Pufi de ian-feb 2010(63)-LMA Sebastian si Daniel!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalitica2000

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

tomaca te citeam si mi-am amintit ca azi a fost prima zi cand Kay mi-a zis Paaaa si mi-a facut cu maina cand a urcat cu ingrijitoarea scarile la gradi... prima data!!!

nici nu stiu cum sa reactionez ca era atat de mamos si nu ma puteam misca de acasa... si acum are si alte preferinte, alte interese... poate sa o prefere pe sora-sa sau pe taica-su pentru anumite activitati... nu mai sunt eu femeia totala din viata lui altfel spus nu mai sunt eu intregul lui Univers...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





ai observat o evolutie la Kay de cand merge la gradi/ ma refere la facut pipi la olita, mancat singur, vorbit...Pentru asta l-as da pe david la gradinita si maine, dar pe de alta parte imi e groaza de bolile aferente gradinitei...noi o sa mai asteptam cu gradi pana va face david 3 ani si ceva...

Lali de David luptatorul nostru


da, clar evolutie - mananca singur (in proportie de 70 la suta), pipi la olita - nu face nimic, dar macar sta! mai inainte nu statea absolut deloc, nici macar 3 sec, de vorbit - cica incearca! anterior nici macar nu incerca si vreau sa studiez mai bine metodele de dezvoltare a vorbirii de la tomaca (mi-am printat/citit ieri 10 pagini), educatoarele cel putin imi spun ca ii ofere multiple oportunitati de exprimare, dar oricum inca nu vrea sa repete nimic... dar tot timpul intr-o conversatie i se ofera "cuvantul", astept sa scoata un sunet de incuviintare, dezacord sau altele, de cele mai multe ori scoate sunete care cu un mic efort de translatie, ar putea sa insemne "Nu vreau!" (de cele mai multe ori)...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

tomaca, mi-a venit subit o idee si esti prima persoana la care m-am gandit!!!

workshopuri pe diverse teme in diverse locatii (una din teme ce-ai propus tu acolo metode de dezvoltare a limbajului la copii, altele - prevenim raceala, alta - ma rog, ma depaseste acum ca interes, alaptatul)... metoda e simpla, se fac rezervari, intrare cu plata in care intra sa zicem un ceai/cafea la alegere... (intrare 10-15-20 lei in functie de locatie)...

un mod placut de a scarpina limba pe teme de interes pentru noi gagicile/mamicile/femeile, s.a.m.d. intr-o ambianta placuta...

eu as veni la un eveniment organizat de o mamica documentata si lecturata!!!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

ruxita, sa stii ca e interesanta ideea ta cu workshopul...eu de exemplu, particip la asa ceva impreuna cu alte 6 mamici de copii cu diabet. ne vedem la cabinetul unei dr diabetolog, o femeie tare minunata si sufletista, care a infiintat aceasta Academie a mamicilor de dulcinei. Se organizeaza odata pe luna in general, la cabinetul ei, platim o taxa de participare si la fiecare intalnire avem cateva subiecte de dezbatut, invatam fiecare de experientele noastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalitica2000

ruxita, sa stii ca e interesanta ideea ta cu workshopul...eu de exemplu, particip la asa ceva impreuna cu alte 6 mamici de copii cu diabet. ne vedem la cabinetul unei dr diabetolog, o femeie tare minunata si sufletista, care a infiintat aceasta Academie a mamicilor de dulcinei. Se organizeaza odata pe luna in general, la cabinetul ei, platim o taxa de participare si la fiecare intalnire avem cateva subiecte de dezbatut, invatam fiecare de experientele noastre.

Lali de David luptatorul nostru


Super tare Lali ; ma bucur mult sa aud vesti de la voi


Simply,mami de fetita frumusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

din ciclul omu cat traieste invata, azi am aflat ca daca urmezi un trat homeopat, tre sa te speli pe dinti cu o pasta speciala, gen homeodent...


Da,asa e,si eu stiu ca atunci cand faci tratament homeopat,e interzis orice e mentolat si cacao in orice forma,care diminueaza mult efectul tratamentului...

Nici eu nu mi-as face probleme la 37,4 temperatura,asta nu e febra,stai linistita...

Mai am de citit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

nu ca status nou, 38.9... ma duc sa-mi iau!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

tomaca, mi-a venit subit o idee si esti prima persoana la care m-am gandit!!!

workshopuri pe diverse teme in diverse locatii (una din teme ce-ai propus tu acolo metode de dezvoltare a limbajului la copii, altele - prevenim raceala, alta - ma rog, ma depaseste acum ca interes, alaptatul)... metoda e simpla, se fac rezervari, intrare cu plata in care intra sa zicem un ceai/cafea la alegere... (intrare 10-15-20 lei in functie de locatie)...

un mod placut de a scarpina limba pe teme de interes pentru noi gagicile/mamicile/femeile, s.a.m.d. intr-o ambianta placuta...

eu as veni la un eveniment organizat de o mamica documentata si lecturata!!!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





Este o idee si merita incercat. Asa ne intalnim si noi mai des.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Ruxita mai ai 10 mesaje si gata. Treci la next level. Crezi ca reusesti astazi?
Eu mai am ceva, dar vad ca ma apropii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

nu ca status nou, 38.9... ma duc sa-mi iau!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





Nu inteleg, e vorba de Kay? A facut iar febra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

nu ca status nou, 38.9... ma duc sa-mi iau!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)





Nu inteleg, e vorba de Kay? A facut iar febra?

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un





dap, de domnisorul Kay e vorba!

si m-am dus la sef sa-i zic ca vreau sa plec pe motiv de 38.9 (a inteles perfect ce inseamna) si peste umarul meu era o alta colega a mea cu 39.2 (copilul acasa)... ok, hai plecati acasa! a zis cifu...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput