarta-ma, dar chiar m-a amuzat faza cu muscatul , am ras de mi-a sarit somnul.

Stau eu asa la ceas de seara si ma intreb: cat sunt ei, cat se rasfata, cat le inducem noi prin comportamentul nostru? Ma gandeam ca eu nu am avut niciodata probleme cu culcatul in patutul ei, pentru ca ea a dormit intotdeauna acolo (fixul ma-sii, ce sa-i faci). Pe de alta parte intotdeauna a fost inconjurata de oameni, deci se joaca singura rar si pentru putin timp. Intotdeauna trebuie sa comunice cu cineva. Incerc acum un program de lasat singura la joaca, nu dureaza mai mult de un minut, doua, dar incerc sa-l prelungesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Hei, mamici de pe 10, aveti rabdare, mai e o ora pana atunci !

Mergi la inceput