Buburuze- LMA buburuze de 9-16 februarie! (130)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:



las-o breee, e doar o suzeta, nu pune atata sentiment pe ea!
fix asa era Robert, suzi=buton on/off; eu i-am cam luat-o cu forta ziua, pt ca, peste noapte am observat ca are 1 an si nu zice alea 4 cuvinte cerute ca la carte si am dat vina pe suzeta. Nu rade, asa e la primul copil. Nu i-am mai dat-o ziua (el insa nu o cerea, o foloseameu cu nesimtire ca buton off); si..in mom ala nu a mai vrut-o nici la nani seara, unde avea ritual-oitza, suzy, noapte buna puisor, te iubim! S-a dus... aia o fo! Peste noi, inceput co-sleeping..restul istorie. Lasa copilu si suzy in pace. A..vorbitul nu avea leg cu suzeta, normal, stiu asta acum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea_sav85 spune:



LA MULTI ANI ANAIS!!!






Andreea mamica de Radu Andrei (07.02.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

luiza hai ca trebuie sa treaca si raceala asta...dar de ce doar 10 minute tii copchilul afara? ca uite noi acuma ne-am intors de la zapada...45 de minute pe ceas si am mai fi stat dar i s-a facut somn...nu-ti fie teama de racit, sunt rezistenti puii mici!

lorich e de admirat prietena ta! normal ca daca noi le dam suzeta ca sa castigam confort, nu avem niciun drept sa le-o luam ca sa fim in trend pentru ca x sau y sustine ca e copilul prea mare pentru suzy!

mimo noi nu avem scaun de masa, ii dam de mancare intr0un carut mic extra sport...si cand s-a plictisit de stat in el , pac, o intoarcem cu fata la tv...si asa apucam si noi sa terminam pe indelete. iar hamurile sunt obligatorii in ce ne priveste, ca altfel se arunca in cap!

mirela si maia se trage de par, dar trage tare tare! si slava domnului are podoaba capilara suficienta! si cand o doare se pune pe urlat si imi aduce peria si ariciul sa o pieptan.

anka m-ai omorat cu " o sa devin alcoolica"! si eu nu vad nimic in neregula ca ii dau un medicament de calmare, si eu am dat! decat sa planga cu orele si sa ajunga superiritat si marait mai bine o doza e nurofen si liniste!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Anka, m-ai facut sa rad cu alcoolismul Si eu mai beau cate un paharel de vin (de fapt cate jumatate). Si il intreb pe tati: vrei? Si el zice: nu. Atunci ma simt de parca as fi alcoolica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Salut fetilii!
Mandra mea mai mare ii acasa luna asta, pauza de gradi, o facut pneumonie, o avut 5 zile febra 39-40, Andrei o facut si el 2 zile febra mare, din fericire fara urmari grave, doar tuse si muci, altceva suspect nu se aude, asa ca toata ziua is singura cu ei acasa.
Cu suzeta si Andrei are o relatie foarte apropiata, toata ziua roade la ea da il las in pace atata timp cat il ajuta sa uite de durere de masele si ce-o mai fi. Inainte o dadeam doar la somn, dar de cand a avut enterovioza s-a atasat foarte mult de ea si deocamdata i-o las.
Ma omoara cu zile copilul asta, nu asculta, ii zic sa nu faca ceva, face fix pe dos, degeaba ii dau peste manute sau la fund ca face acelasi lucru. E foarte perseverent si nu se lasa nicicum pana nu reuseste ce-si pune in cap, doar ii capricorn. Si sora-sa e tot mai vulcanica si incapatanata, duc lupte sa ma inteleg cu ei.
Programul de peste zi il avem asa:
Dimineata la 7.30 trezirea
La 8.8.30 papa soldatei cu unt, ochiuri, papara sau ce mai este
La ora 9.00 laptele
La ora 10 primul somn
La ora 13.30 pranzul si somnic o ora jumate ( amadoi au acelasi program la amiaz, moment in care respir in voie la o cana de cafea)
La ora 17- 17.30 gustarea
La ora 18 inca un somnic ( dar nu intotdeauna)
La ora 21.00 laptele si culcarea ( acelasi program la amandoi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

SZ: e bine sa dai peste maini copilului cand nu trebuie sa faca ceva ? (sa arunce bibele , sa bage mana in priza , etc) mama ma tot omoara ca nu e bine de dat peste maini ca mainile sunt cele prin intermediul carora "invata" ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Anka, vorba lui Lori, lasa-i bre suzeta, fii si tu geloasa cand oi fi soacra ! Pana atunci bea-ti linistita paharul de bere sau de vin, ajuta la relaxare . Ei, cum e cand esti sefa?

Noi nu mai folosim suzeta. De pe la 6 luni, cand i-o dau, incearca sa o roada pe partea cealalta. Uneori mi-as dori sa aiba si ea ceva de calmare in afara de biberonul cu laptic. Totusi, nu am avut nopti si nici zile chiar horror din cauza celor 8 dinti prezenti. Nervozitate, maraiala, vrut in brate, dar somnul e somn. Are 2 treziri, dar asta de cateva luni, calmate, asa cum spuneam cu biberon cu laptic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Normal ca nu le dam peste maini sa le rupem degetele, dar sa stie ca nu-i voie sa faca ceva, inca e prea mic sa intelega daca doar ii spui sau sa-l pui la colt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

RSZ de Andri: eu prefer sa ii trag mainile de la priza (sau alte obiecte periculoase) sau sa ii iau lucrul periculos din mana. Eu prefer sa nu o lovesc nicaieri pe Miruna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Andri ai o mama tare desteapta!
Si eu sunt NU lovirii de orice fel, cu orice intensitate, manutza, pemparsel, motz (fetele de pe Fb stiu ce spun); recunosc ca am mai gresit. E o prostie si o dovada de esec a mea sa ajung acolo, sa dau, eu asta cred. Imi dau si eu destule palme virtuale la ceafa, apoi ma gandesc : acoperim prize, mascam cu corpuri d emobilier, luam laptop din calea hunilor, blocam usa de la gunoi, zicem in permanenta ca aragazul e "uf-uf" frige, luam pe sus, pe jos....incerc sa nu fac greselile mamei mele si ale mamei ei. Dar nu-s fara pata, din pacate.

Mergi la inceput