Buburuze- LMA buburuze de 9-16 februarie! (130)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

la schimbat de pampers mie imi e mult mai usor cu pampersii aia gen chilotel, ia incercati. ca il tin la mine in brate in fund si e mult mai simplu


Hainute de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Ce numar, Zumzu? Ce marca? Eu nu stiu... M-ar ajuta si pe mine, ca deja nu mai am imaginatie cum sa ii distrag atentia. Acum vad ca , daca o las mai mult cu scutecul, o deranjeaza pe ea si sta linistita. Daca inca nu o deranjeaza... vai si amar ce trag sa o schimb!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

azi ati avut limbarnitza

suzeta;nu vrea si nu vrea..nu stiu ce o sa-i bag in gura cand nu voi mai alapta..si trebuie s-o linistesc

Kitzy;sanatate!offf mamico..si Sonia de 7 zile pe antibioatic si haraie asa are secretie multa la piept..nush unde s-o mai duc.

Anka;Eu beu..si iar beu

Am f la farmacie azi am luat creme o gramada..dar noutati nu prea am gasit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Zumzu, gand la gand, chiar vroiam sa intreb de pampers chilotel. La mine asta e doar a doua parte a schimbarii (oricum, ar fi bine sa scap si de ea). La pipi e ok. Ii iau pampersul, sterg repede cu servetel umed si o las in pasa goala, ca-i face bine. La un moment dat ma contorsionez eu sa-i pun pampersul (cu chilotelul, poate as scapa de asta). Dar la kk, in afara de spalat, uneori trebuie sa dau si cu servetele umede ca intra materia, ca sa zic asa, unde nu trebuie, si nu am nevoie de infectii urinare sau iritatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

andrieu nu sunt de acord de niciun fel cu datul peste maini!de fapt cu niciun fel de pedeapsa corporala, nici peste maini, nici peste fund, nici pe nicaieri!o singura data mi-a "scapat" cand se intinea cu mana la aragaz direct la flacara. si evident ca mi-a parut rau rau dupa aia. ei nu inteleg nimic din atentionarea\bataie.si da, cu mainile invata, cu mainile descopera, studiaza, observa.
o iau de acolo de unde e, daca e vorba de ceva periculos sau daca nu, ii gasesc alta activitate.pentru chestiile cu adevarat periculoase, sa zicem ca ne iesim din fire si pe moment nu gandim, dar pentru motive minore, gen a rasturnat paharul, a bagat mana in scrumiera, a aruncat mancarea pe jos , sub nicio forma!

catalina, andutza, zumzu

angie noi nu l-am facut si drept dovada avem vreo saptamana de cand am scapat de rubeola. din punctul meu de vedere mai bine face bolile, oricum vaccinul ofera o imunitate temporara, trebuie refacut la 4 ani parca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

eu la schimbat de pampers fac asa:
asez una bucata plod pe spate pe pat, ii fixez unul dintre piciorusele lui intre ala mele si ii dau ceva in mana, mai maraie mai sfaraie, dar nu mi scapa din stransoare, ca altfel ar fi jale
oricum abia ma indrept din pozitia respectiva
RAzvi sta mai bine, dar la Robi e jale si la schimbat si la imbracat
lui RAzvi daca i fluer e perfect, sta si rade si se uita la mine si uita de ce l a intins pe pat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Neata si de la mine!
Eu am avut si copil model Patrick de IRINUKA (nu degeaba ii cheama la fel) si copil model Darius de MAYANE (dar cu precizarea ca din zi in zi devine BUBU de ANKA). Da, si Kevin statea cuminte intr-un loc pana mai vreo luna doua. De cand misuna si ii mai ies si dintii e imposibil. Singura chestie care a mai mers zilele astea a fost Baby Einstein, ii mai pun cate un filmulet si mai sta, dar in rest, ma trage de pantaloni pana raman in pielea goala.
Dar m-am invatat... Nu stiu asa printre picaturi imi mai gasesc si timp de mine, mai prin tipete (am devenit cam imuna) mai prin schimbat un scutec, etc. Nu avem o rutina, sunt zile cand mancam cu totii la o masa, cand mancam fiecare pe unde poate, am fost copil crescut cu ideea ca masa de seara in familie e sfanta. Stateam cu totii si taceam penibil si asteptam sa se termine mai repede asa ca am oroare de ritualuri din astea care "trebuie" tinute. Da, imi lipseste timpul cu sotul meu, din asta parca nu prea avem. Patrick ne tot da roluri cand ne prinde, tu esti mama dinozaur, tu esti tata soricel, tu esti Simba, tu esti Cenusareasa si trebuie sa ne intram in rol, asa ca nu prea avem cand sa vorbim cu copii pe langa noi. Cand se culca, ne mai intalnim asa putin, dar de multe ori fiecare se refugiaza in lumea lui virtuala. Timp pentru mine, daca cer mi se da, el vine de la servici si imi zice, hai mami, iesi singura la o plimbare si in week-end mai fug cateva ore, in oras, cu fetele cateodata. Dar nu prea vreau eu. Mai am momente cand vreau sa evadez, dar dupa 10 minute pe strada imi vine sa ma intorc acasa.

Cu batutul peste manute - ANDRI ai folosit foarte bine cuvantul subconstient. Iti vine deodata sa ii tragi pentru ca asa ai fost tu tratata cand erai mica. Constient normal ca nu-ti mai aduci aminte, insa subconstientul tau a inregistrat tot, el nu are varsta, si in fata situatiei asemanatoare "iti vine" pur si simplu sa reactionezi la fel. Ti se pare lucrul cel mai firesc, desi constient stii ca e gresit si nu e normal. SI de aici un intreg conflict in sufletul tau.
Da, mai toti suntem tirbutari modului asta de educatie, dar trebuie sa rupem cercul si sa facem altfel. Normal, ne mai pierdem cumpatul, subconstientul e o chestie fenomenal de puternica. Si eu le-am mai dat, cand ajunsesem la o limita, CATALINA, ma regasesc perfect in ce ai scris, la schimbat e de jale Kevin, Patrick n-a fost niciodata asa, sau a fost mai tarziu pe la 18 luni cand deja ii mai puteam da o jucarie care sa-l pasioneze sau pur si simplu biberonul. Kevin nu sta si pace la schimbat, imi ia cam un sfert de ora, ma enervez, ma trec toate apele, am ajusn chiar si la plans de nervi. Se rasuceste in toate directiile. In plus, mai avem si scutece lavabile cu buzunar care chiar sunt greu de potrivit si de aranjat. Abia ce reusesc sa le aranjez, ca mi le terfeleste si trebuie sa o iau de la capat. Si da, cu toate lecturile mele si eforturile mele de a ma autoeduca i-am ars doua la fundulet. Si da, stiam privirea aceea mirata, ca si la Patrick am mai experimentat-o, tu macar aveai scuza ca nu stii cum e. Dar eu stiam ce urmeaza si stiam ca ma va urmari ochisorii aia uimiti si umiliti mai toata ziua. Si totusi ajunsesem in momentul ala cand constientul isi ia o pauza, cand vezi negru inaintea ochilor si reactionezi exact dupa primul impuls, care e gresit.

E de la sine inteles ca nu aprob deloc datul peste manute. Nu il invata absolut nimic pe copil, decat poate umilinta. Decat ca el e mic si neajutorat si pur si simplu la cheremul nostru.
Intotdeauna am zis, daca natura sau Dumnezeu ar fi facut copii mari si puternici, fizic, le-am mai fi dat oare o palmuta peste maini?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Of, mami Mirelush , tu ai doi! Sa-i dau ceva in mana nu mai merge de mult timp. Sa o tin cu forta, tipa de parca as taia-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

Tunde...iubita mea mai baga si tu listuta cu creme ca as vrea sa ai comand si eu dar nu stiu ce mai ai...pup cu drag
Zumzu..eu am facut infarix-ul si dr mi-a zis sa las o luna intre vaccine..nush de ce..de aceea intrebam daca ati facut priorix-ul..o sa-l fac si eu..multumesc

www.facebook.com/media/set/?set=a.196760250402336.49917.100002050865534&type=1&l=02a4ec60dc br / " target="_blank"> poze Tudor 9 luni



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Na ANGIE!

WELEDE

CREMA MICA MIGDALE 2 LEI
CREMA MICA RODIE-ZI 2 LEI
CREMA MICA WR ZI SI NOAPTE 2 LEI
SERUM RODIE RECIPIENT CU POMPITA 7 LEI
CREMA MARE WR TEN MIXT-NORMAL /TEN USCAT 5 LEI
CREMA MARE W ROSE NOAPTE 5 LEI
CREMA MARE MIGDALE MIXT/SENSIBIL 5 LEI
CREMA HIDRATANTA IRIS ZI TEN USCAT 5 LEI
CREMA IRIS NOAPTE 5 LEI
CREMA ZI RODE CU ANTIOXIDANTI 5 LEI
CREMA NOAPTE RODIE 5 LEI
ULEI 100 ML RODIE 9 LEI



Mergi la inceput