Bobocei de Sept-Oct 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danageodoiu spune:

Fetelor, deja m-am ingrasat 1,5 kg....desi mi-e rau...sper sa nu intrec masura, ar trebui sa am mai mare grija, cred ca rontai cam mult, cand ma doare stomacul de foame, cand mi-e rau si nu stiu ce sa rontai sa-mi treaca

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si 8s fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Neata burtici


Graviduta fericita 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata burtici de bobocei!

si eu tre' sa merg azi la dr de fam sa-mi dea reteta pentreu arefam, sunt chiar curioasa daca-mi da..pentru ca n-am auzit asa o aberatie n viata mea, sa nu dea reteta la gravide decat daca n-au venit...pai gravida e o categorie de asigurat! dana dupa ce vin de la medic vin si-ti spun!
ieri n-am mai ajuns la dr, am sangerat putin, am pus arefam, am luat no-spa si nu m-am mai clintit din pat..acuma vad ca-i mai bine!
va pup pe toate, sper ca sunteti bine!


5+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sansb spune:

Fffff frumoasa poza de la avatar...sa De-a Dumnezeu sa avem toate bobocei sanatosi.
Eram datoare cu cateva date: UM 27 nov, DPN 2 septembrie.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sansb spune:

Anidaz,
Si al mine e fix la fel....acum avem 10 saptamani si suntem ffff somnorosi; in rest, nici un alt simptom. Sarcina usoara in continuare.

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

hello burtici!
sansb bine-ai venit!
am fost la dr si am primit reteta gratuita-gravida-progesteron...fara nici un fel de discutii! si mi-a dat-o pe 3 luni, deci nu mai am treaba
pupici


5+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni81 spune:

Da anidaz sunt din Arad si mai exact din Micalaca

Monika mamica lui Noemi Alexandra (29.04.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Citat:
citat din mesajul lui danageodoiu

Vreau sa va intreb daca ati fost la medicul de familie sa va dea reteta compensata pt medicamente prescrise pt gravide. Ca eu am fost si mi-a zis ca nu-mi poate bifa pe reteta rubrica de GRAVIDA decat daca nu am niciun venit sau venitul minim pe economie??????
Asa ca mi-a bifat la SALARIAT si evident sunt alte cote de reducere (la gravide de exemplu Duphastonul era gratis,pe SALARIAT mi-a dat o reducere mica).
Mi se pare ca se abuzeaza, sunt curioasa daca scrie undeva in lege asa ceva sau sunt doar manevre de la casa de sanatate pt a-si mari incasarile.

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si


Aceeasi problema am avut-o si eu, mi-a trecut salariat si am fost apoi la 3 farmacii ca nu gaseam toata cantitatea si toate mi-au spus ca trebuie trecut gravida si ca se dau gratuit, cica legea s-ar fi schimbat de cativa ani, din 2010 parca, pana la urma mi-a dat gratuit, m-am intors la medic si mi-a corectat reteta.
Cauta pe site-ul CNAS, ceva de genul norme metodologice a aplicarii legii sanatatii din 2010 parca, sper ca mi-amintesc corect, este la pag. 292, eu le am listate. Scrie clar ca gravidele au gratuitate si nu spune numic de venituri.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006) 8 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna fetelor.
Sunt o mamica de struguras de sept-oct 2011 si am intrat sa va felicit pe toate dar mai cu seama pa Paula.
D-zeu a vrut sa faci parte pana la urma tot din odiseea sept-oct numai ca din alt an. Eu ma gandesc si acum la tine si ma bucur mult ptr reusita si inca o data iti multumim pentru ajutorul acordat la crearea odiseei noastre.
Iti doresc sarcina usoara, bebe sanatos . Doamne ajuta.
Sa stii ca nu sunt singura care nu te-am uitat.Racheel mi-a spus de tine.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Citat:
citat din mesajul lui danageodoiu

Fetelor, am cautat pe site-ul CNAS si am gasit niste instructiuni de completare a retetelor compensate/gratuite (desi nu gasesc sa fie in vreo lege anume) si intr-adevar se bifeaza rubrica de GRAVIDE doar daca n-ai venit sau venituri sub minimul pe economie: http://www.cnas.ro/arhiva/retete-compensate-si-gratuite

Ar trebui sa modifice si rubrica de pe retete, nu? sa scrie gravide fara venit....asta e, cotizezi ani buni de zile si cand ai nevoie, nu esti gravida, esti salariata.

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si 8s azi

Este din 2006 dar s-a schimbat legea, mi-au confirmat farmacistele de la 3 farmacii, una dintre ele DONA.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006) 8 sapt.

Mergi la inceput